Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Pilarki

Strzałka w prawo

Pilarki

Pilarki to urządzenia dedykowane do cięcia drewna i metalu. Są niezwykle przydatne nie tylko w warsztatach, ale także w ogrodach. Oferują wiele możliwości, dzięki czemu umożliwiają precyzyjne cięcie dzikich krzewów, gałęzi drzew, a także prefabrykatów metalowych. Pilarki ogrodowe są łatwe w obsłudze, ergonomiczne i wytrzymałe.

Filtry

Pilarki

Pilarki to urządzenia dedykowane do cięcia drewna i metalu. Są niezwykle przydatne nie tylko w warsztatach, ale także w ogrodach. Oferują wiele możliwości, dzięki czemu umożliwiają precyzyjne cięcie dzikich krzewów, gałęzi drzew, a także prefabrykatów metalowych. Pilarki ogrodowe są łatwe w obsłudze, ergonomiczne i wytrzymałe.

79 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Maszyny ogrodnicze

Wyświetlanie 24 z 79 produktów

Załaduj więcej

Piła stołowa i ukośnica – różnice między nimi

Pilarki stołowe są urządzeniami o wielu zastosowaniach. Nadają się do cięcia drewna, metalu, aluminium, płyt ceramicznych, a nawet betonu. Wszystko zależy od tego, w jaki rodzaj tarczy została wyposażona piła stołowa. Są to urządzenia kompletne, które składają się ze stołu roboczego, a także tarczy tnącej i mechanizmu, który nią steruje. Dzięki temu pilarki wymagają znacznie mniejszej siły własnej niż w przypadku tradycyjnych urządzeń.

Pilarki stołowe są uniwersalnymi urządzeniami, jednak mają pewne ograniczenie: wszystkie materiały można ciąć wyłącznie prostopadle do podłoża. W zdecydowanej większości przypadków będzie to w zupełności wystarczające. Jeśli jednak szukasz większej swobody podczas obróbki materiału, lepszym wyborem staje się ukośnica.

Ukośnica do drewna to rodzaj urządzenia stołowego, które pozwala na cięcie materiału pod różnymi kątami. Co więcej, urządzenia te są przeznaczone do cięcia precyzyjnego nawet bardzo długich kawałków drewna, aluminium lub innych tworzyw. Najważniejszą cechą ukośnicy jest możliwość dokładnego ustawienia kąta cięcia, a także schludność i solidność obróbki wybranych materiałów.

Piły stołowe dzielą się na kilka rodzajów. Jednym z nich jest pilarka tarczowa uniwersalna, która dobrze radzi sobie z większością materiałów. Ma także względnie niewielką masę, dlatego nadaje się do mniejszych warsztatów przydomowych. Innym rodzajem jest piła stołowa precyzyjna. Od poprzedniego typu różni ją przede wszystkim wysoka prędkość obrotowa. To natomiast zapewnia większą precyzję podczas cięcia.

Inną odmianą będzie pilarka stołowa z heblarką. To właściwie dwa urządzenia w jednym. Modele te poza cięciem umożliwiają także heblowanie drewna. Piła stołowa na siłę działa z kolei na prąd trójfazowy. Zapewnia jej to większą moc, a tym samym precyzję cięcia. Piła stołowa formatowa natomiast jest wyposażona w prowadnice. Pozwalają one na precyzyjne ustawienie nawet długich materiałów.

Do czego wykorzystasz pilarki i ukośnice?

Piła stołowa przydaje się w niejednym warsztacie, nie wspominając nawet o zakładzie stolarskim. To podstawowe urządzenie doskonale radzi sobie z cięciem materiałów ułożonych na stole. Wprawdzie cięcie odbywa się w sposób prostopadły, jednak pozwala na dowolne przycięcie płyty meblowej lub deski do pożądanego rozmiaru. Również inne materiały z łatwością dopasujesz do kształtu czy wielkości, których potrzebujesz. Szczególnie podczas tworzenia mebli piła tarczowa sprawdzi się idealnie. Z jednej dużej płyty zdołasz z łatwością wyciąć małe, wąskie półki czy inne elementy potrzebne do złożenia szafki.

Nie tylko do cięcia drewna wykorzystasz te urządzenia. Chcesz stworzyć barak z blachy? A może potrzebujesz jej do załatania dziury w istniejącej konstrukcji? W takiej sytuacji również dobrym wyborem będzie pilarka tarczowa. Umożliwi Ci stworzenie łat w wybranym rozmiarze. Dzięki niej praca będzie przebiegała szybko, a samo cięcie nie będzie kosztowało Cię dużo wysiłku.

Parametry, które mają znaczenie

Gdy zastanawiasz się nad wyborem urządzenia stołowego do cięcia, zacznij od wybrania jego rodzaju. Przyda Ci się bardziej ukośnica do drewna czy piła tarczowa stołowa? Drugie urządzenie w zupełności wystarczy do większości podstawowych prac. Charakteryzuje się także niższą ceną oraz często większym wyborem dostępnych modeli. Ukośnica natomiast zapewnia dużo większą swobodę podczas wykonywania cięcia różnego typu materiałów. Jeśli chcesz tworzyć elementy o nieregularnych kształtach i obrabiać pod skosem np. bloki drewna, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ukośnica.

Gdy wybierasz jeden czy drugi typ urządzenia, weź pod uwagę pewne parametry. To one będą miały największe znaczenie podczas samej pracy. Wpłyną na jej komfort oraz na efekt pracy. Jednym z istotniejszych parametrów jest napięcie zasilania. Jeśli pilarka tarczowa ma służyć Ci głównie w warunkach domowych, wybierz modele o jednofazowym zasilaniu 230V albo modele akumulatorowe. Profesjonalista natomiast powinien wybrać sprzęt zasilany trójfazowo o napięciu 400V.

Kolejnym istotnym parametrem jest moc urządzenia. Planujesz pracować wyłącznie z drewnem? W takim razie słabsza piła tarczowa będzie dla Ciebie w zupełności wystarczająca. Do pracy z innymi materiałami w tym aluminium czy betonem wybierz modele o zdecydowanie większej mocy. Dlatego o ile w warunkach domowych wystarczy 1500–1880 W, o tyle profesjonaliści powinni celować znacznie wyżej.

Prędkość obrotowa jest kolejnym istotnym parametrem. Większa wydajność i zarazem skuteczność pilarki osiągana jest na poziomie prędkości pięciu tysięcy obrotów na minutę. Taka pilarka tarczowa będzie bardzo dobra również do profesjonalnego użytku.

Pozornie mało istotnym parametrem może wydawać się waga urządzenia. A jednak piła tarczowa może wymagać przesuwania po warsztacie czy nawet wyciągnięcia na zewnątrz pomieszczenia. W takiej sytuacji lżejsze urządzenia będą wygodniejsze. Pamiętaj jednak, że będą one pozbawione prowadnic, które znacznie ułatwiają obróbkę materiału.