icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia ręczne

Strzałka w prawo

Imadła ręczne

Strzałka w prawo

Imadła ręczne

Imadło to bardzo praktyczne narzędzie, które wykorzystasz w warsztacie, zakładzie stolarskim, a także w wielu innych miejscach. Przyda się także osobom lubiącym majsterkować w domowym warsztacie.

Filtry

Imadła ręczne

Imadło to bardzo praktyczne narzędzie, które wykorzystasz w warsztacie, zakładzie stolarskim, a także w wielu innych miejscach. Przyda się także osobom lubiącym majsterkować w domowym warsztacie.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia ręczne

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Imadła – rodzaje i przeznaczenie

Imadło to bardzo praktyczne narzędzie, które wykorzystasz w warsztacie, zakładzie stolarskim, a także w wielu innych miejscach. Przyda się także osobom lubiącym majsterkować w domowym warsztacie. Produkty te mają właściwie jedno zadanie: ścisnąć przedmiot, który znajduje się pomiędzy szczękami imadła. To natomiast jest konieczne, aby ustabilizować dany element lub też poprzez zacisk doprowadzić do jego wygięcia bądź połączenia dwóch elementów np. z metalu bądź aluminium.

Każde imadło ma tę samą budowę. Może różnić się jedynie drobnymi szczegółami i materiałem wykonania. Podstawowym i najważniejszym elementem każdego imadła są szczęki. To one zaciskają się na danym materiale. Szczęki mogą mieć przy tym różny rozmiar oraz kształt. Niekiedy natomiast możesz natknąć się na imadło z obrotową podstawą lub dołączonym do narzędzia kowadłem. Taki model z pewnością przyda się w warsztacie ślusarskim. Na pewno natomiast każde imadło jest wyposażone w dźwignię. To właśnie obracanie nią prowadzi do systematycznego zwiększania nacisku szczęk.

Narzędzia te dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Bardzo powszechne jest imadło ślusarskie. Służy do unieruchamiania przedmiotów metalowych. Takie same zatem muszą być szczęki tego narzędzia. Imadła stolarskie różnią się w zasadzie wykończeniem szczęk. Zostały one wyposażone w miękkie, specjalne zakładki, które nie uszkodzą drewnianych elementów.

Możesz natknąć się również na imadła kowalskie, obrotowe, precyzyjne, kątowe i wiele innych. Dzięki tej różnorodności możesz łatwo dopasować produkt do zaplanowanego zadania.

Do jakich zadań sprawdzi się imadło?

Imadło warsztatowe to bardzo przydatne narzędzie w wielu sytuacjach. Przede wszystkim posłuży Ci do stabilizacji metalowego, drewnianego lub plastikowego elementu. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie dokonywać jego obróbki. Cięcie, szlifowanie lub inne czynności znacznie łatwiej wykonasz, jeśli dany element nie będzie się przesuwał. Zapewni Ci to bardziej precyzyjną pracę oraz lepszy efekt. Jeśli zatem chcesz utrzymać dany przedmiot nieruchomo, imadło z pewnością Ci w tym pomoże.

W warsztatach imadła przydadzą się również po to, abyś był w stanie wyginać czy nawet ciąć wybrane elementy. Możesz zapomnieć o „uciekającym” metalowym fragmencie. Imadło ślusarskie rozwiąże i ten problem. Wystarczy, że przytwierdzisz je do stołu, aby utrzymać dany przedmiot w tej samej pozycji.

A może chcesz w estetyczny i praktyczny sposób zakończyć metalowe rury lub pręty i ścisnąć ich końcówki? Gdybyś miał użyć własnych rąk, nigdy nie osiągnąłbyś pożądanego efektu. Jednak imadło stalowe zapewni odpowiedni ścisk, aby końcówka metalowego elementu stała się dużo cieńsza.

Na co zwracać uwagę, gdy wybierasz imadło do warsztatu?

Jeśli chcesz wybrać dobre i funkcjonalne imadło, powinieneś wziąć pod uwagę kilka jego parametrów. Przede wszystkim materiał wykonania. Na rynku znajdziesz modele wykonane ze stali lub z żeliwa. Mają one gruboziarnistą strukturę, co niestety może być przyczyną ograniczonej wytrzymałości narzędzi. Z drugiej jednak strony, do wyboru masz również dużo lepszej jakości imadła z żeliwa sferoidalnego.

Większą trwałością jednak może się poszczycić imadło stalowe, które jest odlewane z kęsiska lub skuwki. Charakteryzują się one dużą odpornością na obciążenia mechaniczne. Przede wszystkim nie są podawane formowaniu plastycznemu, dzięki czemu ich struktura nie jest osłabiona. To natomiast wpływa na dużą trwałość tych narzędzi.

Kolejną kwestią, która powinieneś wziąć pod uwagę, są imadła stałe i obrotowe. Stałe zamontujesz w sposób trwały do stołu. Jego przenoszenie nie będzie możliwe. Zapewni to jednak bardzo dużą stabilność ściśniętemu elementowi do obróbki. Imadło obrotowe natomiast zostało wyposażone w obrotową podstawę. Dzięki niej możesz dowolnie zmieniać pozycję imadła względem stołu roboczego. Co więcej, możesz dopasować ułożenie ściskanego elementu do aktualnie wykonywanej pracy i swojej pozycji. Jeśli jednak planujesz pracę z dużymi obciążeniami mechanicznymi, bezpieczniej jest przymocować imadło do stołu na stałe.

Istotny jest także sposób mocowania elementów w imadle. Bardzo dobrym wyborem może się okazać narzędzie wyposażone dodatkowo w zintegrowane kowadło. Zwróć jednak przede wszystkim uwagę na to, z czego są wykonane szczęki. Dobre imadło ślusarskie powinno być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Dzięki temu zniosą duże obciążenie mechaniczne i nie uszkodzą się pod wpływem nacisku. Stalowe szczęki to z pewnością dobry wybór w większości sytuacji.

Jeśli jednak wybierasz imadło do zakładu stolarskiego, upewnij się, że szczęki zostały wyposażone w nakładki ochronne. Dzięki nim drewniane elementy nie ulegną uszkodzeniu. Równocześnie narzędzie to nadal będzie dobrze spełniało swoją funkcję.

Bardzo ciekawym wyborem będą także narzędzia, do których możesz dokupić nakładki na szczęki. Mogą być wykonane z aluminium, tworzywa czy korka. Znajdziesz także specjalne ząbkowane szczęki przeznaczone do mocowania rur.