Samodzielny montaż półki – wygodny sposób na zagospodarowanie wnęki między meblami a ścianą

Zdarza się, że nawet w zaprojektowanej na wymiar kuchni pojawia się niewielka, niezagospodarowana przestrzeń. Podobnie bywa między bokiem biurka a ścianą. Aby nie tracić cennego miejsca, warto wykorzystać je do przechowywania. Doskonale dopasowaną półkę z łatwością wykonamy samodzielnie i w domowych warunkach.

Samodzielny_montaz_polkiSamodzielny_montaz_polkiSamodzielny_montaz_polkiSamodzielny_montaz_polki

Przygotowanie do montażu

Zanim przejdziemy do składania półki, musimy oczywiście ustalić, jakie powinna mieć wymiary. Dostępne w sklepach meble często nie są na tyle elastyczne, by zmieścić się w powstałą w naszym domu wnęce. Dlatego samodzielnie wykonana półka będzie doskonałym rozwiązaniem. Mierząc przestrzeń, w której ją postawimy, pamiętajmy o pozostawieniu minimum 0,5 cm zapasu. Dobrym pomysłem jest także rozrysowanie na kartce papieru projektu, w którym uwzględnimy ilość półek oraz pasującą do wystroju naszego pomieszczenia barwę.

W co zaopatrzyć się przed montażem półki

- płyta meblowa – w zależności od naszych upodobań może być surowa, lub powita kolorowym laminatem. Wybierając materiał wykonania, zwróćmy uwagę na stopień wytrzymałości i udźwig,

- zestaw gwoździ i łączników meblowych,
- podpórki i wsporniki,
- kliny poziomujące,
- młotek i wkrętak,
- piłka metalowa,
- ołówek,
- poziomica.

Podporka_polki_szklana_Kaprys-Met_G_fi_5_mm_4_sztPodporka_polki_szklana_Kaprys-Met_G_fi_5_mm_4_sztPodporka_polki_szklana_Kaprys-Met_G_fi_5_mm_4_sztPodporka_polki_szklana_Kaprys-Met_G_fi_5_mm_4_szt

Samodzielny montaż półki krok po kroku

Zanim podejdziemy do montażu półki w domu, wybrane płyty meblowe należy przyciąć do odpowiedniego rozmiaru i kształtu. Najlepiej zrobimy zlecając to bezpośrednio w sklepie, lecz mniejsze dopasowania możemy wykonać także samodzielnie w domu.

1. Odpowiednio docięte fragmenty płyty meblowej warto jest oznaczyć ołówkiem, by nie pomylić góry z dołem. Wbrew pozorom jest to częsty błąd, który ma znaczący wpływ na efekt końcowy.

2. Za pomocą ołówka oznaczamy także miejsca, w których będziemy wbijać kołki oraz wkręcać gwoździe.

3. W położoną płasko boczną ściankę przyszłej półki wkręcamy kołki, za pomocą których następnie przytwierdzamy górną oraz najniższą dolną półkę.

4. Przygotowaną konstrukcję stawiamy do pionu i przesuwamy w docelową wnękę.

5. Za pomocą podpórek i złącz meblowych montujemy pozostałe półki, które pozostaną ruchome i wymienne.

W zależności od zastosowanego materiału, przygotowana samodzielnie półka gotowa jest do natychmiastowego użytku, bez konieczności czekania, aż się „odstanie”.

Data publikacji: 05.01.2018