LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>

Kominki

Kominki to bardzo popularne rozwiązanie w wielu polskich domach. Stanowią one nie tylko źródło ciepła, ale także element dekoracyjny. W sprzedaży dostępne są kominki do zabudowy o różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Kominki – nowoczesne i tradycyjne modele dla każdego

System centralnego ogrzewania w domu to złożony układ. Obejmuje wiele elementów, których odpowiedni montaż i dobór zapewni Ci ciepło w nawet najzimniejsze wieczory lub noce. Częścią tego złożonego systemu są kominki. One natomiast składają się z kilku elementów, które pozwalają na wygodne i bezpieczne ogrzewanie domu. Następnie ciepło jest rozprowadzane systemem rur po całym budynku.

Kominki są zatem częścią systemu grzewczego. O ile jednak piece centralnego ogrzewania ukrywa się w kotłowniach, o tyle kominki stanowią estetyczny dodatek do każdego wnętrza. Z tego powodu znajdują miejsce w salonach lub sypialniach.

Kominki nie zawsze muszą spełniać wyłącznie praktyczne funkcje. Przykładowo elektryczne nowoczesne kominki są wyłącznie estetycznym dodatkiem do pomieszczenia. Nie zapewniają ciepła, ale też nie wymagają podłączenia do systemu rur odprowadzających spaliny.

Jeśli planujesz spędzić spokojny wieczór przed kominkiem, produkty z tej kategorii z pewnością Ci to umożliwią. Pamiętaj jedynie, że w zależności od wybranego produktu, możesz być zmuszony do budowy całego systemu odprowadzania spalin. Kominki pokojowe elektryczne są chętnie wykorzystywane przez osoby, które nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na tradycyjne kominki do opalania drewnem.

Kominki spalinowe – wkład to tylko jeden z niezbędnych elementów

Kominki spalinowe są bardzo złożonym obiektem. Obejmują przede wszystkim wkład kominkowy. To właśnie w nim pali się drewnem. Taki wkład jest wykonany z wytrzymałego materiału odpornego na żar. Chroni tym samym całe otoczenie przed uszkodzeniami w wyniku zbyt wysokiej temperatury.

Rodzaj wkładu określa to, czy spala się w nim drewno, czy węgiel. Oczywiście do kominków salonowych zalecane są drewniane bale. Zapewniają one świetny efekt wizualny, a także dźwięki trzaskającego w kominku ognia.

Wkłady kominkowe mogą mieć różne rozmiary. Dzięki temu zdołasz dopasować je do mniejszych oraz większych wnętrz. Wybór odpowiedniego wkładu jest jednak tylko jednym z wielu etapów podczas budowy kominka.

Jak wybudować kominek spalinowy?

Kominki spalinowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Są w końcu odpowiedzialne za utrzymanie stałej temperatury wokół siebie. Sam wkład kominkowy wymaga jednak podłączenia do systemu odprowadzania spalin. To zdecydowanie najważniejsza część tego systemu. Odprowadzanie musi być skuteczne, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom.

Taki system jest złożony z rur o dużej przepustowości. Musi być szczelny i drożny. Jedynie wtedy masz pewność, że korzystanie z kominka jest w pełni bezpieczne.

Sam wkład kominkowy nie prezentuje się zbyt estetycznie. Z tego powodu można go obudować płytami lub cegłami. Dzięki temu jesteś w stanie w estetyczny sposób wykończyć przestrzeń wokół kominka.

Kominki elektryczne – sprawny montaż i łatwiejsze użytkowanie

Bez wątpienia trudno podrobić efekt, jaki daje własny kominek ozdobny w salonie lub w sypialni. Jednak obecnie masz wiele opcji niewymagających tak dużych zmian w systemie wentylacji budynku. Dobrym przykładem jest kominek dekoracyjny elektryczny.

Kominek do pokoju elektryczny w rzeczywistości tworzy efekt imitujący wygląd naturalnych płomieni. Dotyczy to zarówno strony wizualnej, jak i ciepła generowanego przez termoregulator. Równocześnie taki kominek nie wymaga systemu kominowego do odprowadzania spalin. Z tego powodu może być zamontowany w każdym wnętrzu i w każdym budynku.

Kominki pokojowe elektryczne są dostępne w wielu rozmiarach. Niektóre z nich idealnie imitują duże kominki z wkładami. Inne są niewielkie i wyglądem przypominają ekran z obrazem płonącego drewna. Takie modele z łatwością zamontujesz w wybranym przez siebie miejscu.

Wprawdzie kominki domowe elektryczne nie są przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń, jednak działający w niech termoregulator jest w stanie podnieść temperaturę w pokoju. Z tego powodu kominek działa jak nagrzewnice, chociaż nie rozprowadza ciepła po całym domu. Równocześnie świetnie imituje prawdziwy kominek na drewno.

FAQ

Jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem?

Jeśli stosujesz kominek na drewno, koniecznie musisz zadbać o system odprowadzania spalin. Dym powstały podczas spalania wydostaje się przez komin, dlatego kominek powinieneś z nim połączyć. Do podłączenia kominka wentylacyjnego do przewodów wentylacyjnych konieczne jest skorzystanie z rur elastycznych. Dodatkowo powinieneś wybrać odpowiednie uszczelnienie. Może być to taśma odporna na wysoką temperaturę. Sprawdza się również kołnierz, którego średnica jest dopasowana do rur. Najważniejszą cechą tego systemu jest idealne dopasowanie. 

Jaki kominek wybrać?

Kominki dzielą się na dwie główne grupy: te z wkładem kominkowym oraz kominki elektryczne. Modele z wkładem umożliwiają spalanie drewna. Z kolei kominki elektryczne tworzą jedynie ciekawą ozdobę i imitację prawdziwego kominka na drewno. Wybór produktu zależy przede wszystkim od specyfiki danego obiektu. Jeśli nie istnieje w nim system odprowadzania spalin, koniecznie postaw na kominek elektryczny. Jest łatwy w montażu, a przy tym nie wymaga ingerencji w budynek. Korzystanie z niego jest również bezpieczniejsze.

Ile kosztuje kominek?

Rozpiętość cenowa kominków jest ogromna. Zdecydowanie tańsze są modele elektryczne. W ich przypadku ceny zaczynają się od trzystu złotych. Większe kominki to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Zdecydowanie droższe są jednak kominki spalinowe. Same wkłady kosztują ok. trzech tysięcy złotych. Do nich należy zbudować system odprowadzania spalin, a także obudowę lub materiały do wykończenia kominka. Wszystkie te produkty generują znaczne koszty, dlatego cena kominka może sięgać nawet 4000 złotych lub więcej.