Kupujemy drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych nie należy do najłatwiejszych, choć często wcale się nad tym nie zastanawiamy. Jednak mają one znaczny wpływ na wygląd całego wnętrza. Jak dobrze dopasować drzwi do naszych potrzeb oraz stylu mieszkania?

drzwi wewnętrzne

Jeśli budujemy dom lub czekamy na nowe mieszkanie developerskie, informacje o drzwiach wewnętrznych, które będą znajdowały się w pomieszczeniach powinniśmy mieć w projekcie. Niekiedy jednak warto, żebyśmy sprawdzili naocznie, jak ma to wyglądać w praktyce i czy podany układ będzie nam odpowiadał.

Rodzaje drzwi

Ogólnie drzwi dzielimy na rozwierane oraz przesuwne. Te pierwsze wybieramy najczęściej, choćby z uwagi na łatwy montaż.W odpowiednio przygotowanym otworze w ścianie osadzamy ościeżnicę, a skrzydło wieszamy na zawiasach.

W przypadku drzwi rozwieralnych szczególną uwagę musimy zwrócić na pozostawienie wolnej przestrzeni, niezbędnej do ich swobodnego otwierania. Skrzydło nie powinno zawadzać nam w codziennych czynnościach. Kiedy zaś wybieramy ich wysokość bierzmy pod uwagę grubość posadzki, jaka powstanie w danym pomieszczeniu - lepiej, żebyśmy nie musieli przycinać później drzwi.

Przesuwny rodzaj drzwi ma tę zaletę, że znacznie oszczędzają przestrzeń. Ich skrzydło chowa się w kasecie bądź przesuwa na bok, przylegając do ściany.

drzwi wewnętrzne

Skrzydła pełne czy przeszklone?

Oprócz znaczenia estetycznego wybór drzwi pełnych lub przeszklonych wpływa na ich funkcjonalność. Jeśli zależy nam na jak najlepszej izolacji wybierzmy te, które nie posiadają żadnych przeszkleń i tulei. Takie jednak drzwi nie nadają się do łazienek, a w ciemnych pomieszczeniach czy korytarzach odetną nam źródło światła dziennego. Drzwi z przeszkleniami optycznie powiększają przestrzeń i są mniej odgradzające, dając poczucie przytulności. Pełnią również inną funkcję - pozwalają zobaczyć czy ktoś znajduje się w pomieszczeniu, a nawet zajrzeć do pomieszczenia i skontrolować sytuację, co przydaje się choćby w przypadku, gdy mamy dziecko. Drzwi pełne zaś nie będą przepuszczać łatwo hałasów oraz powietrza, dlatego pozwolą lepiej utrzymywać ciepło w pomieszczeniu oraz zachować spore poczucie intymności.

Ościeżnice

Standardowe ościeżnice mają rozstaw 9,5 cm, który pasuje do typowych ścian działowych, dlatego nie będziemy mieli problemu z ich montowaniem, jeśli w projekcie widnieją takie wymiary. W przypadku remontu lub nietypowych ścian lepiej, żebyśmy zaopatrzyli się w ościeżnice regulowane, które możemy wtedy dostosować do zastanego wykończenia ściany. Przyda się szczególnie, gdy są grubsze i wyłożone płytkami. Mamy wtedy możliwość dopasowania jej do ścian o grubości 7-11 cm.

drzwi wewnętrzne

Na koniec

Kiedy już dokonujemy wyboru, powinniśmy sprawdzić, co obejmuje cena naszych drzwi wewnętrznych. Może to być samo skrzydło, ale mamy też szansę kupić komplet z dopasowanymi zawiasami czy wbudowanym zamkiem. Ościeżnicę zazwyczaj dokupujemy oddzielnie, dlatego dostosujmy ją odpowiednio do naszych drzwi. Czasami możemy znaleźć skrzydła ze standardową ościeżnicą.