Strona główna

Strzałka w prawo

Okna, drzwi i schody

Strzałka w prawo

Balustrady

Strzałka w prawo

Poręcze do schodów i akcesoria

Strzałka w prawo

Poręcze do schodów i akcesoria

Poręcz schodowa jest ważnym elementem konstrukcji. To ona ułatwia korzystanie ze schodów, a przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo domowników.

Filtry

Poręcze do schodów i akcesoria

Poręcz schodowa jest ważnym elementem konstrukcji. To ona ułatwia korzystanie ze schodów, a przede wszystkim ma wpływ na bezpieczeństwo domowników.

47 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Balustrady

Wyświetlanie 24 z 47 produktów

Załaduj więcej

Poręcz schodowa – co warto o niej wiedzieć?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że poręcze schodowe, a raczej obowiązek ich montażu oraz parametry techniczne, są objęte przepisami prawa budowlanego. Poręcz schodowa zamontowana w formie balustrady ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom schodów. Musisz ją zastosować mianowicie, gdy schody są wyższe niż 1 m i służą do pokonywania wysokości przekraczającej 0,5 m. Poręcze wymagane są również w sytuacji, gdy szerokość schodów jest równa szerokości wejścia lub nie jest od niej większa o ponad 0,5 m z każdej ze stron. Warto przy tym zaznaczyć, że poręcz schodowa zewnętrzna objęta jest odrębnymi przepisami.

Poręcz schodowa wewnętrzna to tylko jeden z elementów balustrady. Dostępne są również takie bez poręczy, a więc bez możliwości chwycenia się podczas pokonywania schodów. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim przy schodach z pełnych materiałów, np. tafli szkła albo pleksy. Jest jednak niewygodne, bo uniemożliwia przytrzymanie się w razie np. potknięcia. W efekcie znacznie zmniejsza bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego poręcze schodowe polecane są do większości wnętrz, zwłaszcza tych użytkowanych przez osoby starsze albo dzieci.

Poręcz schodowa to górny element balustrady, który służy do przytrzymania się podczas schodzenia ze schodów czy wchodzenia na nie. Aby jednak możliwe było jej zamontowanie, trzeba wcześniej stworzyć całą konstrukcję. Poręcze schodowe wewnętrzne zazwyczaj utrzymują się na tralkach zamontowanych bezpośrednio w schodkach. Tralki te mogą być również ustawione rzadziej niż co schodek; wtedy niezbędne jest wykorzystanie poprzeczek. Poręcz schodowa przygotowana w taki sposób chroni np. przed wypadnięciem dziecka między szczebelkami, dlatego niewykle ważne jest odpowiednie dostosowanie rozstawu elementów, które ponadto regulowane jest przepisami prawa.

Poręcze schodowe – jakie wybierać do swojego pomieszczenia?

W ofercie sklepu Castorama znajdziesz różne poręcze schodowe. Szeroki wybór sprawia, że możesz wybrać takie elementy, które są dopasowane konstrukcyjnie do schodów w danym wnętrzu. To również szansa na znalezienie poręczy, które będą dobrze prezentować się w danej aranżacji. W końcu nie wszędzie może pasować poręcz schodowa czarna, która świetnie sprawdzi się chociażby do pomieszczeń w stylu minimalistycznym czy industrialnym. 

Poręcze schodowe wewnętrzne wykonane są zazwyczaj z dwóch podstawowych materiałów. Jednym z nich jest stal nierdzewna, często malowana proszkowo na konkretny kolor i dodatkowo zabezpieczana przed wpływem wilgoci i ewentualną korozją. Drugim popularnym materiałem jest drewno. Tutaj możesz znaleźć zarówno elementy w danym kolorze, jak i takie, które samodzielnie pomalujesz. Poręcz schodowa drewniana z surowego drewna sosnowego pozwoli Ci osiągnąć dowolny efekt wizualny.

Jeśli samodzielnie chcesz przygotować poręcze schodowe, musisz pamiętać o dopasowaniu do siebie jej elementów. Do tego celu służą np. łączniki oraz zakończenia, które pozwalają stworzyć spójną wizualnie, ale również funkcjonalną pod względem konstrukcyjnym formę. O ile poręcze schodowe drewniane można dopasować do potrzeb, np. zmniejszając długość czy szlifując elementy, inaczej sprawa wygląda w przypadku tych przygotowanych ze stali. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, aby poręcz schodowa miała odpowiednie parametry, zwłaszcza związane np. ze średnicą łączników i poręczy czy poprzeczek.

Poręcz schodowa drewniana – co musisz wiedzieć?

Zazwyczaj poręcz schodowa drewniana jest wybierana do wnętrza z uwagi na kilka czynników. Pierwszym z nich jest możliwość dostosowania jej do wyglądu i kolorystyki wnętrza. Takie rodzaje poręczy wystarczy zabezpieczyć odpowiednią lakierobejcą. Niemalowane drewno sosnowe jest podatne na barwienie, dlatego uzyskasz taki efekt kolorystyczny, na którym Ci zależy. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wygląd takich elementów. Poręcze schodowe drewniane wydają się stabilniejsze oraz bardziej godne zaufania. Zwykle jednak sprawiają też wrażenie cięższych i same w sobie są formą ozdoby. Z tego względu wybiera się je do wnętrz tradycyjnych, w których ważne jest wrażenie solidności. Z kolei prosta poręcz schodowa drewniana to świetny element wyposażenia we wnętrzu w stylu skandynawskim czy rustykalnym. 

Poręcz schodowa zewnętrzna a wewnętrzna – co warto wiedzieć?

Poręcz schodowa wewnętrzna musi spełnić warunki stosowane w przypadku elementów zewnętrznych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie. Przykładowo poręcz schodowa zewnętrzna ma dodatkowe przepisy dotyczące jej długości oraz montażu przy schodach. Muszą być one o 0,3 m dłuższe niż same schody

Dodatkowo w budynkach użyteczności publicznej również obowiązują odrębne przepisy. Tam poręcz schodowa musi być zamontowana zarówno z lewej, jak i prawej strony. W efekcie oznacza to konieczność montażu samej poręczy na ścianie. Ma to zapewnić możliwość ruchu obiema stronami schodów.

Poręcz schodowa – jaką konstrukcję wybrać?

Jeśli poręcz schodowa ma być zamontowana bezpośrednio przy ścianie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich wsporników, które umożliwiają trwały montaż bez ryzyka osunięcia się elementu. Dotyczy to jednak zwykle tylko budynków użyteczności publicznej. W większości domów wybiera się montaż po zewnętrznej części schodów. Jest to podyktowane względami praktycznymi – chroni przed upadkiem podczas użytkowania tego ciągu komunikacyjnego.

Zazwyczaj stosowane są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to zastosowanie tralek, zwykle drewnianych, szerokich i zamontowanych co schodek. Na nich osadzone są poręcze. Drugą opcją jest montaż tralek w szerszym rozstawie, z dodatkowym zastosowaniem poprzeczek, które je łączą. W takich przypadkach częściej spotykana jest np. poręcz schodowa czarna – ponieważ takie rozwiązanie jest stosowane zwykle w przypadku elementów ze stali nierdzewnej. W efekcie wnętrze prezentuje się lekko i nie obciąża wizualnie przestrzeni w takim stopniu jak gruba balustrada z drewna. Sprawdza się ono świetnie w aranżacjach nowoczesnych.