Poznaj płytki marokańskie – hit w aranżacji wnętrz!

Orientalny wzór marokańskich płytek stał się bardzo popularny w polskich domach. Kolorowe mozaiki zdobią nasze kuchnie i łazienki. Zdradzamy, z czym łączyć płytki marokańskie, aby pomieszczenie było urządzone z gustem i klasą.

plytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskie

Dlaczego lubimy płytki marokańskie?

Są kolorowe i dodają energii nowoczesnym stylizacjom – pasują zarówno do minimalistycznych aranżacji, jak i naturalnych kompozycji z wykorzystaniem drewna czy kamienia. Oryginalne kafle z Maroka to ciężkie, kamienne lub cementowe płytki, których cena jest zwykle bardzo wysoka. Możemy jednak zdecydować się na ich tańsze zamienniki – płytki gresowe, które nie ustępują urodą ich pierwowzorom. Ponieważ gres jest wytrzymałym materiałem, możemy cieszyć się z jego piękna w każdym pomieszczeniu – w kuchni, łazience, a nawet na balkonie (o ile jest mrozoodporny).

plytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskie

Patchwork możliwości

Na każdej płytce ceramicznej w marokańskim stylu znajduje się kilka unikalnych wzorów – 4, 8 lub więcej w zależności od wielkości kafelka. Taki miszmasz wygląda na ścianie lub podłodze bardzo atrakcyjnie. Jakie ma zalety? Oto kilka z nich:

- wprowadza do pomieszczenia ożywienie kolorystyczne. Kafle mogą mieć różne odcienie, dostępne są również płytki w czerni i bieli, które idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz;

- gres jest materiałem ceramicznym, który jest odporny na zarysowania i zabrudzenia – łatwo utrzymamy go w czystości;

- na zróżnicowanym tle drobne zabrudzenia i kurz nie będą widoczne, więc wnętrze zachowa swoją estetykę mimo codziennego, intensywnego eksploatowania.

plytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskieplytki marokanskie

Do czego pasują płytki w marokańskim stylu?

Mimo egzotycznych korzeni wzór marokańskich płytek jest bardzo uniwersalny. Pasuje do:

jednolitych frontów meblowych w kuchni – jest często łączony z meblami wykończonych lakierem na wysoki połysk. Świetnie komponuje się z bielą i czernią takich frontów, dlatego możemy go często podziwiać pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami w nowoczesnych kuchniach;

drewna – egzotyczne koniczyny, mandale i orientalne desenie ładnie komponują się z organicznymi materiałami, takimi jak drewniany parkiet czy blat kuchenny;

jednolitych płytek ściennych w łazience – marokańskie kafle mogą urozmaicić biel łazienki. Świetnie prezentują się na podłodze lub jako dekoracja pokrywająca fragment ściany;

rustykalnych dodatków – afrykańskie klimaty możemy połączyć z ludowym wzornictwem, stawiając na wzorzystym tle wiklinowe koszyki, drewniane skrzynki czy gliniane dzbanki.

Porada eksperta

Intensywne, żywe wzory starajmy się łączyć z jednolitymi powierzchniami. Na przykład, jeśli podłogę wyłożymy płytkami marokańskimi, dla równowagi połóżmy na niej jednobarwny dywanik. Gdy zdecydujemy się na barwne, wzorzyste kafelki na ścianie w kuchni, zestawmy je z jednolitą powierzchnią szafek – w ten sposób zachowamy we wnętrzu umiar, ale nie narazimy się na aranżacyjną nudę.

 

Wybór płytek w marokańskim stylu znajdziemy w kategorii gres. Warto też zajrzeć do kolekcji Heritage, która bezpośrednio nawiązuje do orientalnej stylistyki.

Data publikacji: 22.03.2018