Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych uwzględniają przede wszystkim słupy oraz wspierające się na nich zadaszenie. Opcjonalnie możemy zadbać także o wypełnienie ścian. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jakie mamy możliwości w tym zakresie?

 

Deska niestrugana 20 x 80 x 2700 mm
Deska niestrugana 20 x 80 x 2700 mm

Projekt altanki ze ścianami – dlaczego warto?

Altanka w ogrodzie wyznacza miejsce, w którym wypoczywamy. Tutaj ustawiamy meble ogrodowe i stół, przy którym spożywamy przyrządzone na grillu potrawy. Tutaj spędzamy czas w towarzystwie rodziny i znajomych, chroniąc się przed palącym w lecie słońcem lub przed kroplami niespodziewanego deszczu. To właśnie dach stanowi największy atut altany ogrodowej – pozwala nam na komfortowy wypoczynek, nawet jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu.

Podstawowy projekt altanki możemy jednak uzupełnić o dodatkowe elementy, które uczynią z niej jeszcze bardziej kameralną i prywatną przestrzeń. Mowa o ściankach wypełniających miejsce pomiędzy poszczególnymi słupami. Ich obecność niesie ze sobą wiele korzyści – przede wszystkim zapewnia nam jednak ochronę przed silnym wiatrem oraz zasłania przed wzrokiem przechodniów bądź sąsiadów. Może także skutecznie ograniczyć dostęp promieni słonecznych do kącika wypoczynkowego, co docenimy w szczególnie upalne dni. Bez wątpienia ciekawie zaprojektowane i wykonane ściany altanki mają także wartość dekoracyjną, wpływając na ostateczny wygląd konstrukcji i charakter otoczenia.

Porada eksperta

Wzniesienie ścianek altanki jest możliwe w wielu momentach. Nie musimy uwzględniać ich obecności na etapie budowy altanki – odpowiednie przegrody możemy dopasować także później, po wzniesieniu konstrukcji, gdy okaże się, że ich brak jest przeszkodą w komfortowym wypoczynku.

Budowa altanki – z czego wykonać ściany?

Ściany altanki mogą powstać z różnych materiałów (najczęściej jest to drewno) i mogą mieć różny charakter – jedne stworzą szczelne, wysokie przegrody, a inne będą lżejsze, ażurowe i niskie. Ich wybór zależy od naszych potrzeb i upodobań. Oto przegląd materiałów, które możemy wykorzystać do wypełnienia przestrzeni pomiędzy słupami.

Deski – deski posłużą nam do szybkiego zbudowania solidnych ścianek, które skutecznie zatrzymają wiatr i zasłonią widok na nas i naszych gości. Należy pamiętać o tym, że deski przymocowane do słupów – jeśli postanowimy wypełnić nimi większość ścian – spowodują, że przestrzeń małej altanki może wydać się ciasna. Dlatego rozwiązanie to będzie dobre w przypadku dużych altan lub przy wypełnianiu np. jednej ścianki. Innym rozwiązaniem będzie też wykonanie niskich ścianek sięgających jedynie do połowy wysokości altanki – posłużą one także jako oparcia dla ustawionych przy nich ławek.

Czy wiesz, że...

Deski wykorzystane do budowy ścian w altance będą wymagały odpowiedniego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Z łatwością dopasujemy je również do koloru całej konstrukcji, pokrywając odpowiednim preparatem wykończeniowym.

Panel drewniany Blooma 183 x 180 cm
Panel drewniany Blooma 183 x 180 cm

Drewniane panele osłonowe – w tej grypie produktów znajdziemy różne konstrukcje wykonane z drewna, które podobnie jak deski sprawdzą się podczas zabudowy ścian altanki. Do wyboru mamy:

płoty osłonowe,

- płoty żaluzjowe.

Płot osłonowy to prosty sposób na stworzenie w altance ściany z drewna. Panele tego typu mogą być w pełni szczelne lub posiadać dekoracyjną kratkę w górnej części, która dodaje im lekkości. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach i kształtach – np. prostym, zaokrąglonym lub ściętym – co pozwala stworzyć z nich oryginalne ścianki.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie w roli ścian altany tzw. paneli żaluzjowych, złożonych z ramiaka oraz desek żaluzjowych osadzonych na ruchomych profilach. Jak sama nazwa wskazuje, takie modele pełnią rolę żaluzji, które w wielu przypadkach możemy samodzielnie zamknąć lub otworzyć – w zależności od tego, czy potrzebujemy więcej prywatności, czy też chcemy doświetlić wnętrze altanki. Panele żaluzjowe uchodzą za produkty nowoczesne i w takich projektach altan sprawdzą się najlepiej.

Czy wiesz, że...

Do częściowej zabudowy ścian altanki wykorzystamy także klasyczny płot sztachetowy. Stworzy on estetyczną, ażurową barierkę, która nada altance specyficznego, swojskiego uroku.

Kratka prosta Koral 180 x 180 cmKratka prosta Koral 180 x 180 cmKratka prosta Koral 180 x 180 cmKratka prosta Koral 180 x 180 cm
Hedera helix C1
Hedera helix C1

Kratki drewniane – to kolejny sposób na drewniane ściany w altance. Do wypełnienia ścian możemy wykorzystać gotowe płoty kratkowe, czuli konstrukcje zbliżone do innych paneli osłonowych, jednak o ażurowej formie. Równie dobrze sprawdzą się kratki na pnącza, które może również pełnić rolę częściowego wypełnienia ścian.

Zarówno płoty kratkowe, jak i kratki na pnącza dają nam możliwość obsadzenia altany roślinami pnącymi. Jeśli wybierzemy gatunki szybkorosnące, które dobrze poradzą sobie na określonych stanowiskach, możemy liczyć na to, że ażurowe ściany szybko się zazielenią i staną nie tylko dekoracją altany, ale też dodatkowym zabezpieczeniem przed wzrokiem osób trzecich i wiatrem.

Zamiast montować ściany altanki na stałe, możemy także wykorzystać produkty, które spełnią ich rolę, pozostając przy tym mobilnymi. Kratkę bądź płot kratkowy możemy w tym wypadku zastąpić np. donicami z kratkami, przybierającymi formę drewnianych skrzyń. Takie pojemniki ustawione wzdłuż boków altanki z powodzeniem zastąpią tradycyjne ściany, a obsadzone pnączami pozwolą uzyskać wyjątkowy efekt.

Zamiast montować ściany altanki na stałe, możemy także wykorzystać produkty, które spełnią ich rolę, pozostając przy tym mobilnymi. Kratkę bądź płot kratkowy możemy w tym wypadku zastąpić np. donicami z kratkami, przybierającymi formę drewnianych skrzyń. Takie pojemniki ustawione wzdłuż boków altanki z powodzeniem zastąpią tradycyjne ściany, a obsadzone pnączami pozwolą uzyskać wyjątkowy efekt.

Mata wiklinowa 180 x 300 cm
Mata wiklinowa 180 x 300 cm

Mata trzcinowa – mata trzcinowa, podobnie jak mata wiklinowa, znajduje w ogrodzie wiele zastosowań – pozwoli nam również na łatwe i szybkie zasłonięcie wnętrza altanki, pod warunkiem, że dobrze przymocujemy ją do słupów. Zapewnia prywatność i ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jednak nie należy do szczególnie trwałych.

Zasłony – modnym i praktycznym rozwiązaniem jest zastąpienie stałych ścian z drewna lekkimi zasłonami, które w każdej chwili będziemy mogli zasunąć lub rozsunąć. Obecność zasłon wymaga jednak uwzględniania w projekcie altanki specjalnych prowadnic spełniających rolę szyn lub karniszy, po których będzie można przesuwać tkaniny.

Czy wiesz, że...

Niektóre projekty altan ogrodowych uwzględniają obecność ścian oraz drzwi wyposażonych w przeszklenia. Mogą być one podzielone efektownymi szprosami lub posiadać formę wysokich okien wypełniającą znaczną część wybranych przegród.

Altana zabudowana na kilka sposobów – inspiracje

Wygląd naszej altanki będzie zależał od tego, jaki rodzaj ścian zastosujemy. Do wyboru mamy różne produkty, a także różne możliwości ich wykorzystania i łączenia ze sobą.

- pełne wysokie ściany wykonane z desek zapewnią maksymalną prywatność w altance i ochroną przed wiatrem, ale z drugiej strony zasłonią widok na ogród i mogą sprawiać wrażenie przytłaczających. Tego rodzaju ściany warto zastąpić np. panelami osłonowymi wyposażonymi w ażurowe wstawki;

- zamiast wznosić wysokie ściany z desek, możemy użyć ich jedynie w dolnej części altanki. Takie rozwiązanie zapewni nieco prywatności, ale nie będzie tak przytłaczające. Pełne, niskie ścianki tego typu możemy uzupełnić w górnej części o ażurowe kratki, które będą stanowiły dodatkowa ochronę, ale dodadzą konstrukcji lekkości;

Kratka prosta 90 x 180 cm
Kratka prosta 90 x 180 cm

- niskie kratki mogą spełnić też rolę niewielkich barierek umieszczonych przy podłożu, podobnie jak stylowe płoty sztachetowe. Takie barierki mogą mieć różną wysokość i doskonale spełnią rolę oparć dla prostych ławek umieszczonych wewnątrz altanki;

- kratownice lub płoty panelowe mogą wypełniać przestrzeń pomiędzy poszczególnymi słupami jedynie częściowo, np. do połowy lub w taki sposób, by tworzyć niewielkie narożniki;

- projekt altanki może uwzględniać także obecność tylko jednej lub dwóch ścian, co zapewni wygodny dostęp do altany z pozostałych stron. Możemy również dowolnie komponować ze sobą materiały tworzące szczelne bariery z tymi ażurowymi oraz niskie z wysokimi lub skośnymi.

- mata wiklinowa bądź trzcinowa mogą stanowić dodatkową zasłonę w przypadku ścianek wykonanych z ażurowych elementów, do których z łatwością je przymocujemy. W górnej części altany mogą być też wykorzystane jako nietypowe rolety.

Data publikacji: 16.03.2017