Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Drzwi wewnętrzne

Strzałka w prawo

Ościeżnice regulowane

Strzałka w prawo

Ościeżnice regulowane

Ościeżnice regulowane to elementy, które są wykorzystywane w nowoczesnych drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych. Dzięki nim można precyzyjnie dostosować ramę drzwi do otworu drzwiowego, co znacznie ułatwia montaż i zapewnia lepszą izolację cieplną oraz akustyczną.

Filtry

Ościeżnice regulowane

Ościeżnice regulowane to elementy, które są wykorzystywane w nowoczesnych drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych. Dzięki nim można precyzyjnie dostosować ramę drzwi do otworu drzwiowego, co znacznie ułatwia montaż i zapewnia lepszą izolację cieplną oraz akustyczną.

743 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Drzwi wewnętrzne

Wyświetlanie 24 z 743 produktów

Załaduj więcej

Ościeżnica regulowana – niezbędny element do montażu każdych drzwi

Ościeżnica to nieruchoma, montowana na stałe rama, która jest osadzona bezpośrednio w otworze w murze. To właśnie do niej za pomocą zawiasów możesz przytwierdzić skrzydło drzwiowe. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Ościeżnice mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród nich z pewnością prym wiodą materiały drewnopochodne, MDF, PCV, ale też stal lub aluminium czy nawet lite drewno. Wszystko po to, aby każda futryna była trwała, wytrzymała i dobrze znosiła ciężar nawet bardziej masywnego skrzydła. Ich wykończenie natomiast może być stworzone z forniru, lakieru lub folii.

Różne materiały wykonania, a także dodatkowe wykończenia sprawiają, że futryny mogą mieć różne właściwości. Dzięki temu wśród ościeżnic znajdziesz modele ogniotrwałe, dymoszczelne, a nawet energooszczędne. Najogólniej jednak ościeżnice można podzielić na dwa typy: stałe i regulowane. Te pierwsze mają stałą szerokość.

Alternatywnym rozwiązaniem dla stałych ościeżnic są futryny regulowane. Zostały one tak skonstruowane, aby umożliwiały regulację ich szerokości w pewnym z góry określonym zakresie. Przeważnie producenci ustalają go na ok. dwa centymetry. Co więcej, przeważnie ościeżnica regulowana może być zamontowana na murze o minimalnej grubości siedmiu i pół centymetra.

Każda ościeżnica czy to stała, czy regulowana, składa się z trzech części: dwóch baz oraz jednej równoległej do podłoża belki. Wszystkie te elementy są niezbędne do stworzenia wytrzymałej ościeżnicy.

Do czego potrzebujesz ościeżnicy regulowanej w domu?

Trudno osadzić drzwi uchylne bez odpowiedniej ramy. Dlatego potrzebna Ci będzie ościeżnica. Produkt ten jest właśnie taką ramą, do której montujesz zawiasy. Dzięki temu drzwi utrzymują odpowiednią wysokość, otwierają się swobodnie i zamykają. W ościeżnicy bowiem montuje się część zamka, która blokuje drzwi przed ich otwarciem. Jest to zatem bardzo funkcjonalny element, który musisz wziąć pod uwagę podczas każdego wykańczania budynku.

Ościeżnica regulowana rozwiązuje jeszcze inny problem. Mury w budynku mają nieregularną szerokość? A może trudno idealnie dopasować do nich futrynę stałą? W takim razie model regulowany będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jeśli nie jesteś profesjonalistą, futryna regulowana również będzie lepszym wyborem. Jej montaż jest dużo łatwiejszy. Nie tylko samo dopasowanie ościeżnicy do grubości muru zajmie Ci mniej czasu. Również dopasowanie belki i baz stanie się dużo łatwiejsze. Dzięki temu uzyskasz bardziej zadowalający pod kątem estetyki efekt. Jeśli zatem zaczynasz dopiero przygodę z remontami lub wykończeniami budynków, dobrym wyborem będą właśnie ościeżnice regulowane.

Jak dopasować ościeżnicę regulowaną do danego wnętrza?

Ościeżnica regulowana może stać się dużym ułatwieniem podczas montażu futryny. Jednak powinieneś wziąć pod uwagę kilka właściwości, zanim dokonasz wyboru odpowiedniego produktu. Przede wszystkim zwróć uwagę na jej rozmiar. Chociaż ościeżnica regulowana pozwala na większą swobodę, to jednak jej rozmiar również musisz dopasować do grubości muru. Pamiętaj, że producenci przeważnie dopuszczają regulację na poziomie około dwóch centymetrów. Zmierz zatem mur w kilku miejscach. Następnie wybierz największą wartość. Na jej podstawie dokonaj wyboru odpowiedniego rozmiaru.

Materiał wykonania to kolejna istotna właściwość, którą powinieneś wziąć pod uwagę. Futryny regulowane przeważnie wykonane są z materiałów drewnopochodnych. To wytrzymałe oraz trwałe tworzywa, które charakteryzują się dobrymi właściwościami. To również dużo tańsze ościeżnice od wielu innych dostępnych materiałów. Jeśli jednak zależy Ci na ponadprzeciętnej trwałości, dobrym wyborem może się okazać futryna regulowana z litego drewna. Jest masywniejsza, ale też wytrzymalsza. Dodatkowo nie wymaga wykończenia w postaci folii. Dzięki temu zyskujesz produkt odporny na uderzenia mechaniczne, który do tego prezentuje się bardzo estetycznie.

Ościeżnice mogą być wykończone na różny sposób. Każdy z nich prezentuje się estetycznie, ale też wiąże się z pewnym ryzykiem. Odporne na upływ czasu oraz na wilgoć są futryny wykończone folią. Dostępna jest ona w tak wielu wzorach, że bez żadnego trudu dopasujesz produkt do danej aranżacji. Równocześnie jednak folia nie jest zbyt wytrzymałym materiałem. Czasem wystarczy otarcie się o nią zamkiem od ubrania, aby pozostało na niej nieestetyczne zadrapanie. Co więcej, trudno naprawić futrynę wykończoną folią.

Z drugiej strony masz ościeżnice wykończone lakierem. Prezentują się estetycznie i są trwalsze. Lakier po pewnym czasie może żółknąć. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet odprysnąć. Bez wątpienia jednak to bardzo trwałe rozwiązanie, które posłuży Ci przez wiele lat. Co więcej, lakierowaną futrynę znacznie łatwiej odnowić czy naprawić. Dzięki temu jesteś w stanie szybko i bez problemu zlikwidować efekt ewentualnego uderzenia w futrynę. To natomiast zapewni Ci jej estetyczny wygląd na dłużej również w przypadku intensywnej eksploatacji.