icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Glebogryzarki

Strzałka w prawo

Glebogryzarki

Glebogryzarki to niezastąpione narzędzia dla każdego pasjonata ogrodów. Są to maszyny służące do mechanicznego przekopywania ziemi i odrywania kawałków gleby. Dzięki temu narzędziu ziemia jest lepiej napowietrzona, co ma pozytywny wpływ na wzrost roślin oraz ułatwia procesy nawożenia i przesadzania.

Filtry

Glebogryzarki

Glebogryzarki to niezastąpione narzędzia dla każdego pasjonata ogrodów. Są to maszyny służące do mechanicznego przekopywania ziemi i odrywania kawałków gleby. Dzięki temu narzędziu ziemia jest lepiej napowietrzona, co ma pozytywny wpływ na wzrost roślin oraz ułatwia procesy nawożenia i przesadzania.

7 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Maszyny ogrodnicze

Wyświetlanie 7 z 7 produktów

Glebogryzarka – do czego służy?

Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie czy na działce to dobry wybór, który pozwoli Ci oszczędzić zarówno czas, jak i energię. Każda glebogryzarka to urządzenie wyposażone w napęd – elektryczny albo spalinowy – oraz ostrza, które działają w ruchu obrotowym, co pozwala na przecinanie podłoża. Urządzenia są lekko profilowane, dzięki czemu chwasty z ziemi są wyrywane, a ona sama – naruszana i przerzucana. To pozwala na jej przygotowanie do wysiewu, szczególnie że pod koniec jest również wygładzana.

Glebogryzarka spalinowa to urządzenie o napędzie, który wymaga paliwa. Jest głośniejsza i wydziela spaliny, ale jednocześnie radzi sobie z trudnym, twardym podłożem oraz działa efektywniej i szybciej. Glebogryzarka ręczna napędzana jest siłą ramion. To zazwyczaj niewielkie urządzenie, które nadaje się głównie do pracy na małym obszarze. Jest oczywiście ekologiczna, ale jej obsługa może być męcząca, szczególnie jeśli używasz jej przez dłuższy czas. Z kolei glebogryzarka elektryczna to urządzenie wyposażone w napęd elektryczny. Zazwyczaj posiada akumulator, ale dostępne są też modele z kablem, który należy podłączyć do sieci. Jest cicha i ekologiczna, ale ma często mniejszą moc i ograniczony zasięg.

Dlaczego warto stosować glebogryzarki?

Glebogryzarka spalinowa i elektryczna to dwa różne typy urządzeń, które pozwalają uzyskać identyczny efekt. Przede wszystkim ich zadanie polega na spulchnieniu gleby. To sprawia, że ziemia – często ubita i stwardniała po zimie – może zostać lepiej napowietrzona. Naruszenie górnej warstwy na głębokość zależną od długości ostrzy w urządzeniu sprawia, że do warstw leżących poniżej dociera nie tylko powietrze, ale i woda. W efekcie glebogryzarka elektryczna albo spalinowa sprawia, że wysiane rośliny łatwiej i szybciej wschodzą, bo mają lepszy dostęp do wszystkich niezbędnych do tego procesu elementów.

Na tym jednak nie kończy się rola glebogryzarki. Urządzenie to, dzięki ruchowi obrotowemu swoich ostrzy, świetnie radzi sobie z odchwaszczaniem terenu. Szybko i skutecznie usuwa rośliny, które nie powinny rosnąć w danym obszarze, co pozwala na uzyskanie czystej gleby do dalszego wysiewu. Jednocześnie resztki roślin pozostają na miejscu i stają się naturalnym nawozem. Glebogryzarka wyposażona w dodatkowe oprzyrządowanie może też mieszać ziemię z torfem i nawozem. To świetne rozwiązanie, które jednocześnie pozwala wykonać kilka działań mających istotny wpływ na uprawy.

Niekiedy glebogryzarki nazywane są kultywatorami – warto jednak wiedzieć, że nie są to dwa takie same urządzenia. Podstawową zaletą, która wynika ze stosowania glebogryzarki zamiast kultywatora, jest fakt, że po jej użyciu gleba jest całkowicie gotowa na wysiew. To zasługa tego, że glebogryzarka po nakłuciu powierzchni dodatkowo ją wygładza. Różnica jest też w sposobie, w jaki ostrza wchodzą w podłoże. Glebogryzarka nacina ziemię ruchem obrotowym ostrzy, podczas gdy kultywator jest wkłuwany punktowo na znaczną głębokość.

Sprawdź, jak wybierać glebogryzarki

Jeśli szukasz funkcjonalnego urządzenia do ogrodu, wystarczy Ci glebogryzarka elektryczna. Przy niedużej powierzchni jest urządzeniem dostatecznie mocnym, a przy okazji również działającym zupełnie bez szkody dla środowiska. Dzięki temu doskonale sprawdza się na mniejszych działkach lub amatorskich uprawach. Jednocześnie zachowuje wszystkie funkcjonalności, dzięki którym sprawdza się w pracy z ziemią szykowaną pod wysiew albo sadzenie roślin.

W przypadku większych obszarów albo bardzo kleistego, ciężkiego podłoża – na przykład z dużą domieszką gliny – lepszym rozwiązaniem jest glebogryzarka spalinowa. To urządzenie zostało wykonane w taki sam sposób jak modele elektryczne, jednakże często dysponuje o wiele większą mocą. Jest też w stanie dotrzeć tam, gdzie – z uwagi na wielkość obszaru – nie będzie możliwe zastosowanie urządzenia elektrycznego. Najczęściej wynika to z ograniczonego czasu pracy, który zależy od pojemności baterii, lub po prostu braku dostępu do sieci elektrycznej.

Jeżeli planujesz posadzenie roślin w formie krzewów czy drzew, lepszym rozwiązaniem niż standardowa glebogryzarka będzie urządzenie zwane wiertnicą. Umożliwia ono nawiercanie otworów – ich średnica zależy od wybranego do kompletu wiertła. Wiertnica może mieć napęd ręczny, ale przy większej ilości roślin czy twardym podłożu wybierz raczej sprzęt z silnikiem spalinowym. To pozwoli Ci szybko przygotować otwory w ziemi i sprawnie zakończyć wszystkie prace.

Co w przypadku, gdy nie dysponujesz dużą przestrzenią do przechowywania, a potrzebujesz napowietrzyć tylko niewielki obszar? W takim przypadku dobrym wyborem mogą być glebogryzarki ręczne. Ich zaletą są przede wszystkim niewielkie rozmiary – urządzenie bez trudu schowasz w małym pomieszczeniu gospodarczym, a nawet warsztacie, garażu czy piwnicy! Taka glebogryzarka świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkiej powierzchni i dość sypkiego podłoża. Wynika to z faktu, że jest ona napędzana siłą Twoich ramion. Działa podobnie jak modele elektryczne i spalinowe, pamiętaj jednak, że będziesz musiał użyć trochę siły.