Rodzaje ziemi ogrodniczej i zastosowanie

Profesjonaliści oraz pasjonaci prac ogrodowych wiedzą, jak ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju ziemi ogrodniczej. Od tego w dużej mierze zależy, jakie rośliny będziemy mogli zasadzić oraz czy zakwitną. Jakie ziemie mamy do wyboru i co warto o nich wiedzieć?

rodzaje ziemi

Ziemia kompostowana – wzbogacona minerałami

Choć mogłoby się wydawać, że ziemia kompostowana będzie właściwa dla wszystkich gatunków roślin, bo zawiera minerały, w rzeczywistości jest przygotowywana z myślą o roślinach ozdobnych. Wykorzystuje się ją w formie czystej jako podłoże, bądź też dodaje do innych ziem, by urozmaicić ich skład.

Skład każdej ziemi kompostowanej jest inny, bo zależny od zawartości materii organicznej. Wspólnym mianownikiem jest wysoka zawartość próchnicy – np. liści, trawy – co zapewnia roślinom ozdobnym właściwą ilość składników pokarmowych. Gleba z jej dodatkiem nie jest zakwaszona, ma lepszą strukturę oraz może zatrzymywać wodę dłużej.

Czy wiesz, że…?

Ziemia kompostowa dzieli się na podrodzaje. Liściowa opiera się na wykorzystaniu przekompostowanych liści drzew i krzewów, zwłaszcza brzóz, buków, klonów, lip, topoli i leszczyny. Darniowa powstaje z przekompostowanej kilkucentymetrowej warstwy darni, nierzadko z wykorzystaniem obornika. Wrzosowa, zgodnie z nazwą, czerpana jest w wrzosowisk.

rodzaje ziemi

Torf jako ziemia do roślin ogrodowych

Torf nie jest jednorodnym produktem. Różni się w zależności od warunków, w jakich powstaje, a co za tym idzie także z uwagi na odmienne składy. Główne rozróżnienie torfu przeprowadza się w oparciu o wysokość występowania. Mamy do czynienia z:

- torfem wysokim, który powstaje dzięki wodzie opadowej. Jest kwaśny i ubogi w składniki mineralne,

- torfem przejściowym, o wysokiej pojemności wodnej, ale również powietrznej. Ma właściwości podobne do torfu wysokiego, z uwagi na co najczęściej stosuje się go jako dodatek do ziem,

- torfem niskim, powstającym m.in. w dolinach rzek. Dzięki zasilaniu przez wody drenowe jest bogaty w minerały i odznacza się wyższym pH, dochodzącym nawet do 7.

Piasek i kora w ziemiach ogrodniczych

Ziemie ogrodnicze składają się także z dodatków takich jak piasek, kora, węgiel brunatny czy keramzyt. Przynoszą mieszankom następujące korzyści:

- kora stanowi źródło próchnicy,

- piasek kwarcowy zwiększa przepuszczalność podłoża,

- perlit ułatwia natlenienie korzeni,

- keramzyt jest zastępstwem kory, a przy okazji ozdabia powierzchnię,

- węgiel brunatny jest bogaty w magnez, doskonale sprawdza się przy pielęgnacji roślin ozdobnych.

rodzaje ziemi

Ziemia uniwersalna – rozwiązanie kwestii wyboru?

W sklepach napotkamy na ziemię uniwersalną. Czy warto ją stosować?

To zależy od składu. Jeśli jest gotową mieszanką ziem, prawdopodobnie będzie się odznaczać zbalansowanymi właściwościami mineralnymi. Stanowi korzystne rozwiązanie zwłaszcza na początku przygody z ogrodnictwem, ponieważ minimalizuje ryzyko osłabienia roślin w wyniku nieumiejętnego nawożenia.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie mieszać wybrane rodzaje ziem, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po produkt dedykowany gatunkowi roślin, które już hodujemy bądź planujemy posadzić. Bez trudu znajdziemy ziemię do trawników, ziół bądź storczyków. Możemy też kierować się miejscem hodowania roślin. W ten sposób inną ziemię kupimy dla roślin balkonowych, inną dla tych znajdujących się w ogrodzie.