Filtry
Farby elewacyjne
Farby elewacyjne są specjalnie zaprojektowane, aby chronić fasadę budynku przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV i zanieczyszczenia. W ofercie znajdują się farby wodne i rozpuszczalnikowe, jedno i dwuskładnikowe, wykonane z różnych rodzajów żywic i pigmentów.
92 prod.
Zobacz więcej Malowanie
Wyświetlanie 24 z 92 produktów
Załaduj więcejCZYM JEST FARBA ELEWACYJNA?
Farba elewacyjna jest środkiem zabezpieczającym, utrwalającym i dekorującym, stosowanym na ściany zewnętrzne, czyli elewację budynku. Wśród dostępnych na rynku budowlanym produktów możesz znaleźć farby organiczne, nieorganiczne oraz typy pośrednie. Produkty te różnią się między sobą zastosowaniem i właściwościami.
Ze względów ekologicznych coraz większa grupa producentów stawia na farby dyspersyjne, zwane również emulsyjnymi. Są one wodorozcieńczalne, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Właściwe dopasowanie farby m.in. do podłoża gwarantuje trwały efekt ochronny. Ponadto dobrej jakości farba pozwoli Ci zyskać atrakcyjny wygląd elewacji budynku.
FARBA FASADOWA – ZASTOSOWANIE
Farba do elewacji jest przede wszystkim ostateczną warstwą wykończeniową, którą stosuje się w pracach budowlano-wykończeniowych bądź remontowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej farby zyskasz trwałą powłokę. Dodatkowo farby zewnętrzne tworzą warstwę chroniącą budynek przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.
Farba fasadowa ma za zadanie chronić przed wchłanianiem wilgoci z otoczenia. Wiąże się to między innymi z niską nasiąkliwością, która minimalizuje widoczność zabrudzeń na elewacji. Dobrze dopasowana farba zewnętrzna może być nawet samoczyszcząca, dzięki czemu unikniesz regulacji renowacji fasady budynku. W związku z powyższym postaraj się wybrać farbę, która zapobiega biokorozji. W ten sposób nie pozwolisz na rozwój grzybów i pleśni, które mogłyby zagrozić całemu budynkowi.
Farba elewacyjna może nadawać ścianom zewnętrznym kolor zgodny z paletą barw producenta. Możesz również sam wybrać kolor farby, decydując się na produkt, do którego można dodać pigment w dowolnych proporcjach. Zazwyczaj wykończenie ścian przy użyciu farb elewacyjnych może być matowe albo półmatowe.
JAK WYBIERAĆ FARBY FASADOWE?
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej farby fasadowej, zastanów się, na jaką powierzchnię chcesz ją położyć. Nie każdy rodzaj farby będzie dostosowany do podłoży stosowanych w budownictwie. Warto, abyś rozpatrzył także dodatkowe kryteria wyboru. Istotny jest zastosowany w budynku rodzaj ocieplenia, charakterystyka położenia zabudowania, oczekiwany sposób nakładania farby fasadowej czy nawet stopień połysku, czyli spodziewany efekt. Pamiętaj, że jeśli chodzi o farby elewacyjne, kolory mogą być gotowe albo uzyskiwane na bazie białej farby z użyciem specjalistycznych barwników.
Farby elewacyjne akrylowe to preparaty, które bazują na żywicy akrylowej. Pokryjesz nimi powierzchnie betonowe i cegły ceramiczne. Dodatkowo sprawdzą się też jako pokrycie wszystkich rodzajów tynków (oprócz wapiennego). Jeśli stosowane są w połączeniu z tynkiem silikatowym albo betonem, musisz pamiętać o wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni ściany. Farba elewacyjna akrylowa jest jedną z najpopularniejszych. Cechuje ją niska przepuszczalność, co sprawia, że nie należy stosować jej w przypadku ocieplenia z wełny mineralnej. W przeciwnym razie stworzy szczelną powłokę, która znacznie utrudni odprowadzenie wody z wnętrza konstrukcji, co może spowodować pojawianie się grzybów i pleśni. Jednocześnie akrylowa farba elewacyjna jest również odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. Zazwyczaj produkty te są dyspersyjne, czyli wodorozcieńczalne; stosując je, nie zagrażasz środowisku.
Farby elewacyjne silikonowe to preparaty bazujące na żywicach silikonowych. Można nakładać je na większość powierzchni, pomijając jedynie cegły silikatowe. W większości przypadków musisz najpierw zagruntować ścianę specjalnie dopasowanym preparatem. Zwiększa to odporność na wchłanianie wilgoci z otoczenia, ale i poprawia jakość wnikania farby w podłoże. Farba elewacyjna silikonowa będzie dobrym wyborem zarówno podczas wykańczania nowego budynku, jak i odmalowywania starych konstrukcji. Bez problemu pokrywa warstwy innych, wcześniej położonych farb, bez względu na ich rodzaj. Wybierając ją zyskujesz dobrą ochronę przed zabrudzeniami. Wiele farb silikonowych tworzy specjalną, odporną powłokę, która nie wchłania brudu i pozwala na jego zmywanie w naturalny sposób, np. z deszczem.
Prócz wymienionych dwóch najpopularniejszych i najłatwiejszych w aplikacji farb zewnętrznych istnieją również rzadziej spotykane rodzaje tych produktów. Zaliczają się do nich tradycyjne farby wapienne, które stosowane są zazwyczaj do renowacji zabytkowych budynków. Dostępne na rynku budowlanym, ale trudne do samodzielnego nałożenia są farby krzemianowe, znane też jako silikatowe. Pokrywają dobrze wszystkie rodzaje farb nieorganicznych, jednak nie mogą być stosowane na istniejące już warstwy produktów akrylowych i silikonowych. Cechują się możliwością szybkiego położenia nawet na lekko przeschnięte tynki, co znacznie zwiększa tempo wykończenia. Ich ulepszoną formą są farby elewacyjne polikrzemianowe z dodatkiem żywic silikonowych. Wyróżnia je duża hydrofobowość oraz wysoka paroprzepuszczalność, które idą w parze z łatwą aplikacją.