Schody

Schody wewnętrzne to rodzaj ciągu komunikacyjnego pionowego wewnątrz budynku. Zapewniają one szybkie poruszanie się pomiędzy dwiema kondygnacjami budynku. Ich konstrukcja łączy podłogę i strop w pomieszczeniu.

SCHODY WEWNĘTRZNE I ICH ROLA

Schody wewnętrzne to rodzaj ciągu komunikacyjnego pionowego wewnątrz budynku. Zapewniają one szybkie poruszanie się pomiędzy dwiema kondygnacjami budynku. Ich konstrukcja łączy podłogę i strop w pomieszczeniu. Prócz typowo praktycznej roli schody we współczesnych czasach spełniają również funkcję estetyczną. Z tego powodu podczas ich wybierania powinieneś kierować się zarówno względami konstrukcyjnymi, bezpieczeństwem użytkowania, jak również dopasowaniem do aranżacji wnętrza. Schody w domu powinny odpowiadać w pełni Twoim potrzebom.

RODZAJE SCHODÓW DO DOMU

Schody stosowane we wnętrzach mieszkalnych oraz użytkowych powinny wyróżniać się funkcjonalnością, ale i estetyką, która będzie pasować do wystroju pomieszczeń. Od lat wciąż najpopularniejsze są schody drewniane. Ich charakterystyczną cechą jest to, że w całości wykonano je z konkretnego gatunku drewna, zazwyczaj sosnowego, dębowego albo świerkowego. Schody wewnętrzne z drewna mogą mieć formę prostą, zabiegową albo krętą. Zdarza się, że schody proste posiadają tak zwane spoczniki, które czynią z nich konstrukcje dwubiegowe, a niekiedy i trzybiegowe. Wybierz schody ze spocznikami, jeśli w domu mieszkają dzieci albo osoby starsze. Taka konstrukcja znacznie ułatwia pokonywanie kolejnych stopni między kondygnacjami.

Schody strychowe, jak sama nazwa wskazuje, możesz zamontować przy wejściu na strych albo rzadko używane poddasze. Ich zaletą jest konstrukcja umożliwiająca całkowite schowanie złożonych schodów w stropie. Dzięki temu nie zajmują one wiele miejsca i nie przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z korytarzy na piętrze mieszkalnym. Dla wnętrz szczególnie małych wybierz schody nożycowe, które zajmują jeszcze mniej przestrzeni po złożeniu, ale i w trakcie rozkładania.

Alternatywą dla tradycyjnych drewnianych schodów są konstrukcje modułowe. Składają się one z elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Ich budowa obejmuje podstawę wykonaną ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, a także drewniane stopnie bez podstopnic. Wybierz takie schody, jeśli zależy Ci na ich szybkim i prostym montażu. Bez problemu możesz również dopasować długość oraz zabieg schodów modułowych do potrzeb wynikających z rozmiarów i budowy wnętrza.

Schody kręcone to dobry wybór do wnętrz, w których nie ma zbyt wiele miejsca, ale i ważny jest nowoczesny wystrój. Ich konstrukcja stworzona jest z wytrzymałej, malowanej proszkowo stali, zaś stopnie o zróżnicowanej szerokości wykonane są z drewna. Obowiązkowym elementem tego rodzaju schodów są balustrady, które zapewniają ich wygodniejsze oraz bezpieczne użytkowanie. Wybierz nowoczesne schody spiralne, jeśli na montaż tego rodzaju konstrukcji nie masz zbyt wiele przestrzeni. Pamiętaj jednak, że mogą być niewygodne w użytkowaniu przez dzieci czy osoby starsze.

IDEALNE SCHODY DO DOMU

Najwygodniejszym wyborem w opinii ekspertów są schody proste dwubiegowe ze spocznikiem, umożliwiającym odpoczynek podczas ich pokonywania. Zanim zadecydujesz, jakie schody do domu wybrać, pamiętaj o ich najważniejszych parametrach. Długość stopni, jeśli to tylko możliwe, nie powinna być mniejsza niż 80 cm – w innym przypadku będzie Ci trudno wnieść na piętro większe przedmioty. Optymalna wysokość stopnia dla dorosłej osoby to około 16-17 cm.

Kąt nachylenia schodów, które są często użytkowane, nie powinien przekraczać 30 stopni. W przeciwnym razie pokonywanie ich będzie zdecydowanie bardziej męczące, ale i kłopotliwe, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy zwierząt domowych.

JAKIE SCHODY WYBRAĆ DO PIWNICY?

Schody do piwnicy powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Pamiętaj, że często mają służyć znoszeniu przedmiotów o różnych gabarytach w gorszym oświetleniu w stosunku do reszty budynku. Jeśli nie masz problemu z ograniczoną ilością przestrzeni, wybierz schody proste jednobiegowe albo dwubiegowe. Ich pokonywanie będzie wygodne, a kąt nachylenia odpowiednio mały. Im mniej stroma konstrukcja, tym bezpieczniej ją pokonasz. Wybór schodów drewnianych z podstopnicami pozwoli na stworzenie dodatkowego schowka pod nimi.

SCHODY W SALONIE – FUNKCJONALNOŚĆ I ESTETYKA

Jeśli połączenie między kondygnacjami wypada w salonie, wybierz schody, które nie tylko są praktyczne, ale też pasują do wystroju wnętrza. Jeśli stawiasz na nowoczesny styl industrialny, wybierz schody do domu w konstrukcji kręconej albo modułowej. Zazwyczaj łączą one stalową konstrukcję z drewnianymi schodami, co gwarantuje odpowiedni wygląd. Schody spiralne mogą być wygodniejsze do niewielkich wnętrz, na przykład mieszkań dwupoziomowych. Z kolei schody modułowe bez problemu zamontujesz samodzielnie.

Schody w salonie inspirowanym stylem skandynawskim powinny być w całości drewniane. Wybór konstrukcji z podstopnicami nada całości solidnego charakteru. Z kolei schody zębinowe będą przepuszczały światło, dlatego warto je wybierać, jeśli stawiamy na dobrze rozświetlone, jasne wnętrza. Jeśli miejsce jest ograniczone, dobrym wyborem mogą okazać się schody młynarskie. Najbardziej komfortowe będą jednak schody proste dwubiegowe, w których występuje podest.