Oprawy oświetleniowe

Oprawy oświetleniowe są bardzo uniwersalne i spotykane w wielu dziedzinach życia, między innymi w przemyśle, w budownictwie, w samochodach, w sklepach, w biurach, a także w wielu innych miejscach.


Oprawy oświetleniowe – efektowne oświetlenie o małym rozmiarze

Poruszanie się po zmroku w budynku powinno być bezpieczne i komfortowe. Aby jednak było to możliwe, należy zadbać o odpowiednią ilość sztucznego światła. Niekiedy lampy wiszące oraz kinkiety lub inne źródła światła nie wystarczają. Może też nie być dla nich miejsca, mogą nie oświetlać w wystarczającym stopniu np. schodów. Dlatego też jako alternatywę można stosować w takich pomieszczeniach oprawy oświetleniowe.

Oprawy oświetleniowe to niewielkie elementy wykonane z wytrzymałych materiałów. Wszystkie mają w środku otwór, w którym możesz osadzić specjalną żarówkę o wybranej barwie światła. Oprawy pozwalają na włożenie, a następnie zablokowanie żarówki. Dzięki temu wymiana żarówek staje się bardzo prosta i szybka.

Oprawy oświetleniowe nie zajmują wiele miejsca. Równocześnie zamontowane w nich żarówki charakteryzują się bardzo szerokim kątem świecenia. Dlatego też oprawy doskonale sprawdzają się w wielu różnych miejscach.

Oprawa oświetleniowa jest osadzona w konkretnym materiale. Aby zatem zamontować ją na suficie, musisz wykonać wcześniej montaż sufitu podwieszanego. Oprawy meblowe wymagają natomiast wywiercenia otworów w płycie meblowej.

Oprawy oświetleniowe sufitowe – skuteczne i wygodne oświetlenie

Oprawy oświetleniowe są zazwyczaj montowane w sufitach podwieszanych. Przy czym mogą być to sufity zajmujące całą powierzchnię w pomieszczeniu lub jedynie dekoracyjnie wykonany element sufitu. W obu przypadkach jednak oprawy oświetleniowe mogą być z łatwością zamontowane w suficie podwieszanym. Dzięki temu się z nim chowają i zapewniają estetykę przestrzeni. Takie oprawy możesz wykorzystać jako jedyne oświetlenie np. w łazience lub w kuchni bądź też jako oświetlenie dodatkowe.

Oprawy oświetleniowe LED są chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach, w których lampy są narażone na zabrudzenia, kurz oraz tłuszcz. Dlatego też w kuchniach oraz w łazienkach stosuje się sufity podwieszane i adekwatne do nich oprawy. Takie oprawy hermetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Powszechnie stosuje się w nich tworzywo sztuczne. Materiał obudowy to również często aluminium.

Oprawy schodowe – bezpieczeństwo i wygoda

Poruszanie się po schodach może być niebezpieczne. Używanie ich po zmroku przy niedostatecznym oświetleniu to jak proszenie się o wypadek. Ze względu na swoją konstrukcję schody zazwyczaj są źle oświetlone. Wynika to z ich specyficznej budowy. Światło z lampy centralnej może nie mieć tam dostępu. W takiej sytuacji dobrym wyborem stają się oprawy oświetleniowe LED. Możesz je zamontować na ścianie przy każdym stopniu. Dzięki temu będzie on widoczny.

Takie oprawy hermetyczne nie zajmują przy tym miejsca. Oprawy oświetleniowe stanowią tym samym jedno z lepszych, o ile nie najlepsze źródła światła do zamontowania na klatkach schodowych.

Oświetlenie mebli dla estetyki i wygody

Oprawa oświetleniowa do mebli pełni dwojaką funkcję. Nie bez znaczenia jest jej wartość dekoracyjna. Takie oprawy oświetlają określone fragmenty mebli. Pozwala to na wyeksponowanie zgromadzonej na nich kolekcji lub mebli samych w sobie. Odpowiednio zaplanowane, nadają całemu pomieszczeniu estetyczny charakter.

Równocześnie oprawy oświetleniowe zamontowane ma meblach mogą być w pełni funkcjonalnym dodatkiem. Mowa szczególnie o szafkach kuchennych. W tym przypadku oświetlenie podszafkowe ułatwia gotowanie, a także sprawia, że przygotowując wcześniej rano śniadanie, nie musisz rozświetlać całej kuchni.

Oprawy oświetleniowe – żarówka niezbędnym elementem

Oprawy oświetleniowe jako produkt sam w sobie nie stanowi oświetlenia. Nie znajdziesz w nim źródła światła, które generowałoby światło o określonej barwie. Dlatego też, jeśli zdecydowałeś się na zamontowanie opraw oświetleniowych, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie żarówki. Mogą mieć one różne rozmiary. Inna będzie też ich temperatura barwowa. Pozwoli to na dopasowanie ich do charakteru każdego miejsca. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru żarówek, dzięki czemu będą Ci one bez problemu służyły przez długi czas.

FAQ

Jak podłączyć oprawę oświetleniową?

Podłączenie oprawy oświetleniowej nie jest trudne. W rzeczywistości bardziej skomplikowane może okazać się samo jej osadzenie. Aby podłączyć oprawę, należy poprowadzić do niej przewody z sieci energetycznej zamontowanej w budynku. Na końcu takiej sieci powinny znajdować się kostki. To w nie wbija się następnie żarówki o określonym kształcie i wejściu. Od dobrze dopasowanych kostek zależy bezpieczeństwo użytkowania oprawy, a także skuteczność jej działania. Oprawy same w sobie nie są podpięte do prądu. Stanowią jedynie oparcie dla żarówek, które łączą się z zainstalowaną w mieszkaniu siecią energetyczną.

Jakie są rodzaje opraw oświetleniowych?

Oprawy oświetleniowe są dostępne w wielu rodzajach, dzięki czemu nadają się do stosowania w niemal każdym miejscu. Za najbardziej podstawowe uznaje się jednak oprawy stropowe montowane na suficie. Drugim typem opraw są modele schodowe. To właśnie je umieszcza się na ścianie na wysokości stopni schodów, by zapewnić ich lepsze oświetlenie. Oprawy meblowe natomiast są montowane w płycie meblowej. Służą oświetleniu przestrzeni pod szafkami lub ich wnętrza. W ramach tych opraw znajdziesz modele okrągłe i kwadratowe, a także ruchome i stałe.

Do czego służą oprawy oświetleniowe?

Oprawy oświetleniowe to nie tyle źródło światła, ale sposób na oprawienie żarówek o szerokim kącie świecenia. Takie oprawy są montowane w suficie, ścianie, a także w meblach. Dzięki temu możesz osadzić w nich żarówki. Oprawy umożliwiają stosowanie wymiennego źródła światła o dowolnej barwie świecenia. Dodatkowo oprawy ruchome pozwalają na nakierowanie strumienia światła na wybrany punkt w pomieszczeniu. Dzięki temu jesteś w stanie oświetlić daną przestrzeń tak, jak tego potrzebujesz.