Produkty

Dzieci w akcji czyli przydomowy plac zabaw

Dzieci w akcji czyli przydomowy plac zabaw

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego domu i ogrodu a mamy małe dzieci- urządzenie kącika zabaw na powietrzu jest wyrazem naszej troski o formę czasu spędzanego przez nasze pociechy w sezonie wiosenno-letnim. Pomysłowo zaaranżowany przydomowy plac zabaw odciągnie dzieci od telewizora i komputera, pobudzi ich wyobraźnię i zapewni codzienną rekreację a jednocześnie prawdopodobnie uchroni grządki i rabaty kwiatowe przed zdeptaniem.

zjeżdżalnia a ogrodzie, plac zabawW zależności od tego jaką powierzchnię ma nasz ogród, zaplanujmy odpowiedni obszar i miejsce na teren zabaw dzieci. Może to być kąt działki lub boczna strona ogrodu, gdzie chociaż część placu dla dzieci będzie zacieniona i osłonięta od wiatru. Najrozsądniej będzie, gdy ogrodowy plac zabaw zlokalizujemy jak najdalej od ulicy i w miejscu widocznym z okna, tarasu bądź innego miejsca, z którego dorośli mogą doglądać dzieci. Warto też zadbać, aby droga od domu do placu zabaw nie prowadziła przez kwiatowe rabaty. Wiecznie biegające dzieci mogą je zniszczyć. Jeśli nie zdążyły jeszcze wyrosnąć drzewa dające chłód w południe, postawmy spory parasol ogrodowy, pod którym drewniany stoliczek i ławeczki będą świetnym miejscem odpoczynku dla maluchów.

Bezpieczna nawierzchnia placu zabaw powinna być porośnięta trawą. Jeżeli planujemy umieszczenie większych urządzeń do zabaw ruchowych, warto pokryć ziemię wokół nawierzchnią amortyzującą. Teren zabaw można wydzielić małym płotkiem ale fantazyjnie jest posadzić krzewy lub żywopłot wyznaczający granicę miejsca przeznaczonego dla dzieci. Niestety nie wszystkie rośliny są dla dzieci bezpieczne. W pobliżu placu zabaw lepiej zrezygnować z roślin o ostrych kolcach, takich jak róże, berberysy i ostrokrzewy. Unikajmy sadzenia roślin trujących, takich jak rącznik pospolity, trzmielina, wawrzynek, datura i cis. Pamiętajmy, że azalie i różaneczniki, ciemierniki oraz naparstnice mogą podrażniać skórę.

Powierzchnia placu zabaw determinuje ilość sprzętów do zabawy. Piaskownica, huśtawka i zjeżdżalnia są raczej koniecznością bo bez tych urządzeń dzieci, szczególnie te młodsze będą rozczarowane kiedy zabraknie tych form zabawy. Piaskownica i huśtawka mogą być drewniane (wtedy wymagają corocznej konserwacji) lub z tworzyw sztucznych. Wszystkie drewniane powierzchnie powinny być gładkie, zaokrąglone i pozbawione drzazg. Powinny być pokryte nietoksycznymi impregnatami, farbami czy lakierami. Kupując urządzenia z plastiku, sprawdźmy, czy zastosowano w nich tworzywa bezpieczne dla dzieci.

Decydując się na piaskownicę, pamiętajmy o konieczności utrzymania piasku w czystości. Dlatego w czasie, kiedy dziecko nie korzysta z piaskownicy, warto drabinka sznurkowaprzykryć ją folią lub plandeką, szczególnie jeśli po ogrodzie biega kot lub pies. Niektóre piaskownice są wyposażone w pokrywy przeznaczone do zamknięcia na czas nie używania. Jeśli dysponujemy większym ogrodem, domek na platformie (z tworzywa lub drewniany) i trampolina będą wspaniałą rozrywką także dla starszych dzieci. Drewniany domek na drzewie jest na pewno spełnieniem marzeń wszystkich dzieci.

Fantazyjny plac zabaw musi tez być bezpieczny. Kupując lub samodzielnie wykonując urządzenia na place zabaw, bierzmy pod uwagę wszelkie możliwe zabezpieczenia. Platformy, podesty i domki na wysokości znajdujące się powyżej 60 cm, powinny mieć balustrady lub ścianki o wysokości co najmniej 70 cm. Dla 2-4 latków wszelkie schody powinny być wyposażone w poręcze. Dla dzieci starszych poręcze są konieczne, gdy schody mają ponad metr wysokości. Bezpieczeństwo dzieci będzie zdecydowanie większe jeśli pozostawimy wolną przestrzeń pomiędzy urządzeniami do zabaw a innymi elementami ogrodu, szczególnie elementami ostro zakończonymi.

Uzupełnieniem placu zabaw w okresie wakacyjnym i letnich upałów będzie basen ogrodowy, który jest najwspanialszą rozrywką dla kilkulatków ale tez i 10-latków. Maluchom wystarczy nadmuchiwany basenik a dla większych dzieci i niejednego dorosłego miejscem upragnionej ochłody będzie basen rozporowy ustawiany w ogrodzie na cały letni sezon.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?
Plac zabaw na przydomowym podwórku stwarza doskonałą okazję do zdrowej i udanej zabawy dla dzieci. Aby jednak tak się stało, już na etapie przy...
Czytaj więcej

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?

Piaskownica do ogrodu – jak wybrać?
Piaskownica to dla dzieci ulubione miejsce do zabaw. Bez trudu możemy umieścić ją w naszym ogrodzie. Konstrukcja jest bardzo prosta i niedroga, a zagw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.09.2015
Co do pokrycia piaskownicy plandeką nie jest to dobry pomysł, po pierwsze nagły podmuch wiatru może ja porwać, po drugie pod plandekę lubią wchodzić koty i załatwiać swoje potrzeby często. Najlepsza cięzka pokrywa

Ocena i komentarz dla:

Dzieci w akcji czyli przydomowy plac zabaw