Strona główna

Strzałka w prawo

Dachy i rynny

Strzałka w prawo

Gąsiory i kalenice dachowe

Strzałka w prawo

Gąsiory i kalenice dachowe

Kalenice oraz gąsiory dachowe znajdują zastosowanie we wszelkich pracach wykończeniowych na powłoce dachowej. Stanowią jeden z ostatnich etapów konstrukcji dachu,

Filtry

Gąsiory i kalenice dachowe

Kalenice oraz gąsiory dachowe znajdują zastosowanie we wszelkich pracach wykończeniowych na powłoce dachowej. Stanowią jeden z ostatnich etapów konstrukcji dachu,

14 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Dachy i rynny

Wyświetlanie 14 z 14 produktów

Gąsiory i kalenice – niezbędne elementy budowy każdego dachu

Konstrukcja dachu to zbiór określonych elementów, które należy ze sobą połączyć zgodnie z konkretnymi wymogami. Dzięki temu dachy nawet jeśli różnią się samym wyglądem, powstają w sposób zbliżony do siebie. Aby cieszyć się szczelnym i trwałym dachem, nie należy pomijać żadnego z etapów jego konstruowania. Nie ma przy tym większego znaczenia jego rodzaj, materiał wykonania czy wygląd. Liczą się kluczowe elementy budowy, takie jak gąsior

Nie mniej ważne są kalenice. Wyznacza je pozioma linia, na której stykają się ze sobą dwie połacie dachu. Kalenice nie są jednak jedynym elementem u szczytu dachu, który wpływa na jego funkcjonalność. Trudno uznać za dobrą konstrukcję taką, w której nie został zamontowany gąsior dachowy.

Gąsior służy do estetycznego wykończenia kalenicy. Gąsiory dachowe powinny być dopasowane do rodzaju oraz wyglądu już istniejącego pokrycia dachowego. Równocześnie gąsior dachowy pełni funkcję zabezpieczającą kalenicę i ułatwia odprowadzanie wody z dachu. Gąsior nadaje estetyczny wygląd jego szczytowi.

Kalenice dachowe są bardzo ważnym elementem każdego dachu. To najwyżej położony punkt tego elementu budynku. Równocześnie wentylacja kalenicowa jest niezbędna do funkcjonowania budynku w sposób prawidłowy. Zadaniem kalenicy jest wymiana powietrza z warstw poszycia dachu, a także pomieszczeń na poddaszu. Tym samym to kalenice dachowe determinują w dużym stopniu efektywność termiczną wykonanej konstrukcji.

Kalenice powinny być wykończone w sposób, który zapewnia jej szczelność, nie wspominając o estetycznym wyglądzie. Dlatego też do jej wykończenia stosuje się gąsiory. Te elementy zakrywają kalenicę i dopasowują ją pod względem wizualnym do koloru pokrycia dachowego. Gąsiory mogą być wykonane z różnych materiałów. Gąsiory na dach powinny jednak odpowiadać ogólnie zastosowanemu poszyciu.

Gąsiory są produktami przeznaczonymi do krycia krawędzi dachu. Mogą to przy tym być kalenice, kosze oraz naroża. Gąsiory mają za zadanie zakrycie szczeliny wentylacyjnej. Chronią przed przedostawaniem się zimna, a także deszczu lub śniegu. Gąsiory mogą być stosowane wraz z różnymi rodzajami pokryć dachowych. Znajdziesz między innymi gąsior doblachy trapezowej, który łatwo do niej dopasujesz.

Gąsiory na dach mogą być wykonane z różnych materiałów. Gąsior dachowy ceramiczny sprawdza się wraz z dachówką ceramiczną. Z kolei gąsiory dachowe z blachy wykorzystasz do wykończenia dachu z blachodachówki lub blachy falistej.

Kalenica – jaką taśmę wybrać?

Kalenice mają ogromnie ważne zadanie z punktu widzenia funkcjonowania budynku. Dlatego też wybór taśmy wykończeniowej do kalenicy należy dobrze rozważyć. Taśma kalenicowa należy dopasować z uwagi na zastosowany materiał wykończeniowy dachu. Im jest on twardszy, tym bardziej wytrzymała powinna być taśma.

Podczas zakupu zwróć uwagę na jej parametry. Duże znaczenie ma paroprzepuszczalność, które określa możliwości wentylacyjne budynku. Wodoszczelność to kolejny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę. Dzięki temu kalenice dachowe są w stanie dobrze spełniać swoje zadanie, czyli chronić przed przedostawaniem się wody z deszczu i śniegu. Równocześnie kalenice dachowe umożliwiają odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku.

Budowa dachu – krok po kroku

Tworzenie dachu to złożony proces. To również zadanie, które należy wykonać krok po kroku, by uzyskać konstrukcję o pożądanych właściwościach. Budowę rozpoczyna się od wzniesienia więźby dachowej. To ona jest szkieletem, na którym wspiera się cała konstrukcja. Do konstrukcji więźby wykorzystuje się drewniane kantówki i inne podobnego typu produkty. Dodatkowo dekarze potrzebują bogatej skrzynki z narzędziami, by dobrze wykonywać swoje zadanie.

Więźba dachowa ma za zadanie rozprowadzić ciężar pokrycia dachowego na ścianach. Dzięki temu odciąża dach sam w sobie, co ma ogromne znaczenie dla jego trwałości, a także dla bezpieczeństwa samej konstrukcji.

Drugim krokiem jest zabezpieczenie więźby folią. Dzięki temu nie zaszkodzą jej wilgoć i zmienne temperatury. Takie foliowanie doskonale wzmacnia drewno. Chroni je przed wnikaniem wody, co mogłoby doprowadzić nawet do pęcznienia drewna.

Budowa dachu to również montaż łat i kontrłat. Są one niezbędne do przygotowania dachu pod wykonanie pokrycia dachowego. Łaty są tymi elementami, na których następnie osadza się dachówki. Łacenie musi być wykonane zgodnie z wytycznymi, by pokrycie dachowe spełniało swoją funkcję ochronną. Oznacza to rozmieszczenie tych elementów w odpowiedniej odległości od siebie. Gęstość tego rozmieszczenia determinuje rodzaj pokrycia dachowego, a tym samym jego ciężar i specyfikacja.

 Po montażu łat można przystąpić do mocowania okien dachowych. Oczywiście nie jest to etap obowiązkowy. Jeśli nie planujesz wykorzystywania poddasza jako dodatkowego pomieszczenia, zrezygnuj z okien na rzecz pełnego dachu.

Kolejnym istotnym etapem jest zamontowanie pokrycia dachowego. Sposób montażu, a także wykorzystywane do tego akcesoria zależą od charakteru wybranego materiału wykończeniowego. Następnie można zająć się orynnowaniem. Pod względem estetycznym dobrze jest, jeśli orynnowanie wizualnie pasuje do rodzaju pokrycia dachowego. Może nim być blachodachówka, dachówki ceramiczne, a także wiele innych produktów.

Montaż taśmy kalenicowej odbywa się na tym etapie. Do łaty mocuje się ją z wykorzystaniem takera. Następnie odkleja się folię kleju butylowego i dokładnie dokleja do poszycia dachowego. Bardzo ważne jest przyklejenie taśmy w taki sposób, by w każdym miejscu stykała się z dachówkami. Najpierw dociska się taśmę do górnych profili dachówek. Następnie dolnych, by przykleić ją do boków kalenicy. Jeśli łączysz ze sobą kilka taśm, zakładaj je na siebie z zapasem minimum pięciu centymetrów.

Ostatni etap obejmuje gąsiory dachowe. Gąsior bitumiczny jest łatwy do zamontowania. Nie prezentuje się jednak również estetycznie, co gąsiory ceramiczne. W zależności od zastosowanego rodzaju, gąsiory montuje się nieco inaczej i z wykorzystaniem innych elementów.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym spektrum produktów związanych z tą kategorią.