Rury odpływowe i przyłącza

Kategoria "Rury odpływowe i przyłącza" skupia się na produktach dedykowanych do systemów hydrauliki, w tym przede wszystkim rurach odpływowych i przyłączach. Te elementy są niezbędne w budowie instalacji wodno-kanalizacyjnych, zapewniając odpowiednie przepływy wody i innych płynów.

Sprawny system kanalizacyjny w Twoim domu

Jedną z ważniejszych instalacji w budynku jest kanalizacja. To właśnie ona umożliwia odprowadzanie zanieczyszczeń wodnych. Jeśli dany obiekt jest podłączony do sieci, to rury kanalizacyjne odprowadzają ścieki do zbiorczego przykanalika. To niewielki przewód, którego zadaniem jest gromadzenie wspomnianych ścieków i transportowanie ich do zewnętrznej kanalizacji. Oprócz tego zanieczyszczenia wodne mogą trafiać do przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Rury kanalizacyjne to ogromna grupa produktów, które zostały zaprojektowane specjalnie do celów budowlanych. Sam proces projektowania sieci i podłączenia kanalizacji do domu jest skomplikowany, wymaga wiedzy i uprawnień. Aby system mógł działać poprawnie, powinny być zachowane odpowiednie ciśnienie wody, spadki oraz średnica poszczególnych odcinków przewodów. Co więcej, kanalizacja – a konkretnie piony spustowe – powinny być także odpowiednio wentylowane, gdyż w środku zbierają się gazy powstające ze ścieków.

W tej kategorii znajdziesz asortyment, w którym znajdują się przede wszystkim rury odpływowe, studzienki, odpływy podłogowe, syfony, zawory i wiele innych akcesoriów, które umożliwią Ci wykonanie kanalizacji w budynku. Wszystkie rury do kanalizacji spełniają normy dopuszczające je do obrotu na rynku budowlanym. Mają różne parametry techniczne, dzięki czemu zbudujesz z nich sprawnie działający system kanalizacyjny.

Przygotowujesz się do instalacji systemu kanalizacyjnego w Twoim domu? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne i jakie produkty warto wybrać – wszystko znajdziesz w naszym sklepie!

Solidne, trwałe i funkcjonalne rury kanalizacyjne

Kanalizacja to podstawowa instalacja budynku, która skutecznie odprowadza ścieki bytowo-gospodarcze do zewnętrznej sieci. Tam zanieczyszczenia przechodzą szereg procesów oczyszczania. Częścią systemu kanalizacyjnego w budynkach jednorodzinnych są szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Rury kanalizacyjne i akcesoria uzupełniające umożliwiają wygodne i bezpieczne korzystanie z instalacji. Obecnie projektowany osprzęt wyróżnia się trwałością. Przewody i pozostałe produkty są wysoce odporne na ciężkie warunki, do których należy przede wszystkim kontakt z niebezpiecznymi ściekami. Rury mają gładką powierzchnię, na której nie osadzają się tłuste substancje. Oprócz tego są narażone na działanie wysokich i niskich temperatur, na co też są odporne. Żadne środki chemiczne, korki lodowe lub ewentualne uderzenia czy naprężenia nie spowodują uszkodzeń.

Rury do kanalizacji produkowane są przede wszystkim z polipropylenu oraz żywicy poliestrowej, która dodatkowo jest wzmacniana włóknem szklanym. Dodatkiem do tych konstrukcji jest również tworzywo PVC. Na rynku instalacyjnym możesz znaleźć także rury z żywicy GRE, których cechą charakterystyczną jest większa masa. Te znajdą zastosowanie przede wszystkim w budynkach przemysłowych, które odprowadzają chemikalia i ścieków o wysokiej temperaturze.

Zaletą obecnie produkowanych rur kanalizacyjnych są ich trwałość i różnorodność dostępnych wariantów. Wszelkie kształtki, odpływy, różnorodne rodzaje syfonów pozwalają wykonać nawet bardzo skomplikowane i wymagające projekty. Ponadto wyróżniają się znacznie lepszą odpornością, co gwarantuje większą wygodę i bezpieczeństwo korzystania z systemu.

Jakie rury kanalizacyjne wybrać?

Dawniej w systemach kanalizacyjnych przeważały rury odpływowe wykonane z kamionki oraz żeliwa. Nie były one jednak wystarczająco skuteczne, dlatego też zostały wyparte przez rury z PVC. Tworzywo sztuczne jest lekkie, łatwe w montażu, a także wyjątkowo odporne na działanie agresywnych chemicznych cieczy.

Dzięki temu instalacja spełnia swoją funkcję przez dłuższy czas, nie tracąc właściwości przez lata. Do wykonania domowej instalacji kanalizacyjnej potrzebujesz rur w trzech kolorach: pomarańczowych, białych i szarych. Pierwsze wymienione rury kanalizacyjne służą do instalacji wody zewnętrznej. Białe i szare rury są z kolei przeznaczone do konstrukcji wewnętrznych.

Dwójniki, trójniki, czwórniki i inne łączenia

Do sprawnego połączenia rur kanalizacyjnych ze sobą potrzebne Ci są przede wszystkim mufy redukcyjne i złączki zwiększające – dzięki nim rury o różnej średnicy stworzą jedną, szczelną całość. Poza tym przydadzą Ci się również dwójniki, trójniki i czwórniki. Wykorzystasz je do stworzenia rozgałęzień w poziomach oraz do połączeń pionów i poziomów.

Pozostałe akcesoria potrzebne do instalacji systemu kanalizacyjnego

Montaż systemu kanalizacyjnego nie kończy się na dobraniu odpowiednich rur i łączników. Jej działanie zależy także od wielu innych akcesoriów służących do podłączenia do gotowej instalacji znajdujących się w domu urządzeń. Z pewnością przyda Ci się przedłużka syfonu, która umożliwi odprowadzanie wody z pralki. Mogą Cię też interesować najróżniejsze zawory i kolanka, przy pomocy których stworzysz sprawną spłuczkę w toalecie. Do Twojej dyspozycji jest również szereg drobnych akcesoriów, dzięki którym łazienka będzie się estetycznie prezentować – np. rozet, które zakryją miejsce podłączenia baterii.