Pistolety do kleju - jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pistoletów do klejenia, jednak nie wszystkie spełniają podstawowe wymagania dla tego typu narzędzi. Odpowiedni dobór sprawi, że nasza praca będzie przebiegała sprawniej niezależnie czy sprzęt wykorzystamy do drobnych prac naprawczych, czy do robót bardziej wymagających.

klejenie pistoletemklejenie pistoletemklejenie pistoletemklejenie pistoletem

Sposób działania

Pistolet jest narzędziem, które łączy ze sobą elementy za pomocą gorącego kleju (tzw. klejów topliwych). Jego zaletą jest łatwa obsługa i szybkość działania w porównaniu do tradycyjnego nakładania tego rodzaju spoinowania. Wystarczy, że do zasobnika pistoletu włożymy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Klej szybko zastyga tworząc mocną i trwałą spoinę.

Pistolet po naciśnięciu spustu samoistnie pobiera materiał, a laska kleju jest wciągana głębiej. Dzięki temu w łatwy sposób możemy kontrolować zużycie wkładu. Mogą one mieć średnicę od 8 do 43 mm, dlatego najczęściej producent podaje informację, jaki rozmiar należy stosować do danego typu sprzętu.

Wybór pistoletu

Pistolet powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Chodzi głównie o moc urządzenia, ponieważ warunkuje to szybkość rozgrzewania kleju. Do drobnych prac zaleca się używanie urządzenia o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład nie jest rozgrzewany w bardzo krótkim czasie. Istnieją również pistolety o mniejszej mocy, jednak praca z nimi jest o wiele wolniejsza. Jeżeli narzędzie ma służyć nam do robót bardziej profesjonalnych, powinniśmy zdecydować się na sprzęt nie słabszy niż 50 W, aczkolwiek klejenie nimi wymaga niewielkiej wprawy. Natomiast pistolety przemysłowe mogą posiadać moc nawet 1000 W.

Zasilanie

Najbardziej komfortowe i poręczne są pistolety akumulatorowe, które ładujemy w czasie, kiedy nie są używane. W razie potrzeby większość modeli możemy zasilać z sieci, zwłaszcza gdy praca zajmie nam więcej czasu. Przewód najczęściej można odłączyć, jeżeli nie będzie już nam potrzebny.

Dostępne są również modele bez akumulatora, jednak powinniśmy pamiętać, aby kabel był jak najdłuższy, co zwiększy komfort pracy.

pistolet do klejupistolet do klejupistolet do klejupistolet do kleju

Budowa

W przypadku gdy planujemy wykorzystywać urządzenie do częstych prac, powinniśmy zwrócić uwagę również na jego budowę. Z reguły pistolety nie mają dużego ciężaru, jednak mają różnie skonstruowane uchwyty i końcówki, przez które klej wydobywa się na zewnątrz, co wbrew pozorom ma wpływ na wygodę w trakcie wykonywania pracy. Dlatego najlepiej zdecydować się na pistolet o ergonomicznym kształcie, który umożliwia trzymanie sprzętu przez dłuższy czas bez zmęczenia. Dodatkowo niektóre modele są wyposażone w statyw.            

Odpowiednia końcówka pistoletu umożliwia natomiast prezycyjne klejenie nawet najmniejszych, dekoracyjnych elementów. Klejenie na gorąco jest również bardzo czyste, ponieważ nie brudzi innych sprzętów, co w przypadku zastosowania zwykłych klejów jest trudne do osiągnięcia.

Pamiętajmy! Gorącego kleju nie należy dotykać palcami. W przeciwnym razie możemy się poparzyć.

Data publikacji: 18.12.2014