Strona główna

Strzałka w prawo

Kuchnia

Strzałka w prawo

Meble kuchenne

Strzałka w prawo

Cokoły

Strzałka w prawo

Cokoły

Cokoły kuchenne to niezbędnik każdej kuchni. Ich głównym zadaniem jest ochrona dolnej części szafek, a także estetyczne wykończenie wnętrza. Dostępne są w różnych kolorach i materiałach, dzięki czemu możemy dobrać je do indywidualnych potrzeb i stylu kuchni.

Filtry

Cokoły

Cokoły kuchenne to niezbędnik każdej kuchni. Ich głównym zadaniem jest ochrona dolnej części szafek, a także estetyczne wykończenie wnętrza. Dostępne są w różnych kolorach i materiałach, dzięki czemu możemy dobrać je do indywidualnych potrzeb i stylu kuchni.

K_usługa projektowanie kuchniK_usługa projektowanie kuchniK_usługa projektowanie kuchniK_usługa projektowanie kuchni

32 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Meble kuchenne

Wyświetlanie 24 z 32 produktów

Załaduj więcej

Cokoły – meblowe, ścienne i wiele innych

Szczegóły mają znaczenie. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu wykańczania i urządzania wnętrz. Czy to pod względem zabudowy meblowej, czy wykańczania powierzchni, detale będą wpływały na efekt całej aranżacji. Jednym z takich elementów, pozornie mało istotnych, są cokoły. To szeroka grupa produktów, które są montowane w miejscu łączenia podłogi z szafkami bądź też ściany z podłogą.

Cokół to niezbyt wysoki element. Przeważnie jego wysokość nie wynosi więcej niż kilkanaście centymetrów. Sporadycznie podczas wykańczania wnętrz montuje się wyższe cokoły na ścianach. Dzięki temu są w stanie pełnić również praktyczne funkcje. Chronią powierzchnię ścian przed uszkodzeniami, np. w czasie odkurzania.

Cokół przede wszystkim spełnia funkcję estetyczną. Dzięki niemu przejście pomiędzy wykończeniem podłogi oraz ścianą jest płynne i eleganckie.

Podobną funkcję, chociaż w nieco inny sposób pełnią cokoły kuchenne. Zazwyczaj są to niezbyt szerokie deski wykonane z płyty meblowej. Montuje się je bezpośrednio pod szafkami. Dzięki temu zasłaniają przestrzeń pod szafkami, w tym nóżki, na których są osadzone korpusy. Takie cokoły montuje się zazwyczaj na zaczepy, nie zaś na klej jak cokoły z płytek lub drewna montowane do ścian.

Cokół wokół domu również pełni funkcję dekoracyjną. Montowany na tarasie dodatkowo zabezpiecza krawędź między wykończeniem tarasu a ścianą. Dzięki temu pod materiał wykończeniowy nie wnika woda. Jest to przeważnie cokół z płytek, którymi wykańcza się taras lub schody czy też ganek.

Cokoły mogą być wykonane z różnych materiałów. W zależności od miejsca ich montażu są wykonane z drewna, płytek ceramicznych, płyty wiórowej, a nawet z aluminium i z tworzywa sztucznego. Dzięki temu możesz dopasować cokół odpowiedni do każdego wnętrza, a także zastosować go na zewnątrz. W tym ostatnim zadaniu sprawdzi się cokół z płytek.

Cokoły meblowe bardzo często są montowane również z listwami. Te elementy służą do zabezpieczenia szczeliny między cokołem a podłogą. Dzięki temu znacznie łatwiej można utrzymać czystość pod meblami. Cokoły kuchenne chronią także przestrzeń pod meblami przed rozlanymi płynami.

Cokoły odpowiednie do każdego miejsca

W ramach tej kategorii znajdziesz ogromny wybór dostępnych cokołów. Przede wszystkim różnią się materiałem wykonania. Chociaż cokoły drewniane i z płyty wiórowej zdecydowanie dominują wśród dostępnych produktów.

Cokoły mogą być także wykończone w odmienny sposób. Niektóre z nich doskonale imitują wyglądem naturalne drewno dzięki odpowiedniej okleinie. Inne cokoły charakteryzują się bardziej nowoczesnym designem. Mowa szczególnie o tych modelach, które przypominają aluminium i metale.

Cokół może być utrzymany w jednolitej kolorystyce. Satynowe wykończenie oraz pastelowe lub intensywne kolory sprawiają, że nawet wykończenie przestrzeni pod meblami staje się dekoracją samą w sobie.

Cokół przypodłogowy, w przeciwieństwie do meblowego, może być frezowany. Dzięki temu staje się wyraźnym elementem dekoracyjnym. Z kolei cokół wokół domu przeważnie jest tworzony z płytek. Nie musisz samodzielnie ich przycinać. Możesz skorzystać z gotowych rozwiązań z asortymentu sklepów Castorama.

Cokoły meblowe drewnopodobne

Cokoły z drewna to bez wątpienia bardzo estetyczne elementy. Mają w sobie wszystko to, czego oczekuje się od drewnianych materiałów wykończeniowych. Równocześnie jednak takie cokoły nie są nadmiernie wytrzymałe. Na pewno nie sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego jako cokoły kuchenne stosuje się elementy wykonane z płyty wiórowej. Jednak nawet zastosowanie jej nie będzie przeszkodą dla uzyskania efektu naturalnego drewna.

Niektóre cokoły kuchenne z płyty są wykończone w taki sposób, że wzór na nich oraz kolorystyka idealnie imitują wyglądem naturalne drewno różnego gatunku. Takie cokoły zachowują bardzo dużą wytrzymałość. Są także odporne na wilgoć i nie wymagają konserwacji lub impregnacji. Równocześnie jednak cokoły te doskonale sprawdzają się wraz z meblami wykonanymi z płyt drewnopodobnych. Możesz je wykorzystać, aby w estetyczny sposób wykończyć zabudowę meblową w kuchni, a także w każdym innym pomieszczeniu.

Jednolite cokoły z płyty wiórowej

Meble kuchenne mogą być wykonane w różnym stylu. Rustykalny, nowoczesny lub klasyczny – nie ma większego znaczenia. Zazwyczaj bowiem meble te są wykończone jednolitą barwą. Z tego względu bardzo powszechną grupę produktów stanowią cokoły kuchenne pozbawione wzorów.

Taki cokół meblowy może być wykończony w różnej kolorystyce. W zależności od frontów meblowych będzie utrzymany albo w pastelowych, albo w intensywnych barwach. Modele jednolite wykonane są z płyty wiórowej, która zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na kuchenne warunki.

Cokół meblowy może być dostosowany kolorystyką do szafek lub do podłogi. Szczególnie w przypadku kontrastowych zestawień podobne rozwiązanie może stać się sposobem na stworzenie wyjątkowej aranżacji wnętrza.

Nowoczesne aluminiowe cokoły podszafkowe

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz często zachęcają do sięgania po materiały surowe w swojej prostocie. Aluminium lub beton są wykorzystywane do wykańczania ścian czy mebli. Cokoły aluminiowe to nowość w aranżacji wnętrz. Nie są też zbyt powszechnie stosowane. Z drugiej jednak strony, w nowoczesnych wnętrzach taki cokół przypodłogowy sprawdza się doskonale.

Aluminium jest odporne na wilgoć, dlatego mogą być z niego wykonane cokoły kuchenne. Co więcej, jest to materiał o dużej trwałości i niewątpliwie estetycznym wyglądzie. Aluminiowe cokoły przyciągają spojrzenia w każdym miejscu. Wraz z meblami utrzymanymi w nowoczesnym stylu, cokół stanie się doskonałym sposobem na aranżację futurystycznej kuchni.

Listwy do cokołu – praktycznie wykończenie cokół meblowych

Cokoły kuchenne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Mają bardzo duże znaczenie dla czystości panującej w kuchni. Chronią przestrzeń pod korpusami przed zabrudzeniami. Ograniczają osadzanie się kurzu, a także przedostawanie się innego rodzaju zabrudzeń. Aby jednak jeszcze lepiej spełniały to zadanie, stosuje się listwy do cokołów zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego.

Listwy te są wykonane z tworzywa sztucznego. Dzięki temu wykazują dużą trwałość i wytrzymałość. Są także odporne na działanie wielu czynników panujących w kuchni. Zmienne temperatury, wilgoć czy uderzenia mechaniczne nie mają wpływu na cokół meblowy podszafkowy.

Listwy do cokołów meblowych montuje się w miejscu styku cokołu z podłogą. Sam cokół meblowy podszafkowy nie będzie idealnie przylegał do podłoża. Zawsze powstaje niewielka szpara, którą przedostają się pod korpus zabrudzenia. Dodatkowo taką szczeliną może także przedostawać się woda. Usunięcie jej wymaga ściągnięcia cokołu i założenia listwy.

Listwy do cokołów meblowych tworzą szczelną barierę, przez którą nie przedostają się płyny i kurz. Zabezpieczają również cokół przed uszkodzeniem w wyniku działania wody. Z tego powodu takie listwy stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy montujesz cokół przypodłogowy.