Jak wybrać wielkość płytki?

Płytki ceramiczne, gres, płytki kamienne – bez względu na to, jaki rodzaj kafli chcemy wykorzystać w kuchni bądź łazience, warto zastanowić się nad ich formatem. Podobnie jak kolor, także rozmiar zastosowanych elementów ma wpływ na ostateczny wizerunek naszego wnętrza. Jak więc dobrać wielkość płytek, by dobrze wyglądały w naszym pomieszczeniu?

płytkipłytkipłytkipłytki

Podział płytek ze względu na format

Kafelki, które znajdziemy w marketach budowlanych, występują w wielu różnych rozmiarach. Można jednak umownie przyporządkować je do poniższych grup:

- mozaika,

- płytki tradycyjne,

- płytki wielkoformatowe.

Mozaika to płytki najmniejsze, w postaci drobnych kwadracików o boku już od 1,5 cm. Jej przeciwieństwem są płytki wielkoformatowe, a nawet megapłytki o bokach 120 cm x 120 cm. Pośród tych skrajnych propozycji znajdziemy też szereg płytek o uniwersalnych rozmiarach, np. kwadraty o bokach 10 x 10 cm czy 30 x 30 cm oraz prostokąty w rozmiarach 15 x 30 cm bądź 10 x 30 cm (tzw. cegiełki). Pomiędzy płytkami najmniejszymi i największymi znajdziemy jednak o wiele więcej różnorodnych formatów, co pozwala na wybór produktu idealnie dopasowanego nie tylko do naszego wnętrza, ale i zamysłu aranżacyjnego.

płytkipłytkipłytkipłytki

Jak dobrać wielkość płytek do wnętrza

Format płytek, a także wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi fugą w odpowiednim kolorze, może pomóc nam w estetycznym wykończeniu wnętrza i podkreśleniu jego zalet.

W małym pomieszczeniu sprawdzą się w płytki w uniwersalnych rozmiarach – należy jednak pamiętać, by zastosować fugi o zbliżonym do kafli odcieniu. W ten sposób powierzchnia ścian bądź podłogi zyska jednolity charakter, co optycznie powiększy wnętrze (szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na wykończenie go w jasnych barwach). Ponadto płytki w tradycyjnych rozmiarach nie będą wymagały zbytniego docinania i marnowania materiału. Mozaikę natomiast stosujmy jedynie jako element dekoracyjny, by nie spowodować zbytniego poszatkowania przestrzeni.

W małych wnętrzach możemy stosować także płytki wielkoformatowe, jednak wymaga to dobrego zaplanowania. Duże płytki oznaczają mniej fug, pozwalając na uzyskanie – tak jak w poprzednim wypadku – jednolitej powierzchni. Jednak ich rozmiar może powodować konieczność wielu docinek, co w ostateczności przyczyni się nie tylko do utraty materiału, ale też do uzyskania niezbyt zadowalającego efektu. Płytki wielkoformatowe nie sprawdzą się więc we wnętrzach najmniejszych.

Wnętrza o dużym metrażu dają nam z kolei dużą dowolność. Sprawdzą się tu płytki wielkoformatowe, a także modele w mniejszych rozmiarach – możemy również w obu wypadkach zastosować bardziej kontrastowe fugi. Mniejsze płytki dobrze sprawdzą się szczególnie jako dekoracyjny akcent, który zastosujemy do obudowania wanny, na ścianie w kabinie prysznicowej lub przy umywalce. Z powodzeniem mogą występować w duecie z kaflami wielkoformatowymi. Łączenie płytek w różnych rozmiarach pozwoli nam na estetyczne podzielenie dużej przestrzeni. Mozaika bądź cegiełki wykorzystane na całej powierzchni ścian i połączone kontrastowymi fugami mogą jednak wprowadzać do dużego wnętrza chaos, dlatego należy używać ich z umiarem.

Kafelki tradycyjne sprawdzą się też wtedy, gdy nasze wnętrza mają nietypowy kształt i występują w nich załamania, kolumny, skosy itd. Małe płytki łatwiej dopasujemy do pomieszczenia bez konieczności trudnego docinania ich, jak miałoby to miejsce w przypadku płytek wielkoformatowych.

płytkipłytkipłytkipłytki

Podsumowując:

Zarówno płytki w formie mozaiki, jak i uniwersalne oraz wielkoformatowe sprawdzą się w większości wnętrz. W przypadku bardo małych pomieszczeń zrezygnujmy z największych formatów, a mozaikę stosujmy z umiarem – podobnie we wnętrzach o dużej powierzchni. Pamiętajmy także, że płytki prostokątne ułożone w pionie optycznie podwyższą niskie wnętrze, a położone w poziomie – wizualnie poszerzą wąskie ściany.

 

Data aktualizacji: 25/03/2024