Pawilony, parasole i markizy

Odpowiednie wyposażenie ogrodu zapewnia komfort relaksu na świeżym powietrzu. Szczególnie przydatne mogą być produkty zapewniające cień podczas słonecznych dni – możesz osłonić swoją strefę wypoczynkową, korzystając z parasoli, pawilonów oraz markiz.

Pawilony, markizy i parasole – ochrona przed warunkami atmosferycznymi w Twoim ogrodzie

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu domu to sposób na wiele przyjemnych chwil. Możesz zrelaksować się przy ulubionym napoju w otoczeniu dźwięków przyrody. Niekiedy jednak pogoda nie zachęca do długiego przebywania na zewnątrz. Zbyt intensywne słońce, lekki wiatr lub niewielkie opady deszczu to sytuacje, w których korzystanie z własnego tarasu, balkonu lub ogrodu staje się niemożliwe. Nie musi jednak tak być.

Markiza tarasowa, pawilony, pergole i parasole to produkty, które zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Chronią przede wszystkim przed intensywnym słońcem. Równocześnie jednak markiza tarasowa i pozostałe produkty są zabezpieczeniem przed drobnym deszczem. Jeśli zatem nie chcesz uciekać do domu za każdym razem, gdy pogoda nieco się zmieni, zaopatrz się w te produkty.

Pawilony, parasole i markizy to przede wszystkim zadaszenia, które możesz wykorzystać w różnych miejscach. Niektóre z nich nadają się do montażu bezpośrednio na balkonie lub tarasie. Inne są konstrukcjami wolnostojącymi. Wykorzystasz je nawet pośrodku ogrodu. Markiza tarasowa sprawi, że nawet mniej sprzyjające warunki atmosferyczne przestaną być problemem.

Każdy z tych produktów charakteryzuje się konstrukcją, która jest odporna na działanie deszczu czy promieniowania UV. Dzięki temu nie wymagają dodatkowego zabezpieczania lub impregnacji. Nie musisz także składać ich na okres jesienny i zimowy. To zazwyczaj całoroczne produkty przeznaczone do stosowania w określonych miejscach.

Produkty te charakteryzują się także różnymi rozmiarami. Dzięki temu pawilony są w stanie zakryć całe stoły wraz z kilkoma krzesłami. Parasole natomiast zapewniają znacznie mniejszy zakres ochrony. Markizy natomiast w zależności od ich rozmiaru mogą posłużyć do zakrycia niewielkiego balkonu lub całego dużego tarasu.

Pawilony – zakryta przestrzeń w ogrodzie

Pawilony to jedne z praktyczniejszych konstrukcji, jakie możesz postawić w ogrodzie. Są to produkty wolnostojące. Oznacza to, że nie wymagają przytwierdzenia do podłoża. Równocześnie jednak, aby zapewnić im większą stabilność, nierzadko mocuje się je w jakiś sposób czy to do fasady budynku, czy też do betonowych wsporników na podłożu.

Pawilony charakteryzują się prostą, czworokątną konstrukcją. Przypominają nieco namioty, które tworzy się na stelażu. Po jego złożeniu i naciągnięciu na niego plandeki z tworzywa zyskujesz produkt gotowy do użycia.

Pawilony znajdą zastosowanie w wielu miejscach. Możesz je wykorzystać nawet pośrodku ogrodu. Dzięki temu w prosty i szybki sposób stworzysz zadaszenie nad zestawem mebli ogrodowych. Pawilony możesz nawet wykorzystać jako praktyczne zadaszenie dla ogrodowego basenu lub jacuzzi.

Pawilony mają różne rozmiary. Wśród nich znajdziesz również produkty, które wykorzystasz podczas przyjęcia ogrodowego na kilkadziesiąt osób. Takie pawilony o dużych rozmiarach pozwalają na zadaszenie wielu stolików. Tobie natomiast umożliwią urządzenie wesela lub urodzin w plenerze.

Pawilony mogą mieć także bardzo nowoczesną konstrukcję. W ich przypadku jedna ze ścian jest zamykaną roletą. Dzięki temu stanowi jeszcze lepszą ochronę przed wiatrem lub deszczem. Równocześnie jest prosta i łatwa w obsłudze.

Największą zaletą pawilonów jest fakt, że możesz stworzyć z nich praktycznie zamknięte wnętrze. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zadaszenie z zasłonami. To one po zaciągnięciu tworzą pełne ściany, które chronią przed czynnikami zewnętrznymi i owadami. Alternatywnym rozwiązaniem są pawilony z moskitierami, które sprawdzają się w upalne i pełne owadów noce.

Markizy – idealne zadaszenie na balkon lub taras

Markizy są rodzajem zadaszenia, które stosuje się nad balkonem lub tarasem. Te charakterystyczne produkty mocuje się do fasady budynku. Dzięki temu można stworzyć daszek o różnej szerokości i długości, a markiza tarasowa chroni przed czynnikami atmosferycznymi.

Markiza ogrodowa jest praktycznym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Przede wszystkim jej konstrukcja nie wpływa znacząco na sam budynek. Oznacza to, że montaż nie jest tak bardzo inwazyjny, jak np. pergoli. Co więcej, markiza ogrodowa tworzy zadaszenie o dużej skuteczności.

Markiza tarasowa była dawniej sztywną konstrukcją, która nie pozwalała na złożenie zadaszenia. Obecnie natomiast częściej stosuje się modele, które możesz dowolnie zwijać lub rozwijać. W ten sposób markiza tarasowa zasłania mniejszą bądź większą część tarasu.

Markiza balkonowa może być alternatywnym zadaszeniem w obiektach nowych lub w starym budownictwie. Przede wszystkim dzięki niej możesz przedłużyć zadaszenie, jeśli oryginalne nie jest wystarczające. Co więcej, taka markiza balkonowa może być również nachylona. Dzięki temu znacznie lepiej chroni przed intensywnymi opadami deszczu.

Jeśli zatem zależy Ci na stworzeniu skutecznej ochrony na taras lub balkon, która sprawdza się lepiej niż parasol, markiza tarasowa będzie dobrym rozwiązaniem.

Parasole – wygodne rozwiązanie na balkon i do ogrodu

Parasole to bardzo wygodne rozwiązanie, które możesz wykorzystać w ogrodzie, na balkonie, a także na tarasie. Trudno nazwać je zadaszeniem, jednak na pewno stanowią dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi. Niekiedy też sprawdzają się w przypadku małego deszczu.

Parasole mają większe rozmiary od tych, które nosi się w celu ochrony przed deszczem. Ich średnia pozwala tym samym na ukrycie przed słońcem większego obszaru balkonu lub tarasu. Przy czym parasole różnią się także kształtem. Nadal niezwykle popularne są modele na planie okręgu. To bardzo powszechne i wygodne rozwiązanie.

Jeśli szukasz lepszego dopasowania do ściany budynku, zdecyduj się na parasol na balkon kwadratowy lub prostokątny. Przede wszystkim dzięki temu możesz ustawić go przy ścianie. Unikniesz tym samym powstawania szczelin, przez które może przedostawać się słońce lub deszcz.

Parasol na balkon prostokątny lub kwadratowy znacznie lepiej sprawdza się jako mobilne zadaszenie. Może zastąpić w pewnych sytuacjach markizę. Dlatego, jeśli zależy Ci na rozwiązaniu, które nie wymaga montażu, wybierz takie parasole.

Podstawki pod parasol – kiedy są koniecznością

Aby korzystanie z parasola było wygodne i możliwe, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej podpory. Niektóre stoły są wyposażone w otwory specjalne na parasol. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest dostępne. Jeśli zatem w blacie Twojego ogrodowego lub balkonowego stolika nie wykonano podobnego udogodnienia, koniecznie zaopatrz się w podstawki.

Podstawy do parasola mają różne rozmiary. Jest to o tyle istotne, że przeważnie rozmiar podstawy powinien odpowiadać średnicy parasola. Tylko wtedy możesz zapewnić mu odpowiednią stabilność.

Niektóre podstawy do parasola są dodatkowo wyposażone w kółka. Taki model przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy chcesz przestawiać parasol na tarasie lub balkonie. Dzięki temu nie odczujesz ciężaru podstawy i nie będziesz musiał trudzić się, ilekroć słońce zmieni swoje położenie na niebie.