Strona główna

Strzałka w prawo

Dachy i rynny

Strzałka w prawo

Kominki wentylacyjne

Strzałka w prawo

Kominki wentylacyjne

Sprawny i funkcjonalny system wentylacji pomieszczeń pozwala nie tylko ochronić budynek przed zgubnym wpływem nadmiaru wilgoci, ale przede wszystkim ma niebagatelny wpływ na Twoją wygodę i bezpieczeństwo przebywania we własnym domu.

Filtry

Kominki wentylacyjne

Sprawny i funkcjonalny system wentylacji pomieszczeń pozwala nie tylko ochronić budynek przed zgubnym wpływem nadmiaru wilgoci, ale przede wszystkim ma niebagatelny wpływ na Twoją wygodę i bezpieczeństwo przebywania we własnym domu.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Dachy i rynny

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Kominki wentylacyjne – niezbędne do funkcjonowania systemu wentylacyjnego

Wilgoć w budynku to zjawisko całkowicie naturalne, przy niewydajnym systemie wentylacyjnym może jednak stanowić duży problem. Jej nadmiar prowadzi do powstawania wykwitów pleśni oraz grzybów, które mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia Twojego i domowników. Dlatego tak ważne jest, aby umożliwić powietrzu odpowiednią cyrkulację, a co za tym idzie – sprawne odprowadzanie wilgoci. Pozwala na to funkcjonalny system wentylacyjny.

Jeżeli chcesz cieszyć się systemem wentylacyjnym działającym przez długi czas, zadbaj o to, aby każdy element instalacji był wysokiej jakości. Znajdziesz je wszystkie w naszym bogatym asortymencie. Do tej grupy należą m.in. kominki wentylacyjne.

Kominek wentylacyjny odpowiada za wydajne odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń na zewnątrz budynku. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych i wywietrzników przez pokrycie dachowe. Stanowi początek i zarazem zakończenie wentylacji nawiewno-wywiewnej.

W tej kategorii zgromadziliśmy dla Ciebie kominki wentylacyjne, które będą doskonałym uzupełnieniem systemu wentylacyjnego w Twoim budynku. Znajdziesz tu kominek wentylacyjny ścienny i dachowy – także w wersji izolowanej, która zapobiega kondensacji pary wodnej w przewodzie wentylacyjnym. W naszej ofercie dostępne są też wywiewki wentylacyjne, wywietrzniki grawitacyjne, jak również kołnierze uszczelniające, redukcje oraz rury podłączeniowe niezbędne do zachowania szczelności instalacji.

Kominki wentylacyjne – sposób na odprowadzanie wilgoci z budynku

Sprawny i funkcjonalny system wentylacji pomieszczeń pozwala nie tylko ochronić budynek przed zgubnym wpływem nadmiaru wilgoci, ale przede wszystkim ma niebagatelny wpływ na Twoją wygodę i bezpieczeństwo przebywania we własnym domu.

Problem wilgoci zazwyczaj nasila się w zimie. Warto jak najszybciej go rozwiązać - szkody spowodowane przez grzyby i pleśń mogą wymagać kosztownych napraw. Dobrze dobrany kominek wentylacyjny umożliwi dachowi swobodne oddychanie, dzięki czemu z konstrukcji szybko odprowadzany jest nadmiar wilgoci.

Kominek wentylacyjny jest miejscem, w którym ciepła para wodna odprowadzona z kuchni czy łazienki ulega gwałtownemu ochłodzeniu powietrzem z zewnątrz. Po zetknięciu z zimną ścianką kominka para ulega kondensacji i zaczyna spływać w przewodzie wentylacyjnym, co daje się zauważyć w okolicach kratki wentylacyjnej. Ściekająca woda sprawia, że ściana przy kratce zaczyna się niszczyć i pojawiają się wykwity groźnej dla zdrowia pleśni. W sezonie zimowym szczególnie przydatny może okazać się więc kominek wentylacyjny izolowany. Jego ścianki pozostają ciepłe. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania para w przewodzie wentylacyjnym nie ulega skraplaniu.

Jaki kominek wentylacyjny wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka wentylacyjnego? Przede wszystkim zastanów się, jaką funkcję w instalacji ma pełnić dany element. Pod tym względem wyróżnia się kilka rodzajów. Pierwszym typem są kominki odprowadzające parę wodną z dachu. Umieszcza się je pomiędzy warstwami połaci. Drugim są kominki odpowietrzające do pionów kanalizacyjnych. Podczas tworzenia instalacji trzeba zaopatrzyć się także w kominki nawiewne. Dzięki nim możliwe jest czerpanie świeżego powietrza i wprowadzanie go do wnętrza budynku. Istotną częścią systemu są także kominki wyciągowe, zwane również wyrzutniami powietrza. Odprowadzają one zużyte powietrze poza budynek. Wśród nich możesz znaleźć kominki nieizolowane oraz izolowane.

Możesz spotkać się także z podziałem na kominki odpowietrzające oraz grzybki wentylacyjne. Te pierwsze montuje się w celu wyrównania ciśnienia w wentylacji. Ich brak może skutkować cofaniem się nieprzyjemnych zapachów do łazienki czy toalety. Ich średnica powinna być nie mniejsza niż 10 cm.

Grzybki wentylacyjne to kominki wentylacyjne dachowe, których zadaniem jest dbanie o odpowiedni obieg powietrza w całym budynku. Powinny mieć średnicę co najmniej 15 cm.

Kominek wentylacyjny dachowy to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Pamiętaj jednak, że wszelkie elementy znajdujące się na dachu są mocno narażone na różnorodne czynniki pogodowe. Jeżeli chcesz zatem cieszyć się funkcjonalnym systemem przez długi czas, zadbaj o to, aby kominek wentylacyjny dachowy cechował się dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie niskich temperatur. Powinien także dobrze znosić stałą ekspozycję na promieniowanie UV.

Co nie mniej ważne, kominek wentylacyjny dachowy powinien dobrze pasować do budynku także pod względem wizualnym. Przed zakupem zwróć uwagę, jak wybrany element wygląda w zestawieniu z dachówką podstawową.

Kiedy przyda Ci się kominek wentylacyjny ścienny? Zdecyduj się na ten typ, jeśli zamontowanie kominka na dachu jest niemożliwe ze względów estetycznych. Przeszkodą w zamontowaniu tego typu kominka mogą być także porywiste wiatry – jeśli miejsce przeznaczone na kominek nie jest osłonięte, powietrze może być z powrotem wtłaczane do pomieszczenia, co uniemożliwi prawidłowe działanie instalacji.