Drewno surowe

Surowe drewno, niepoddane żadnej obróbce ani dodatkowym zabiegom, to w wielu przypadkach nadal niezastąpiony materiał konstrukcyjny i niezbędny element mocnych fundamentów.

Drewno heblowane i surowe – ponadczasowy materiał budowlany

Elementy z drewna i jego pochodnych możesz zauważyć dosłownie wszędzie. Materiały takie jak płyty wiórowe, MDF z okleiną czy powlekane panele wykorzystuje się w domach, biurach, lokalach oraz ogrodach. Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych surowców, który nadaje się do niemal każdej stylistyki we wszystkich pomieszczeniach.

Nieustającą popularnością cieszy się najstarsza i najprostsza forma tego ponadczasowego budulca. Surowe drewno, niepoddane żadnej obróbce ani dodatkowym zabiegom, to w wielu przypadkach nadal niezastąpiony materiał konstrukcyjny i niezbędny element mocnych fundamentów. Świeżo pocięte belki czy deski mają też piękny zapach, ale i nieprzyjemne w dotyku krawędzie oraz raniące skórę drzazgi. Nieco bardziej dostosowanym do bezpośredniego użytku we wnętrzach produktem jest drewno heblowane.

Jedną z największych zalet drewna jest jego długowieczność. Ta cecha odnosi się zarówno do fizycznej trwałości materiału, jak i ponadczasowego wyglądu. Heblowane deski czy kantówki nigdy nie wychodzą z mody. Wykończenie z naturalnego drewna pasuje do klasycznych, przytulnych i tych bardziej nowoczesnych aranżacji. Każdy gatunek różni się nieco strukturą i kolorem, dzięki czemu każdy może znaleźć wymarzone drewniane wykończenie dla siebie.

Trwałe elementy drewniane są też całkiem łatwe do cięcia, wyginania i dopasowywania do indywidualnych potrzeb danego zastosowania. To ulubiony surowiec majsterkowiczów-amatorów i miłośników robótek DIY. Przykładowo – jeśli masz dom jednorodzinny lub działkę rekreacyjną – deska heblowana 3 cm może przydać Ci się do wyłożenia podłogi na tarasie lub wykonania stołów i ław ogrodowych.

W tym dziale sklepów Castorama znajdziesz elementy wykonane z różnych gatunków naturalnego drewna: heblowane i zupełnie surowe. Od kantówek, przez deski, do gotowych parapetów drewnianych – mamy drewniane produkty na każdą okazję. Sprawdź, co możesz wybrać i gdzie wykorzystasz deski heblowane.

Deski drewniane heblowane i surowe – jakie jeszcze elementy robi się z naturalnego drewna?

W marketach budowlanych Castorama możesz zaopatrzyć się w elementy wyprodukowane z drewna o różnych kształtach, wymiarach i zastosowaniach. Oferta części konstrukcyjnych z tego materiału zawiera znacznie więcej niż tylko deski drewniane. Heblowane kantówki, praktyczne kliny i łaty pozwolą Ci tworzyć skomplikowane instalacje w Twoim domu i ogrodzie.

Drewno nieimpregnowane, niewygładzane tradycyjnie wykorzystuje się do budowy konstrukcji nośnych, więźby dachowej czy szalunków. Jego wartości estetyczne są wtedy drugoplanowe – liczy się trwałość oraz możliwość ukształtowania desek według konkretnych potrzeb. W tej kategorii znajdziesz między innymi niestrugane łaty montażowe z drewna, niezastąpione na placu budowy.

Jednak drewno surowe nie może być wykorzystywane wszędzie, wręcz przeciwnie – większość zastosowań wymaga przynajmniej częściowej obróbki surowca. Alternatywą dla zupełnie surowego drewna jest materiał po wstępnej obróbce, choćby struganiu. Deski heblowane mają gładszą powierzchnię, pozbawioną wystających drzazg. Są przez to bezpieczniejsze i wygodniejsze zarówno w dalszej obróbce, jak i codziennym użytkowaniu.

Jako osobną grupę można wyróżnić drewno ozdobne. W zależności od pożądanej estetyki możesz szukać w niej różnych elementów – znajdą się tu zarówno wykończone korą deski dębowe, heblowane bale i pniaki o gładkich ścianach, jak i bardziej wymyślne elementy: na przykład drewniane palety dekoracyjne. Jeśli planujesz nietypowy projekt, dobrym rozwiązaniem mogą być też deski heblowane na wymiar – idealnie dopasowane do Twojej przestrzeni.

Z uwagi na plastyczność drewna w wielu sklepach bez problemu kupisz obłe elementy: zaokrąglone listwy, wałki czy półwałki. Jednak deski heblowane o prostych kątach mają szersze zastosowanie i lepiej przylegają do innych geometrycznych powierzchni, na przykład ścian, podłóg czy konstrukcji wolnostojących. Są też niezastąpione w narożnikach pomieszczeń.

Wąska deska heblowana o kwadratowym przekroju. Gdzie wykorzystasz drewniane kantówki?

Cienkie drewniane belki w formie prostopadłościanu często określa się jako kantówki. W rzeczywistości strugana kantówka to także deska heblowana, ale o przekroju kwadratowym lub zbliżonym do kwadratowego. Możesz oczywiście wybrać też kantówki nieheblowane, czyli niestrugane – surowe.

Na tym jednak nie koniec podziałów. Przykładowa deska heblowana 2 cm o kwadratowym przekroju, którą znajdziesz w sklepie, może być kantówką litą lub klejoną. Różnica między tymi dwoma typami jest zawarta w ich nazwie. Kantówki lite powstają z jednego kawałka drewna, a klejone – z kilku sklejonych ze sobą bardzo cienkich warstw.

Kantówki lite sprzedawane są zarówno w stanie surowym, jak i po obróbce. Ich alternatywna, klejona wersja występuje jedynie jako deski heblowane. Jednak dzięki technologii klejenia z drewna można uzyskać elementy o nietypowym kształcie. Wszystkie produkty z tego materiału z powodzeniem zastosujesz w pracach stolarskich, rękodzielniczych i podczas majsterkowania.

Deski heblowane do zadań specjalnych: na balkony, tarasy i altany

Samodzielne wycinanie i rzeźbienie w drewnie to świetna zabawa, jednak potrzeba wypracowanej techniki i ogromnego doświadczenia, aby przygotować skomplikowane elementy zgodnie z planem i określonymi wymiarami. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach, żeby sięgnąć po piłę i dłuto, skorzystaj z gotowych rozwiązań. W naszym sklepie znajdziesz na przykład ozdobne deski heblowane do budowy balustrady w ogrodzie i na tarasie.

Naturalne drewno przed wykorzystaniem na zewnątrz musisz oczywiście zaimpregnować. Warto jednak już wcześniej zwrócić uwagę na właściwości surowca, a te różnią się między gatunkami. Przykładowo twarde drewno dębowe lepiej zniesie okresową wilgoć niż deska sosnowa. Heblowana sosna będzie za to bardziej plastyczna i przez to łatwiejsza w obróbce.

Deski sosnowe są nie tylko elastyczne, ale stosunkowo tanie i mają piękny, naturalnie jasny odcień. Jeśli chcesz pomalować swoją konstrukcję i wykończyć ją fantazyjnym kolorem, możesz zdecydować się na równie ekonomiczne drewno bukowe. Deska bukowa, heblowana lub bez wcześniejszej obróbki, szybko przyjmuje nadawane jej kształty i barwy. Jest przy tym wystarczająco wytrzymała, żeby służyć Ci przez długi czas.