Filtry
Pompy cyrkulacyjne i obiegowe
W ofercie sklepów Castorama przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór pomp, które znajdą zastosowanie w rozmaitych instalacjach grzewczych w Twoim domu.
15 prod.
Zobacz więcej Hydraulika
Wyświetlanie 15 z 15 produktów
Cyrkulacyjna i obiegowa pompa C.O. – charakterystyka
Wszystkie instalacje – wodna, gazowa lub grzewcza – wymagają odpowiednich urządzeń zasilających, dzięki którym ich praca jest możliwa. Do stworzenia zamkniętego obiegu niezbędne są też zawory, które służą do zabezpieczania instalacji wodnych oraz do montażu w typowych wymiennikowych węzłach cieplnych na instalacjach C.O. i C.W.U. Mają one chronić instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.
Obecnie w budynkach wolnostojących, zwłaszcza domach jednorodzinnych, stosuje się rozwiązania, które mogą zapobiegać niepotrzebnej utracie ciepła i zapewniać gorącą wodę. W obu tych przypadkach niezbędna jest właściwa pompa. Do centralnego ogrzewania używa się obecnie najczęściej pomp o obiegowym charakterze działania, które mają usprawniać osiągnięcie właściwej temperatury i utrzymywać ją bez zbędnych strat. Z kolei pompa cyrkulacyjna bardzo często stosowana jest dla zachowania obiegu ciepłej wody w budynkach, do których nie dochodzi woda ciepła z miejskich wodociągów.
Pompa C.O. i C.W.U. – korzyści ze stosowania
Obecnie najczęściej dąży się do tego, by instalacje domowe ograniczały straty ciepła, a równocześnie stały się w pewnym stopniu samowystarczalne. To przekłada się również na mniejsze zużycie energii niezbędnej czy to do ogrzewania domu, czy wody, czy też po prostu działania zamontowanych instalacji i systemów. Pompa C.O. ma za zadanie rozprowadzić czynnik roboczy na całej powierzchni grzewczej, ale jej działanie często jest uzależnione od wybranego rodzaju urządzenia. Z kolei pompa o działaniu cyrkulacyjnym dba o to, aby raz podgrzewana woda nie wychłodziła się niepotrzebnie i nie była podgrzewana ponownie, co wygenerowałoby niepotrzebne zużycie energii.
Pompa obiegowa jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych urządzeń służących do wprowadzania w ruch czynnika roboczego w instalacjach grzewczych. Może być stosowana zarówno w przypadku ogrzewania za pomocą tradycyjnych grzejników, jak też jego podłogowej wersji. Podstawową zaletą jej stosowania jest brak konieczności planowania instalacji w położeniu pionowym – ta pompa C.O. ma o wiele lepsze możliwości transportu cieczy na całej przestrzeni nawet bardzo rozbudowanej instalacji niż tradycyjne pompy o działaniu grawitacyjnym.
Zadaniem, do którego niezbędna jest pompa cyrkulacyjna C.O., jest dostarczenie do każdego miejsca poboru wody o odpowiedniej temperaturze. Dotyczy to zarówno grzejników w okresie grzewczym, jak również kranów i innych miejsc. Pompa tego rodzaju dba o stałe podgrzewanie wody i jej obieg w instalacji, co oznacza, że z kranu leci od razu ciepła ciecz, bez konieczności oczekiwania na jej ogrzanie. To bardzo wygodne zwłaszcza w przypadku, gdy kilka osób jednocześnie korzysta z różnych punktów poboru wody. Redukuje to jednocześnie straty energii związane z podgrzaniem i stygnięciem wody w instalacji. Co więcej, pompa tego rodzaju podgrzewa wodę tylko do wcześniej ustawionej temperatury.
Atrakcyjnym rozwiązaniem w wielu budynkach mieszkalnych może być pompa C.O. elektroniczna. Można ustawić ją na konkretny sposób działania, a przy dobrze dobranej instalacji i parametrach technicznych gwarantuje regularną, bezawaryjną pracę. Zużywa również o wiele mniej energii niż klasyczne pompy manualne.
Instalacja i wybór pompy – co musisz wiedzieć?
Na początek, przed wybraniem konkretnej pompy do C.O., specjalista powinien przygotować analizę, która pozwoli mu odpowiednio dobrać moc i konkretny model urządzenia. To bardzo istotne, bo przy wyliczeniach trzeba uwzględnić między innymi konstrukcję budynku, wykorzystane materiały, powierzchnię okien oraz ewentualne straty ciepła. W firmach, które zajmują się projektowaniem, a następnie budową domów, fachowcy mają zazwyczaj gotowe propozycje takich rozwiązań. To prostsze rozwiązanie niż dobór urządzenia do już istniejącego i dotychczas ogrzewanego w inny sposób budynku.
Zanim zdecydujesz się na zakup pompy C.O. do nowego domu, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model kotła C.O. nie ma jej wbudowanej. W przypadku nowoczesnych instalacji i produktów z ostatnich lat jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że niekiedy jedna pompa to zbyt mało, zwłaszcza w przypadku domów czy budynków o nietypowej budowie. W takiej sytuacji niejednokrotnie istnieje konieczność montażu dodatkowego produktu bezpośrednio w obiegu instalacji.
Pompa wody C.O. niejednokrotnie jest montowana równolegle z innym systemem grzewczym. Może wówczas działać tylko do pewnego momentu, po czym wyłączać się, aby ogrzewanie przejmowało inne urządzenie, na przykład kocioł gazowy. Drugim rozwiązaniem jest działanie samodzielne pompy, a potem równoczesne z drugim urządzeniem grzewczym. Pamiętaj, aby przed rozplanowaniem systemu grzewczego zastanowić się, jaki model jest najlepszy dla Twoich potrzeb. Jeśli planujesz kolektory słoneczne, to możesz mieć pewność, że pompa C.O. będzie z nimi współpracować.
Pompa C.O. elektroniczna jest większym wydatkiem niż klasyczna, manualna pompa obiegowa C.O., jednak ten koszt może Ci się szybko zwrócić. Wybierz ten model, jeśli zależy Ci, aby pompa wracała samodzielnie do działania nawet po krótkiej przerwie w dostawie energii, opierając się na wcześniej wprowadzonych ustawieniach. To dobre rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają, a chcą wracać do ciepłego domu.