Garderoba

Do schowania wszystkich niezbędnych rzeczy zazwyczaj wystarczy szafa. Garderoba to jej rozbudowana forma, dzięki której nawet nietypowe wnętrze może zostać zagospodarowane zgodnie z Twoimi potrzebami.


GARDEROBA W DOMU

Bez względu na rozmiar wnętrza, w którym planujesz przechowywać ubrania, akcesoria i drobiazgi, stworzenie garderoby zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Teoretycznie pod tym pojęciem kryje się zupełnie osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do przechowywania odzieży. W praktyce mała garderoba zmieści się nawet na niedużym metrażu, bo do jej zabudowania wystarczy tylko wnęka. Specjalna zabudowa sprawia, że w garderobie mieści się o wiele więcej rzeczy niż w standardowej szafie. Jest to rozwiązanie, które powinieneś rozważyć, gdy chcesz w jednym miejscu pomieścić wszystkie niepotrzebne w danej chwili ubrania, akcesoria, buty czy dodatki.

PRZYDATNA SZAFA – GARDEROBA: KORZYŚCI

Do schowania wszystkich niezbędnych rzeczy zazwyczaj wystarczy szafa. Garderoba to jej rozbudowana forma, dzięki której nawet nietypowe wnętrze może zostać zagospodarowane zgodnie z Twoimi potrzebami. To podstawowa zaleta tego typu zabudowy: pozwala dostosować rodzaj oraz ilość przestrzeni do przechowywania do miejsca, którym dysponujesz. Wbrew pozorom nie jest to tylko rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Czasami to korzystna alternatywa, gdy chcesz rozłożyć przechowywane rzeczy w dwa miejsca, na przykład do pokoju młodzieżowego oraz własnej sypialni. W takim przypadku niezaprzeczalną zaletą garderoby jest możliwość jej indywidualnego dostosowania do potrzeb.

Półki, szuflady, a może miejsce do powieszenia ubrań wyposażone w drążki? Te wszystkie rozwiązania może zaoferować Ci po prostu szafa. Garderoba z kolei to opcja, dzięki której tę przestrzeń możesz zaplanować od podstaw. Sam decydujesz, ile półek jest Ci potrzebnych oraz jaka powinna być odległość między nimi. Jeśli to konieczne, część półek możesz zlikwidować, aby na ich miejsce zamontować drążek do powieszenia dłuższych rzeczy, w przypadku których nie jest wskazane składanie – na przykład garniturów czy sukienek. Dołożenie szuflad zazwyczaj nie jest problemem, bo zestawy oferują taką możliwość w dowolnym miejscu, po zamontowaniu niezbędnych akcesoriów.

JAK PRZYGOTOWAĆ GARDEROBĘ W ZABUDOWIE?

Na początek określ, jak duża jest przestrzeń, którą chcesz zabudować. W ten sposób będziesz w stanie stwierdzić, czy potrzebujesz wyłącznie pojedynczej szafy, czy raczej całej meblościanki. W tym drugim przypadku możesz zagospodarować wnętrze za pomocą gotowych modułów wyposażonych w półki, drążki i szuflady albo skorzystać z korpusów pojedynczych szaf, tworząc własną kompozycję przestrzeni do przechowywania. Pamiętaj, że ważna jest funkcjonalność, którą zapewnia dana szafa. Garderoba ma być przede wszystkim przestrzenią praktyczną i to powinien być Twój priorytet.

Jeśli znasz już wymiary pomieszczenia, w którym będzie mieścić się garderoba oraz wiesz, jaką wielkość ma dana wnęka, oceń, jakiego miejsca do przechowywania potrzebujesz. Zazwyczaj najwięcej miejsca zajmują półki. Są one najbardziej funkcjonalne, ale nie sprawdzą się w każdym przypadku. Do schowania drobnych akcesoriów i części ubrań, na przykład krawatów czy bielizny, potrzebna będzie wygodna szuflada. Z kolei garnitury, eleganckie sukienki oraz odzież wierzchnią na sezon zimowy przechowuj w pozycji wiszącej na drążkach. W ten sposób zapobiegniesz ich pognieceniu.

Jeżeli przeznaczysz na przechowywanie osobne pomieszczenie, świetnym wyborem będzie po prostu garderoba. Szafa z kolei sprawdzi się we wnękach oraz tam, gdzie nie można liczyć na stworzenie odrębnego pomieszczenia, ale jest wystarczająco dużo miejsca, aby zabudowa biegła na przykład przez całą ścianę. W tym drugim przypadku wybierz zestaw mebli o dowolnej, dopasowanej do Twoich potrzeb szerokości. Zazwyczaj część przestrzeni jest zabezpieczona w nim za pomocą drzwi albo zasłony. Niektóre komplety pozwalają na dopasowanie drzwiczek z pokrewnych serii, co jest świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz indywidualnego projektu.

Najprostszym rozwiązaniem będzie prosta, wykonana z płyty meblowej szafa. Garderoba również może mieć korpusy i poszczególne elementy stworzone z tego materiału. Tego rodzaju zabudowa dobrze wygląda we wszystkich wnętrzach, począwszy od tych klasycznych aż po nowoczesne. Wybierz ją, jeśli stawiasz na prostotę formy połączoną z atrakcyjnym wyglądem oraz wytrzymałością. Płyta meblowa jest prosta w konserwacji, nie wymaga specjalnych zabiegów związanych z czyszczeniem. Jeśli wybierzesz zabudowę z dodatkową zasłonką, pamiętaj, że będzie ona wymagała regularnego prania. Może to być jednak dobry wybór do wnętrz, w których nie ma możliwości montażu drzwi lub gdy do zagospodarowania jest tylko niewielka wnęka.

W małych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości wstawienia klasycznej szafy wnękowej, dobrym rozwiązaniem będzie szafa wolnostojąca. Tutaj masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą jest klasyczny korpus, który należy potem uzupełnić półkami czy drzwiczkami. Ciekawym rozwiązaniem do wnętrz młodzieżowych czy pokojów studenckich są jednak garderoby wolnostojące z rozpinanym pokrowcem. Nadruk na pokrowcu wygląda modnie i estetycznie, jest łatwy w czyszczeniu, a jednocześnie zapobiega zakurzeniu wnętrza szafy. Będzie też uniemożliwiał blaknięcie ubrań pod wpływem promieniowania UV.

Chcesz zobaczyć więcej? Wejdź i odkryj różnorodność produktów z tej kategorii.