Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Warzywniak w drewnianych skrzynkach to sposób na stały dostęp do świeżych ziół, sałat czy pomidorów. Taki zieleniak z powodzeniem stworzysz na balkonie lub tarasie. Jak zrobić ogródek warzywny w skrzynkach i jakie rośliny w nim zasadzić?

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach

Jak urządzić ogródek na małej przestrzeni, czyli warzywniak w skrzynkach

Niejeden mieszkaniec bloku marzy o uprawie własnych warzyw. Szczególnie teraz, gdy niezwykle dynamicznie rozwija się idea życia w stylu eko. Nie każdy jednak dysponuje ogródkiem działkowym, w którym mógłby się spełniać jako miejski ogrodnik.

Jeśli i Ty jesteś jedną z takich osób, wiedz, że twoich marzeń nie musi ograniczać brak przydomowego zieleńca. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ogródek warzywny w skrzynkach

Na czym polega ten rodzaj uprawy roślin?

Warzywniak w skrzynkach daje możliwość stworzenia własnego ogródka na niewielkiej przestrzeni – jak balkon czy tarasZ powodzeniem posadzisz w nim rośliny, które nie wymagają dużej ilości miejsca do wzrostu i nie wypuszczają bardzo głębokich korzeni.

Jakie warzywa sadzić obok siebie?

Jakie warzywa sadzić obok siebie? Jeśli zróżnicowałeś ziemię w skrzyniach, podczas dobierania roślin kieruj się przede wszystkim ich wspólnymi wymaganiami względem podłoża.

Następnie „ułóż” rośliny według dowolnego schematu – wyższe w środku, a niższe po bokach albo na przemian. Ciekawie będą też wyglądały, gdy wymieszasz je kolorystycznie (na przykład sałaty).

Do uprawy w skrzynkach idealnie nadają się zioła, sałaty czy cukinia. W zależności od rozmiarów drewnianej doniczki, możesz też posadzić:

 • marchew,
 • rzodkiewkę,
 • pomidory,
 • czosnek,
 • buraki,
 • natkę pietruszki,
 • szpinak,
 • paprykę.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o takim ogródku?

Warzywa na balkonie sadzi się gęściej niż na tradycyjnej grządce w ogrodzie, co przekłada się na relatywnie obfitszy plon.

Co więcej, w jednej skrzyni z powodzeniem wyrosną Ci odmienne gatunki roślin. Jest także duża szansa, że pierwsze plony zbierzesz znacznie szybciej niż z grządki.

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Warzywniak w drewnianych skrzyniach? Praktyczne porady

Domowy ogródek nie jest trudny w uprawie. Tworząc go musisz pamiętać przede wszystkim o dostępie do wody i słońca – to czynniki niezbędne do wzrostu roślin.

Co jeszcze jest istotne, gdy sadzisz warzywa na balkonie?

 • Drewnianą skrzynię możesz kupić w sklepie budowlanym lub stworzyć ją samodzielnie. Jej wnętrze musi być wyłożone folią, która zabezpieczy materiał przed kontaktem z wodą. Rozmiar skrzyni dostosuj do warzyw, które chcesz w niej zasadzić.
 • Aby korzenie roślin nie gniły, pamiętaj o drenażu (na przykład z keramzytu). Ta warstwa powinna się pojawić na dnie skrzyni.
 • Dobrze, by ziemia była dopasowana do potrzeb roślin. Gdy sadzisz warzywa w skrzyniach, masz możliwość idealnego dostosowania podłoża do ich konkretnych „wymagań”. W każdej z doniczek możesz zastosować inne podłoże.
 • Jeśli uprawiasz warzywa w skrzyniach, pamiętaj o ich regularnym podlewaniu. Rośliny w balkonowym ogrodzie mają mniejszy dostęp do deszczówki, niż te rosnące na grządkach.

Dodatkowo ziemia w skrzynkach szybciej wysycha, więc by nie doprowadzić do przesuszenia warzyw, niezbędne jest systematyczne nawadnianie.

 • Pamiętaj także o regularnym odżywianiu roślin (na przykład naturalnym nawozem). Woda szybko wypłukuje cenne składniki mineralne. Trzeba je regularnie uzupełniać, aby cieszyć się plonami.

Jeśli masz naprawdę niewielki balkon, ogródek warzywny w skrzynkach będzie pełnił zarówno rolę praktyczną, jak i estetyczną (zastąpi kwiaty w doniczkach).

Z tego powodu warto zadbać o wygląd zieleniaka już podczas sadzenia roślin – wysiej je na przykład tak, aby rosły w równych rzędach.

Jak urządzić ogródek warzywny w skrzyniach?

Ogródek warzywny w skrzyniach - podsumowanie

Uprawa roślin jadalnych nie musi się ograniczać wyłącznie do grządek. Jeśli masz do dyspozycji jedynie balkon lub taras, postaw na nim warzywa w skrzynkach. Wyhodujesz w nich wiele smacznych jarzyn i ziół, takich jak rzodkiewka, sałata czy natka pietruszki, które rosną również w klasycznym ogrodzie.

Ogródek warzywny w skrzyniach to nie tylko idealny sposób na hodowlę zdrowych i smacznych warzyw. Chcesz, aby Twój balkon wyglądał letnio i oryginalnie? Kolorowe jarzyny w połączeniu z drewnem będą prezentować się wyjątkowo pięknie.

Zarówno stworzenie ogródka warzywnego w skrzynkach, jak i jego pielęgnacja, to łatwe zadania. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu drewna oraz stałym nawadnianiu roślin, a szybko zbierzesz pierwsze plony.

PRZYDATNE PRODUKTY

- Drewniana skrzynka

Keramzyt

- Dowolne nasiona

- Ziemia do warzyw

- Folia zabezpieczająca przed wilgocią

- tunel ogrodowy do ochrony roślin