Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe pełnią ważną i oczywistą funkcję. Chronią wnętrze budynku przed deszczem, śniegiem i gradem i silnym wiatrem.

Pokrycia dachowe - najważniejszy element całego budynku

Wznoszenie konstrukcji budynku to szereg złożonych i ciężkich prac, które wymagają wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich materiałów budowlanych. Każdy z elementów - fundament, ściany i dach jest istotny i musi być precyzyjnie dopracowany. Pokrycia dachowe to ogromna grupa produktów, która jest podstawą na etapie prac dekarskich. Należą do nich akcesoria uzupełniające oraz blachy wykonane z różnych materiałów.

W tej kategorii zgromadziliśmy wszystkie produkty, które są niezbędne do wykonania solidnego dachu na dowolnym budynku. W naszym sklepie znajdują się przede wszystkim płyty dachowe, które stanowią podstawę podczas krycia najważniejszej części bryły. Są to wielkoformatowe elementy, które odznaczają się ponadprzeciętną wytrzymałością. Zarówno płyta bitumiczna, jak i inne rodzaje blach są bezpośrednio narażone na działanie warunków pogodowych, dlatego tak istotna jest ich trwałość.

Pokrycia dachowe, które znajdziesz w tym miejscu wyprodukowane są ze specjalnych materiałów. Do najpopularniejszych należą blacha stalowa powlekana, dachówki ceramiczne lub ceglane, które są wysoce odporna na poważne uszkodzenia. Jednak same blachy dachowe to nie wszystko, ponieważ na konstrukcję całego dachu składa się wiele innych elementów.

Profile, denka gąsiora, gąsiory, kominki, taśmy i folie to artykuły, których nie może zabraknąć podczas wznoszenia dachu. Pozwalają one estetycznie wykończyć tę część budynku oraz uszczelnić miejsca, w które powstały na skutek połączenia blach, zwłaszcza na krawędziach i momentach łączenia. Sprawdź nasz asortyment i skompletuj profesjonalny zestaw materiałów dekarskich.

Funkcje pokrycia dachowego

Pokrycia dachowe pełnią ważną i oczywistą funkcję. Chronią wnętrze budynku przed deszczem, śniegiem i gradem i silnym wiatrem. Szczelnie zamykają konstrukcję budynku i uniemożliwiają ewentualne przecieki. Dobrze wykonany dach to także gwarancja, że nie będziesz borykał się z nadmierną utratą ciepła. Zarówno płyty dachowe, jak i folie, membrany, kalenice, gąsiory i profile tworzą solidną i zwartą część domu, której niestraszne są najcięższe warunki pogodowe. Dach również stabilizuje cały budynek, co ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników.

Jak wybrać pokrycia dachowe?

Zanim prace dekarskie ruszą pełną parą musisz podjąć ważne decyzje dotyczące wyboru trwałych materiałów budowlanych. Są one inwestycją na długie lata, dlatego warto dokonać właściwej decyzji, ponieważ od niej uzależnione będzie bezpieczeństwo Twoje i domowników. W przypadku tego typu produktów nie warto stawiać na słabe jakościowo elementy konstrukcyjne, które szybko ulegają uszkodzeniom, pęknięciom lub odkształceniom. Takie również zdarzają się w budownictwie, niemniej jednak w naszym sklepie znajdziesz materiały znanych producentów, które spełniają wszystkie normy i są dopuszczone do sprzedaży i użytkowania w branży budowlanej.

Jakimi kryteriami warto kierować się podczas zakupów? Ważnym zagadnieniem jest kształt dachu. Im jest bardziej wymyślny i kształtny, tym oczywiście będzie droższy. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będą pokrycia dachowe o mniejszym formacie. Do takich należą chociażby dachówki ceramiczne lub betonowe, łupki kamienne lub drewniane gonty. Dzięki tym elementom bez problemu zrealizujesz najbardziej wymyślne projekty. Tu na pewno nie sprawdzą się wielkoformatowe. Prostą przyczyną jest to, że z takich elementów powstałoby dużo odpadów, co wiąże się ze stratą ogromnych kosztów. Blachy dachowe są świetnym rozwiązaniem do prostych na przykład dwuspadowych dachów. Do wielkoformatowych produktów należy popularna płyta bitumiczna.

Ważnym aspektem wynikającym z fizyki i wyliczeń na rzecz projektu jest waga, którą cechują się pokrycia dachowe. Dopuszczalna nośność ścian i innych elementów konstrukcyjnych jest szczegółowo podana w projekcie, dlatego warto stosować się do tych wartości, by nadmiernie nie obciążać budynku. Zbyt duże obciążenie może spowodować niebezpieczne pęknięcia więźby i ścian domu. Zwróć uwagę na to, ile waży płyta bitumiczna lub blachodachówka i dokonaj właściwego wyboru.

Oprócz kwestii technicznych liczy się również estetyka. Dach również jest wizytówką całego budynku, dlatego zwróć także uwagę na kolorystykę i styl, którymi cechują się blachy i płyty dachowe. Do najpopularniejszych wariantów należy odcień grafitu, który od lat gości na budynkach. Klasycznym wyborem do tradycyjnych domów będą blachy dachowe lub płyty czerwone lub brązowe. Niecodziennym rozwiązaniem jest wybór przezroczystych elementów, które również są dostępne w naszej ofercie.

Płyty dachowe to nie jedyny element, który składa się na całą konstrukcję. Jest to najbardziej widoczna część, ale efekt i trwałość uzależniona jest od innych produktów. Do takich należą profile łączące, kalenice i gąsiory, które szczelnie zasłonią wszystkie łączenia i uniemożliwią ewentualne przecieki. Do potrzebnych materiałów trzeba również zaliczyć folie i membrany, które układa się pod płytami. Wszystkie te dodatkowe artykuły znajdziesz w sklepie Castorama.