Strona główna

Strzałka w prawo

Kuchnia

Strzałka w prawo

Blaty i obrzeża kuchenne

Strzałka w prawo

Blaty drewniane

Strzałka w prawo

Blaty drewniane

Drewniany blat kuchenny jest trwały i wyjątkowo estetyczny. W kategorii blaty drewniane znajdziesz produkty przeznaczone do wykończenia mebli kuchennych.

Filtry

Blaty drewniane

Drewniany blat kuchenny jest trwały i wyjątkowo estetyczny. W kategorii blaty drewniane znajdziesz produkty przeznaczone do wykończenia mebli kuchennych.

26 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Blaty i obrzeża kuchenne

Wyświetlanie 24 z 26 produktów

Załaduj więcej

Kuchnia niczym za dawnych lat, czyli drewniany blat w roli głównej

Dawniej kuchnia była centrum życia każdego domu. Teraz jej rola zmalała, ale nadal odpowiednio urządzona kuchnia stanowi wizytówkę każdego domu. Jeśli marzysz o wystroju rustykalnym lub chcesz ocieplić to pomieszczenie, blat drewniany będzie najlepszym sposobem na osiągnięcie pożądanego efektu.

Drewniany blat kuchenny to prosta, wyszlifowana deska. Dzięki niej wykończysz szafki, gdy zakupiłeś modele bez blatów. Możesz także w starych meblach kuchennych wymienić blaty, a wnętrze zyska zupełnie nowy charakter. Bardzo bogata oferta blatów drewnianych pozwala na wybór spośród różnych rodzajów drewna. Poszczególne modele różnią się od siebie kolorem, rysem słojów, a także trwałością. Wszystkie blaty drewniane są jednak znacznie bardziej podatne na kształtowanie i przycinanie od innych rodzajów materiałów. Dzięki temu możesz idealnie dopasować je do posiadanych szafek.

Blat drewniany to dowolne możliwości aranżacyjne

Drewniany blat kuchenny jest trwały i wyjątkowo estetyczny. W kategorii blaty drewniane znajdziesz produkty przeznaczone do wykończenia mebli kuchennych. Możesz z nich skorzystać, jeśli przebudowujesz wyposażenie kuchni lub zamawiasz szafki bez blatów. Możliwość dopasowania blatu na wymiar pozwala na precyzyjne dostosowanie jego wielkości do konkretnej przestrzeni. Drewno łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można mu nadać dowolny kształt oraz wykonać w dowolnych miejscach otwory na zlew, rury i inne elementy.

Blaty drewniane są wystarczająco elastyczne i podatne na kształtowanie, by można je dopasować do każdego rodzaju szafek. Dzięki nim zyskasz tysiące możliwości aranżacji swojej kuchni, szczególnie że z łatwością zamówisz blaty drewniane na wymiar. Niewątpliwą ich zaletą jest także fakt, że drewniane elementy wykończeniowe nie przestaną być modne. To sposób na stworzenie kuchni rustykalnej, na którą moda nie przeminie po jednym sezonie. Jeśli zatem chcesz, by pomieszczenie zyskało ciepły charakter, drewniane blaty kuchenne będą najlepszym wyborem.

Blat drewniany powinien wyróżniać się nie tylko dobrą estetyką

Blat kuchenny drewniany to niewątpliwie bardzo estetyczny dodatek do każdego wnętrza. Bardzo często zatem wybór odpowiedniego produktu opiera się na jego wyglądzie. Oferujemy pulpity przygotowane z różnych gatunków drewna, na przykład bukowego, świerkowego, dębowego czy bambusowego. Wszystkie prezentują się szlachetnie, posiadają ładny rysunek słojów i naturalny kolor. Powstają ze specjalnie wyselekcjonowanego drewna, pozbawionego sęków.

Wybór odpowiedniego drewna warto oprzeć jednak na czymś więcej. Blat powinien charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. W końcu w kuchni będzie narażony na intensywną eksploatację. Warto zatem postawić na drewno mocne, wytrzymałe i twarde. Z tego powodu dobry wyborem będzie blat dębowy. Do innych wytrzymałych drewien należą także orzech, buk, akacja i jesion.

Bardzo dobrym, choć już bardziej kosztownym wyborem są drewna egzotyczne. Same w sobie należą do twardych materiałów. Zawierają także oleiste substancje, które dodatkowo zabezpieczają drewno przed wchłanianiem wilgoci. Spośród tych materiałów warto zwrócić uwagę szczególnie na iroko, tek, palisander, mahoń czy merbau.

Blat lity czy klejony? A może dwa w jednym?

Wśród naszego asortymentu znajdziesz blaty z drewna litego oraz klejonego. Naprawdę dobre blaty kuchenne drewniane są wykonywane z drewna litego… ale klejonego. Dzięki temu sama struktura drewna jest bardzo mocna i chroni je przed uszkodzeniami. Klej natomiast bardzo często stanowi dodatkową izolację przeciwko wilgoci. Dzięki temu rozwiązaniu blat jest chroniony przed odkształceniami w wyniku zmian temperatury czy dużej wilgoci.

Blat drewniany musisz dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią

Wybrany blat można wykończyć według indywidualnych upodobań, pokrywając go lazurą, lakierobejcą, bejcą lub lakierem. Blat zabezpieczony odpowiednim preparatem zachowuje walory estetyczne i zyskuje ochronę przed wilgocią. Wybór metody zabezpieczenia powierzchni blatu decyduje także o jego walorach estetycznych. Źle zabezpieczony blat pod wpływem wilgoci najpierw traci gładkość. Po tym staje się szary, a w konsekwencji także czarnieje. Jednak nie każdy może chcieć pokrywać blat lakierem, który może wyglądać mniej estetycznie w niektórych aranżacjach.

Najbardziej popularne jest olejowanie oraz woskowanie blatów kuchennych. Szczególnie pierwsza metoda jest polecana do blatów kuchennych. Wprawdzie olejowanie może nieco przyciemnić drewno, ale może też podkreślić jego fakturę. Co więcej, jest to zabieg najłatwiejszy do powtarzania. Blat wystarczy umyć, a po jego wyschnięciu można nałożyć kolejną, świeżą warstwę oleju. Jeśli na blacie pojawiły się uszkodzenia, przed całym procesem należy je zeszlifować. Można w tym celu użyć papieru ściernego.

Inną metodą ochrony przed wilgocią może być lakierowanie blatu. Dzięki temu na jego powierzchni tworzy się twardą i gładką powłokę. Ona natomiast dobrze chroni drewno. Wybierając lakierowanie, musisz pamiętać, że uszkodzenia i naprawa warstwy lakieru wymagają większego wysiłku. Uszkodzeń nie można naprawiać miejscowo. Musisz zeszlifować całą powierzchnię, usunąć kompleksowo warstwę lakieru, a dopiero po tym możesz na nowo pomalować blat.

Niezależnie od zastosowanej metody ochrony blatu, powinieneś pamiętać o najważniejszym. Każdy impregnat, jaki stosujesz do malowania blatów drewnianych, musi mieć atest spożywczy. Innymi słowy, musi być dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Zapoznaj się również z bogatą ofertą akcesoriów do blatów kuchennych.