Przydomowy plac zabaw – jak go zrobić?

Pomysłowo zaaranżowany przydomowy plac zabaw odciągnie dzieci od telewizora i komputera, pobudzi ich wyobraźnię i zapewni codzienną rekreację, a jednocześnie prawdopodobnie uchroni grządki i rabaty kwiatowe przed zdeptaniem. Poznaj wszystkie korzyści, jakie daje przydomowy plac zabaw dla dzieci i sprawdź gotowe rozwiązania.

Przejdź do następnych akapitów:

Plac zabaw przydomowy – korzyści

Plac zabaw to idealne miejsce aktywności ruchowej dzieci. Przydomowy pomysł na jego organizację może okazać się idealnym sposobem na wesołą zabawę. Ta forma rozrywki dla najmłodszych to doskonałe rozwiązanie na naukę pokonywania trudności i zdobycie pewności siebie. Poza tym przydomowy plac zabaw daje pomysły na nieskończoną ilość aktywności fizycznej, ucząc jednocześnie odpowiedniej koordynacji ruchowej. Jest też idealnym miejscem do rywalizacji i współzawodnictwa wśród dzieci. Bardzo często place zabaw to również miejsca, w których najmłodsi mogą z łatwością i w przyjemny sposób wyładować swój nadmiar energii. 

plac-zabawplac-zabawplac-zabawplac-zabaw

Przydomowy plac zabaw – właściwa lokalizacja

W zależności od tego, jaką powierzchnię ma Twój ogród, zaplanuj odpowiedni obszar i miejsce na teren zabaw dzieci. Może to być kąt działki lub boczna strona ogrodu – gdzie, chociaż część placu dla dzieci będzie zacieniona i osłonięta od wiatru. Najrozsądniej będzie, gdy ogrodowy plac zabaw zlokalizujemy jak najdalej od ulicy i w miejscu widocznym z okna, tarasu bądź innego miejsca, z którego dorośli mogą doglądać dzieci. 

Warto też zadbać o to, aby droga od domu do placu zabaw nie prowadziła przez kwiatowe rabaty. Często przebiegające dzieci mogą je zniszczyć. Jeśli nie zdążyły jeszcze wyrosnąć drzewa dające chłód w południe, postaw spory parasol ogrodowy, pod którym drewniany stoliczek i ławeczki będą świetnym miejscem odpoczynku dla maluchów. 

Nawierzchnia – bezpieczny plac zabaw dla dzieci

Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw powinna być porośnięta trawą. Jeżeli planujemy umieszczenie większych urządzeń do zabaw ruchowych, warto pokryć ziemię wokół placu nawierzchnią amortyzującą. Teren zabaw można wydzielić małym płotkiem lub fantazyjnie posadzić krzewy albo żywopłot wyznaczający granicę miejsca przeznaczonego dla dzieci.

Niestety nie wszystkie rośliny są dla dzieci bezpieczne. W pobliżu placu zabaw lepiej zrezygnować z roślin o ostrych kolcach, takich jak róże, berberysy i ostrokrzewy. Unikajmy sadzenia roślin trujących, takich jak rącznik pospolity, trzmielina, wawrzynek, datura i cis. Pamiętajmy, że azalie i różaneczniki, ciemierniki oraz naparstnice mogą podrażniać skórę.

Pomysły na przydomowy plac zabaw – wyposażenie

Powierzchnia placu zabaw determinuje ilość sprzętów do zabawy. Piaskownicahuśtawka i zjeżdżalnia są raczej koniecznością, bo bez tych urządzeń dzieci, szczególnie te młodsze, będą rozczarowane, kiedy zabraknie tych form zabawy. Piaskownica i huśtawka mogą być drewniane (wtedy wymagają corocznej konserwacji) lub z tworzyw sztucznych. Wszystkie drewniane powierzchnie powinny być gładkie, zaokrąglone i pozbawione drzazg. Muszą być pokryte nietoksycznymi impregnatami, farbami czy lakierami. Kupując urządzenia z plastiku, sprawdźmy, czy zastosowano w nich tworzywa bezpieczne dla dzieci.

plac-zabawplac-zabawplac-zabawplac-zabaw

Przydomowy plac zabaw dla dzieci – istotne wskazówki

Decydując się na piaskownicę, pamiętajmy o konieczności utrzymania piasku w czystości. Dlatego w czasie, kiedy dziecko nie korzysta z piaskownicy, warto przykryć ją folią lub plandeką, szczególnie jeśli po ogrodzie biega kot lub pies. Niektóre piaskownice są wyposażone w pokrywy przeznaczone do zamknięcia na czas nieużywania. Jeśli dysponujemy większym ogrodem, domek na platformie (z tworzywa lub drewniany) i trampolina będą wspaniałą rozrywką także dla starszych dzieci. Drewniany domek na drzewie jest na pewno spełnieniem marzeń wszystkich dzieci. Gotowe rozwiązania na przydomowy plac zabaw dla dzieci mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Przygotowane w trosce o bezpieczeństwo i dużą ilość atrakcji będą wspaniałym miejscem do rekreacji. 

Ogród przydomowy z placem zabaw – własne realizacje

 

Fantazyjny plac zabaw musi też być bezpieczny. Kupując lub samodzielnie wykonując urządzenia na place zabaw, bierzmy pod uwagę wszelkie możliwe zabezpieczenia. Platformy, podesty i domki na wysokości znajdujące się powyżej 60 cm, powinny mieć balustrady lub ścianki o wysokości co najmniej 70 cm. Dla 2-4 latków wszelkie schody powinny być wyposażone w poręcze. Dla dzieci starszych poręcze są konieczne, gdy schody mają ponad metr wysokości. Bezpieczeństwo dzieci będzie zdecydowanie większe jeśli pozostawimy wolną przestrzeń pomiędzy urządzeniami do zabaw a innymi elementami ogrodu, szczególnie elementami ostro zakończonymi.

Uzupełnieniem placu zabaw w okresie wakacyjnym i letnich upałów będzie basen ogrodowy, który jest najwspanialszą rozrywką dla kilkulatków, ale też i 10-latków. Maluchom wystarczy nadmuchiwany basenik a dla większych dzieci i niejednego dorosłego miejscem upragnionej ochłody będzie basen rozporowy ustawiany w ogrodzie na cały letni sezon. Własny ogród przydomowy z placem zabaw to idealne rozwiązanie wspierające właściwy rozwój malucha i przygotowujący go do odpowiedniej zabawy z rówieśnikami. 

plac-zabawplac-zabawplac-zabawplac-zabaw

Przydomowy plac zabaw – pomysły dostępne od ręki

Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań umożliwiających postawienie placu zabaw w domowym ogrodzie. Ich warianty odpowiadają potrzebom dzieci w różnym wieku, a dobrze zorganizowany przydomowy plac zabaw dla dzieci to gwarancja wieloletniego i bezproblemowego użytkowania. Ta forma rozrywki to duże ułatwienie także dla rodziców, którzy nie muszą przeznaczać czasu na podróż do parku w celu skorzystania z dostępnych tam placów zabaw. Dzieci mogą korzystać z przydomowego rozwiązania o każdej porze roku. Pamiętaj jednak, że podczas samodzielnej budowy placu zabaw istotne jest sprawdzenie podłoża, które ułatwi decyzję o rodzaju zakotwiczenia wyposażenia. 

Najbezpieczniejszą metodą jest wykorzystanie betonu, który zagwarantuje komfort i stabilność każdego elementu. Bardzo popularną formą samodzielnego tworzenia placów zabaw jest także wybór konkretnej tematyki. Wielu rodziców decyduje się na elementy i dekoracje, które nawiązują między innymi do dżungli, zamków, lasów. Pozwala to na dodatkowe zainteresowanie, pobudzenie wyobraźni i nietuzinkowe przygody, które uatrakcyjniają czas zabawy. Nowoczesne pomysły na przydomowy plac zabaw dają nieskończenie wiele możliwości. Mogą być zmieniane i wzbogacane z roku na rok o dodatkowe atrakcje. Bardzo często place zabaw to także forma prezentu dla dzieci z okazji urodzin. Ze względu na nieograniczone możliwości zabawy i trwałość wszystkich elementów stają się ulubionym miejscem każdego malucha, pozwalając ćwiczyć aktywność fizyczną, kondycję i wspierać odpowiedni rozwój już od najmłodszych lat. 

 

Data aktualizacji: 21/03/2024

plac-zabawplac-zabawplac-zabawplac-zabaw