Żarówki i świetlówki

Żarówki i świetlówki to kategoria produktów związana z oświetleniem. Produkty te zaspokajają potrzeby każdego, kto poszukuje odpowiedniego oświetlenia zarówno do mieszkań, jak i do biur, magazynów czy hal produkcyjnych.


Żarniki – aby żarówka mogła świecić 

Ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez sztucznych źródeł światła. Oświetlenie wolnostojące, sufitowe czy punktowe jest więc niezbędnym wyposażeniem mieszkania. Aby lampy czy halogeny mogły działać, konieczne jest też zadbanie o dobrej jakości żarówki, których sercem są żarniki. To dzięki nim żarówka świeci, emitując światło o różnej barwie i natężeniu.

Żarniki to druty o małej średnicy, które są jednymi z najważniejszych elementów żarówki. Nazywa się je także włóknami żarowymi i to one odpowiadają za emisję światła. Żarnik znajduje się w bańce żarówki, a do jego wykonania używa się wolframu. Żarniki mają postać spirali lub prostego drutu. Są one połączone ze stopą i gwintem żarówki, a do tego podpierają je grubsze druty, które dostarczają również prąd przepływający przez żarnik. Podczas przepływu żarnik nagrzewa się i zaczyna świecić.

Żarniki są zatem kluczowym elementem żarówki, której znaczenie w codziennym życiu trudno przecenić. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, a to na jaki się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Wykwalifikowani pracownicy Castoramy pomogą Ci wybrać odpowiedni produkt, w tym także akcesoria do żarników.

Żarniki – w czym możesz wybierać?

Jeśli interesują Cię żarniki, musisz wiedzieć, że na rynku są dostępne różne ich rodzaje. Znajdziesz je także w szerokim asortymencie Castoramy. Wybór odpowiedniego produktu jest uzależniony od tego, w jakim celu jest Ci on potrzebny. A to z kolei zależy od specyfiki działania poszczególnych rodzajów żarnikowych źródeł światła.

Często wybieranym typem tego rodzaju oświetlenia są żarniki halogenowe. Mają one szeroki obszar zastosowania – wykorzystasz je zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Choć wymagają odpowiedniej oprawy oświetleniowej, sprawdzą się w wielu miejscach, zapewniając solidne źródło światła o różnej mocy i barwie. Do wyboru masz także żarniki LED, które są nowocześniejszą wersją modelu halogenowego. Wyróżnia je energooszczędność przy jednoczesnej bardzo dobrej wydajności pracy.

Osoby poszukujące z kolei efektywnego i ekonomicznego oświetlenia ulic, parkingów czy reklam zainteresują żarniki sodowe. Ich atutem jest długa żywotność oraz energooszczędność, która ma znaczenie np. podczas iluminacji budynków czy podświetlania roślin. Natomiast jeśli priorytetem podczas wyboru oświetlenia jest dla Ciebie jak najlepsze odwzorowanie barw, zaopatrz się w żarniki metalohalogenkowe. Podobnie jak wcześniej wymienione rodzaje żarników są one również nowoczesne i energooszczędne.

Czym są żarniki halogenowe i kiedy je wybrać?

Żarniki halogenowe są źródłem światła, w którym wykorzystuje się oprócz żarnika wolframowego także gaz szlachetny oraz odpowiednią ilość halogenu. Ten ostatni odpowiada za regenerację żarnika, do której dochodzi na skutek halogenowego cyklu regeneracyjnego. Żarniki halogenowe mają lepszą skuteczność świetlną od tradycyjnych żarówek. Są też one bardziej ekonomicznym wyborem ze względu na dłuższą żywotność.

Ten rodzaj źródła światła warto wybrać jako oświetlenie zewnętrzne lub wewnętrzne ze względu na jego energooszczędność, lepsze oddawanie kolorów w porównaniu ze zwykłą żarówką oraz większą wytrzymałość. Żarniki halogenowe, które znajdziesz także w Castoramie, są dostępne w różnych mocach i temperaturach barwowych. Bez problemu wybierzesz więc ten najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Żarniki LED – żarnik wzbogacony o świecące diody

Żarniki LED to kolejna opcja do wyboru podczas planowania oświetlenia wybranej przestrzeni. Z technicznego punktu widzenia są to tradycyjne żarniki, które wzbogacono o świecące diody LED pozwalające na uzyskanie światła o innym charakterze. Ich zaletą jest mniejsze zużycie energii idące w parze z bardzo dobrą wydajnością świetlną. Żarniki LED mają różne moce, strumienie świetlne i temperaturę barwową. Wybór jest więc naprawdę duży.

Kiedy warto zdecydować się na ten rodzaj oświetlenia? Z pewnością żarniki LED sprawdzą się w kinkietach zewnętrznych oświetlających elewację Twojego domu. Dzięki dużym kątom świecenia bardzo dobrze rozpraszają światło i tym samym efektywnie oświetlają wybraną przestrzeń. Wybór żarników LED to także energooszczędne rozwiązanie przyjazne dla środowiska z uwagi na fakt, iż nie zawierają one szkodliwych pierwiastków.

Żarniki sodowe – gdy zależy Ci na bardzo długiej żywotności oświetlenia

Żarniki sodowe to lampy, w przypadku których wewnątrz bańki są wykorzystywane opary sodu wspomagane przez gazy pomocnicze. Ten rodzaj żarników nadal stosuje się do oświetlania ulic. Ich największym atutem jest bardzo długa żywotność połączona z zachowaniem koloru emitowanego światła pomimo upływającego czasu. Warto zaznaczyć, że światło to ma charakterystyczną, pomarańczową barwę.

Żarniki sodowe sprawdzają się jako oświetlenie zewnętrzne np. do iluminacji budynków czy roślin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten rodzaj światła może przekłamywać kolory i nie oddawać barw, dlatego wybierz go w sytuacji, gdy ten fakt nie jest dla Ciebie problemem. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ich jako oświetlenie hal czy magazynów. Z uwagi na energooszczędność żarniki sodowe sprawdzą się do oświetlenia dalszych części ogrodu czy szklarni.

Żarniki metalohalogenkowe – wierne oddanie kolorów oświetlanych obiektów

Żarniki metalohalogenkowe emitują światło dzięki wyładowaniu elektrycznemu, do którego dochodzi z udziałem halogenków metali, argonu oraz rtęci. Wspomniane gazy znajdujące się wewnątrz bańki działają pod dużym ciśnieniem. Żarniki metalohalogenkowe emitują białe światło, mocno zbliżone do światła dziennego, dlatego też znakomicie oddają one barwy otoczenia i nie przekłamują kolorów.

Tego rodzaju żarniki również są energooszczędne i trwałe. Można wykorzystać je zarówno do oświetlenia przestrzeni wewnętrznych takich jak hale czy sklepy, jak i zewnętrznych. W tym drugim przypadku żarniki metalohalogenkowe bardzo dobrze sprawdzają się jako oświetlenie zabytkowych budynków, reklam wielkoformatowych czy stacji benzynowych. Mają one również zastosowanie w terrarystyce.