Zioła w ogrodzie – kiedy i jak sadzić zioła wieloletnie?

Zioła do ogrodu to genialny sposób na urozmaicenie swojego przydomowego krajobrazu i domowego menu. Jakie zioła wieloletnie zasiać lub posadzić w ogrodzie? Jak o nie dbać? W jakich warunkach powinny wzrastać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy sadzić zioła w ogrodzie?

Kiedy sadzi się zioła ogrodowe? Czas na przesadzenie sadzonek do ziemi przypada zwykle na maj. Warto jednak zapoznać się z kalendarzem siania i sadzenia roślin, zanim zabierzesz się za pracę. 

Niektóre rośliny warto najpierw zasiać pod osłonkę, a dopiero później sadzonki przenieść do ogródka, czyli do gruntu. Inne możesz od razu zasiać w ogródku i czekać aż wzrosną na tyle, aby móc je zbierać. 

Poniżej znajdziesz ściągę, kiedy należy zasiać zioła do doniczek, a następnie przesadzić rośliny do gruntu.

  • Bazylia – sianie w kwietniu, sadzenie w maju, 

  • Cząber – sianie marzec/kwiecień, sadzenie w maju, 

  • Lawenda – sieje się ją w kwietniu, a sadzi do gruntu w maju, 

  • Lubczyk – sieje się go w sierpniu, a przenosi do ogródka dopiero w kwietniu następnego roku,

  • Majeranek – sianie marzec, sadzenie w drugiej połowie maja

  • Melisa – sianie marzec/kwiecień, sadzenie w maju, 

  • Oreganu – sianie marzec/kwiecień, sadzenie na przełomie maja i czerwca, 

  • Rumianek – wysiej go jesienią do skrzynek, a na wiosnę przesadź do ogrodu, 

  • Szałwia – sianie marzec/kwiecień, sadzenie maj/czerwiec,

  • Szczypiorek – sianie marzec/kwiecień, sadzenie maj.

Sprawdź także, co siać w kwietniu, co w lipcu, a co w sierpniu

Zioła, które możesz zasiać bezpośrednio w ogródku to:

  • Kolendra – siej ją w na przełomie kwietnia i maja, 

  • Koper – możesz go zasiać w okresie od marca do sierpnia,

  • Kminek – zasiej go na wiosnę, w kwietniu lub maju,

  • Mięta – zasiej ją na przełomie maja i czerwca, 

  • Ogórecznik – sieje się w kwietniu, 

  • Pietruszka zielona – można zasiać ją od marca do maja,

  • Trybula ogrodowa – sieje się ją do gruntu od kwietnia aż do września. 

Sprawdź, jak sieje się nasiona

Jeżeli zaś chodzi o sadzenie roślin w ogródku, zapamiętaj, że:

  • Rozmaryn sadzi się w kwietniu i maju, 

  • Chrzan na przełomie marca i kwietnia lub w październiku. 

ziola-do-ogrodu

Gdzie sadzić zioła w ogrodzie?

Uprawa ziół w ogrodzie nie jest skomplikowana, jednak należy im zapewnić odpowiednie warunki. Zanim posadzisz czy posiejesz zioła w ogródku, przeanalizuj nasłonecznienie terenu, którym dysponujesz. Zioła śródziemnomorskie, takie jak rozmaryn czy tymianek lubią słońce i suche warunki glebowe. 

Dlaczego słońce jest tak ważne dla roślin? Bo dzięki niemu mają zdecydowanie więcej aromatu, a ich liście lepiej się rozwijają. O to właśnie chodzi w uprawie ziół! To one dodają smaku potrawom czy zapewniają lecznicze właściwości naparom. 

W półcieniu lepiej poradzą sobie rośliny pochodzące z okolic strefy klimatu umiarkowanego. Są to m.in. mięta pieprzowa, lubczyk, melisa, koper czy trybula. Te rośliny preferują też dobre nawodnienie, więc zapewnij im do tego odpowiednio nawilżoną glebę. 

Zioła najlepiej siać lub sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Aromatyczne i lecznicze rośliny nie będą dobrze wzrastały w przeciągu. 

Zobacz także, jakie zioła możesz posadzić w doniczce  na parapecie w domu

Jak przygotować podłoże do sadzenia ziół w ogrodzie?

Jak przygotować ziemię na zioła do ogrodu? Wieloletnie rośliny nie mają dużych wymagań glebowych. Wiele z nich jest w stanie urosnąć na mało żyznych, wręcz piaszczystych terenach. Żeby jednak ich wzrost był optymalny, warto nieco wzbogacić ziemię. Możesz robić to za pomocą nawozów lub naturalnego kompostu. Wilgotne podłoże zdecydowanie wolą rośliny, takie jak bazylia, mięta czy melisa. 

Dobrze, jeżeli ziemia pod zioła nie będzie zbyt kwaśna (pH mniejsze niż 6). Zielenina lubi ziemię wapienną. Dlatego warto dodać nieco wapna do ziemi w ogródku. Możesz wzbogacić ziemię kredą lub dolomitem.

Poznaj też rodzaje ziemi ogrodowej

Jeżeli masz w ogródku glinę, niestety żadne zioło się na niej nie przyjmie. Nie musisz jednak rezygnować z zielnika. Możesz wtedy przygotować skrzynie z ziołami w formie uniesionej grządki. Będzie ona nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale i ozdobą Twojego ogrodu. Skrzynie należy odpowiednio wyizolować, a następnie umieścić w niej uniwersalną ziemię do ogrodu.

Zobacz również, jak zrobić warzywny ogródek w skrzyniach.

Jak sadzić zioła w ogrodzie?

Kiedy masz już przygotowane sadzonki, czas zasadzić zioła w ogrodzie. Wieloletnie rośliny należy dobrze rozplanować, żeby nie wpływały na siebie negatywnie. Na początek zastanów się, czy wszystkie przygotowane sadzonki mają takie same wymagania glebowe. Jeżeli nie, zawsze możesz pozostawić je w większych doniczkach, które umieścisz w ziemi lub ustawisz na skarpie czy w skrzyni. 

Zioła będą wzrastały wzwyż oraz wszerz. Pomyśl więc o tym, czy krzaczasta lawenda nie zabierze przestrzeni zielonej pietruszce lub szczypiorkowi. Pozostaw między roślinami odpowiednią przestrzeń. Zwróć też uwagę, aby rośliny pnące się wysoko nie przesłaniały słońca tym, które rosną niżej. Wysokie krzaki posadź najlepiej z tyłu, od strony północnej – wtedy nie będą rzucały cienia. Niskie rośliny powinny być wyeksponowane po stronie południowej, gdzie będą miały najlepszą ekspozycję na słońce. 

Jeżeli masz do zagospodarowania niewielką przestrzeń w ogródku, zioła musisz ze sobą pogodzić na małej skarpie lub w rabacie. Gdy masz zdecydowanie więcej pola do popisu, stwórz ogródek kwaterowy z prawdziwego zdarzenia. W każdej kwaterze posadź inny rodzaj ziół i oddziel je od siebie za pomocą ścieżek. W ten sposób rośliny nie będą miały na siebie złego wpływu. Choć nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Poszczególne rośliny mogą dobrze na siebie oddziaływać. Warto więc łączyć je po uprzednim przeczytaniu ich charakterystyki. Przykładem jest cebula, która chroni truskawki przed pleśnią szarą. 

ziola-do-ogrodu

Czy jesteś gotów na Twój pierwszy zielnik?

Wieloletnie zioła do ogrodu to doskonała inwestycja. Możesz ozdobić grządki bez konieczności poświęcania na to przedsięwzięcie zbyt wiele czasu. Zioła ogrodowe nie są wymagające – lubią suchą glebę i duże nasłonecznienie. Mają nie tylko właściwości lecznicze i walory smakowe, ale także pięknie prezentują się w przydomowym zielniku. Wybierz kilka rodzajów roślin, zasiej je w najpierw w doniczkach pod przykryciem, a następnie przesadź do gruntu. Sadzonki oraz nasiona ziół wieloletnich znajdziesz w dziele ogród w Castoramie. 

Data publikacji: 27.03.2014

Data aktualizacji: 28.12.2022