Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Architektura ogrodowa

Strzałka w prawo

Kostki i płyty chodnikowe

Strzałka w prawo

Kostki i płyty chodnikowe

Kostki i płyty chodnikowe są częścią architektury ogrodowej, która pozwala na stworzenie eleganckiej ale i funkcjonalnej przestrzeni wokół domu. Kostki i płyty chodnikowe stanowią elementy, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po ogrodzie, a także dodają mu estetycznego charakteru.

Filtry

Kostki i płyty chodnikowe

Kostki i płyty chodnikowe są częścią architektury ogrodowej, która pozwala na stworzenie eleganckiej ale i funkcjonalnej przestrzeni wokół domu. Kostki i płyty chodnikowe stanowią elementy, które pozwalają na wygodne i bezpieczne przemieszczanie się po ogrodzie, a także dodają mu estetycznego charakteru.

68 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Architektura ogrodowa

Wyświetlanie 24 z 68 produktów

Załaduj więcej

Kostka brukowa – wytrzymały materiał do tworzenia ścieżek i podjazdów

Deszcz, śnieg, a także wiatr to czynniki atmosferyczne, które nie ułatwiają poruszania się na zewnątrz. Pomijając te bardziej oczywiste utrudnienia, podobne zjawiska pogodowe powodują również rozmiękczenie podłoża. Kałuże i błoto natomiast są w stanie przeszkodzić w każdej wędrówce. Dodatkowo tak rozmoczone podłoże stanowi zagrożenie dla samochodów. Nietrudno o zakopanie się koła i trudności z wyjechaniem spod domu lub innego miejsca. To równocześnie powody, dla których często uczęszczane ścieżki warto dodatkowo wzmocnić.

Sposobów na utwardzenie podłoża jest wiele. Zapomnij jednak o ubijaniu ziemi z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn. Również betonowe podjazdy nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Asfalt natomiast jest przeznaczony przede wszystkim dla dróg samochodowych. Dobrym rozwiązaniem, które stosuje się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i prywatnej, jest kostka brukowa. Jej duży wybór, a także wyjątkowa trwałość sprawdzają się w miejscach o najbardziej intensywnym natężeniu ruchu.

Kostka brukowa jest wykonana z betonu. To specjalnie uformowane w różne kształty kawałki betonu o regularnych krawędziach. Niektóre kostki są dodatkowo barwione na różne kolory. Kostka brukowa nie tylko jest dostępna w wielu kształtach, ale charakteryzuje się także znaczną rozpiętością pod względem rozmiarów pojedynczego elementu.

Kostka brukowa może być wykorzystana do wykańczania podjazdów, ścieżek, a niekiedy też chodników. Sprawdza się również na placach przy obiektach przemysłowych. Dodatkowo znajduje zastosowanie na parkingach. Innymi słowy – we wszystkich tych miejscach, w których ruch jest intensywny. Dotyczy to zarówno pojazdów, jak i ludzi.

Kostki i płyty, które wykorzystasz do tworzenia różnych ścieżek na zewnątrz

Elementy wykończeniowe do podłoża stosowane na zewnątrz mogą przybierać wiele różnych postaci. Zdecydowanie najbardziej powszechna jest kostka brukowa. Wykorzystuje się ją w na terenach miejskich, w parkach przemysłowych, a także w otoczeniu domu.

Kostka brukowa nie wyczerpuje jednak produktów, które można wykorzystać do tworzenia wszelkiego rodzaju dróg czy ścieżek. W kategorii tej zebrane zostały również praktyczne płyty chodnikowe, które sprawdzają się nie tylko podczas tworzenia chodnika w przestrzeni miejskiej.

Dużą swobodę aranżacyjną zapewni także niejedna płyta tarasowa. Umożliwi stworzenie funkcjonalnego, ale też i trwałego wykończenia tarasu. Podobne zastosowanie ma deska betonowa. Jeśli natomiast szukasz alternatywy dla pełnych materiałów, płyta ażurowa doskonale sprawdzi się jako zamiennik dla nich.

Kategoria ta obejmuje wszystkie elementy, których potrzebujesz do stworzenia funkcjonalnego chodnika, podjazdu lub ścieżki w ogrodzie, w tym kostki chodnikowe. Obejmuje to również obrzeża chodnikowe i płyty ściekowe. W ogrodach natomiast ciekawym rozwiązaniem staną się kamienie ozdobne.

Duży wybór dostępnych produktów pozwoli Ci stworzyć wyjątkowe ścieżki, które będą trwałe, estetyczne, a przy tym ułatwią poruszanie się na zewnątrz niezależnie od warunków atmosferycznych. Płyta ściekowa ułatwia natomiast odprowadzanie wody.

Płyty chodnikowe – niezbędny materiał wykończeniowy w przestrzeni miejskiej

Chodnik to niezbędny element architektury miejskiej, który zapewnia bezpieczeństwo pieszym. Do jego wykonania wykorzystuje się przeważnie płyty chodnikowe. Ich regularne kształty, a także duża trwałość sprawiają, że ścieżki są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu nie ulegnie uszkodzeniu nawet w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Płyty chodnikowe są wykonane z betonu. Wykazuje on odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo takie rozwiązanie doskonale sprawdza się na terenach o różnym ukształtowaniu. Wystarczy płyty odpowiednio osadzić i wzmocnić podłoże pod nimi.

Płyty chodnikowe mogą mieć różne kształty, chociaż zazwyczaj występują w wariancie kwadratowym i prostokątnym. Obecnie też są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Dzięki temu chodniki mogą prezentować się bardziej estetycznie. Kolorowe płyty ułatwiają także wydzielenie stref poruszania się rowerów lub innych pojazdów.

Płyta ażurowa to ciekawa odmiana modelu płyt chodnikowych. To nie tylko estetyczny produkt o bardzo dekoracyjnym charakterze, płyta ażurowa pełni bowiem również praktyczną funkcję. Pozwala na bardzo dobre odprowadzanie wody do gleby. Dlatego też stosuje się ją w miejscach narażonych na zalania. Taka płyta ażurowa jest mniej komfortowa dla pieszych. Równocześnie jednak doskonale sprawdza się np. na parkingach.

Kostki chodnikowe są ułożone ciasno obok siebie. Z tego względu wymagają dobrego systemu doprowadzania wody. Kostki chodnikowe ściekowe mają kształt rynienki. Wgłębienie ułatwia zbieranie i odprowadzanie wody, która na chodniku może powodować trudne do wyschnięcia kałuże.

Płyta tarasowa wyglądem imituje modele chodnikowe. Dzięki niej możesz szybko wykonać zarówno sam taras, jak i jego wykończenie. Taka płyta tarasowa zapewnia dużą wytrzymałość i trwałość. Z kolei deska betonowa jest bardzo praktycznym materiałem wykończeniowym o ogromnej wytrzymałości.

Kostka brukowa – estetyka i trwałość w każdym miejscu

Kostka brukowa to jeden z bardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Te niewielkie bloczki z betonu przybierają różne kształty rozmiary i kolory. Każdy z nich jednak charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Kostka brukowa musi być układana z zachowaniem odstępów. Dzięki temu umożliwia odprowadzanie wody deszczowej do gleby i nie jest potrzebna płyta ściekowa.

Kostka brukowa może być wykorzystana do stworzenia podjazdu dla samochodu lub ścieżki prowadzącej do domu. Doskonale sprawdza się również na placach przy zakładach przemysłowych i halach magazynowych. Niekiedy też kostka brukowa służy do wykonania estetycznego chodnika.

Kamienie ozdobne pozwolą Ci stworzyć wyjątkowe aranżacje nie tylko w ogrodzie

Kamienie ozdobne to bardzo ciekawy produkt. Znajdują wykorzystanie przede wszystkim podczas tworzenia ścieżek w ogrodzie. Ich niewątpliwie dekoracyjny charakter nadaje wyjątkowy wygląd każdemu ogrodowi.

Kamienie nie zaburzają estetyki terenu zielonego. Zapewniają dobre odprowadzanie wody do gleby. Równocześnie są bardzo uniwersalnym produktem. Oprócz wyznaczenia ścieżek nadają się również do otaczania rabat kwiatowych lub podobnych elementów architektury zielonej.

Obrzeża chodnikowe – dlaczego są niezbędne?

Obrzeża trawnikowe to nazwa stosowana zamiennie z modelami chodnikowymi. Te specjalnie skonstruowane płyty wbija się prostopadle w glebę. Montuje się je przede wszystkim w dwóch miejscach. Po pierwsze, takie obrzeża trawnikowe służą do estetycznego i praktycznego wykańczania chodników. Utrzymują razem płyty i zapewniają eleganckie wykończenie.

Obrzeża trawnikowe doskonale sprawdzają się także w ogrodzie. Możesz nimi wyznaczyć krawędzie ścieżek stworzonych z kostki brukowej, kamieni lub z płyt chodnikowych. Obrzeża zabezpieczają ścieżki przed zarastaniem trawą. Chronią także przed nadmiernym rozsypywaniem się kamieni ozdobnych na boki. W pewnych sytuacjach obrzeża może zatsąpić płyta ściekowa.