Kominy

Kominy są jednym z podstawowych elementów każdego budynku, który wymaga stałego źródła ciepła, takiego jak piec czy kocioł. Budowa komina jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie on odpowiada za bezpieczne odprowadzanie spalin z pomieszczenia.

Kominy – niezbędny system do odprowadzania spalin

Każde urządzenie, które działa na zasadzie spalania dowolnego rodzaju paliwa, generuje spaliny. To natomiast oznacza, że konieczne staje się ich odprowadzanie poza budynek. Skuteczny system odprowadzający spaliny jest gwarantem bezpieczeństwa stosowania tych urządzeń. Z tego powodu podczas jego konstrukcji należy przestrzegać wszystkich zasad i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych elementów.

Kominy to w rzeczywistości rozbudowane systemy kominowe. Ich zadaniem jest odprowadzanie spalin poza budynek. Aby komin mógł spełniać taką funkcję, konieczne jest podłączenie go do urządzenia generującego spaliny. Może być to wkład kominowy lub piec centralnego ogrzewania. Komin połączysz z różnymi urządzeniami grzewczymi.

Jeśli planujesz wykonać instalację grzewczą w budynku, komin jest jej nieodzowną częścią. Jego rozmiary, materiał wykonania czy też maksymalna przepustowość zależy od parametrów technicznych samego budynku oraz urządzenia generującego spaliny.

Kominy składają się z wielu elementów. Rury są tylko niektórymi z nich. Równie ważne są kolanka oraz elementy łączące i kołnierze. Kominy mają również daszki zabezpieczające przed przedostawaniem się do środka instalacji wody deszczowej. W rozbudowie komuniku natomiast pomagają trójniki.

Kominy składają się także z uchwytów. Dzięki nim rury stalowe są przymocowane na stałe do murów, co również ma wpływ na ich szczelność. Zwiększają także wytrzymałość całego systemu.

Kominy zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. W zależności od nich nieco inaczej przedstawiają się właściwości stworzonego systemu.

Komin ceramiczny, betonowy czy stalowy – który zapewnia większą funkcjonalność?

Przewody kominowe mogą być wykonane z trzech różnych materiałów. Ich wybór ma największy wpływ na działanie samego systemu kominowego.

Do najbardziej popularnych i zarazem najtańszych należą elementy stalowe. Ich zalety nie kończą się na niskiej cenie. Takie systemy są łatwe do zbudowania. W ich ramach znajdziesz trójniki i kolanka. Pozwalają one na dowolne poprowadzenie komina w budynku. Żaden układ pokojów czy najbardziej wymyślna bryła nie będą problemem.

Nie bez znaczenia jest również duża łatwość tworzenia instalacji. Takie kominy zewnętrzne możesz wykonać dzięki wykorzystaniu złączek. Są one na tyle szczelne, że obędziesz się bez substancji chemicznych, które wymagają przygotowania czy też schnięcia. Pod względem szybkości i łatwości tworzenia kominy systemowe stalowe są bardzo dobrym wyborem.

Kominy systemowe ceramiczne są droższe. Wynika to z ich dużej trwałości. Ceramika jest odporna na działanie wysokich temperatur i na upływ czasu. Co jednak bardzo ważne, długo utrzymuje ciepło. Nagrzany system kominowy ceramiczny jest w stanie dodatkowo dogrzewać budynek. Ceramiczne rury są również odporne na wygięcia czy na korozję. Do ich łączenia należy jednak wykorzystać zaprawy, które są odporne na skrajnie wysokie temperatury. Systemy ceramiczne również obejmują trójniki, a także inne elementy niezbędne do stworzenia kompletnej instalacji kominowej.

Ostatnim produktem wartym uwagi są pustaki kominowe i wentylacyjne. Zostały wykonane z keramzytobetonu. Dzięki temu wykazują bardzo dużą wytrzymałość oraz trwałość. Takie pustaki łączy się za pomocą zaprawy. Zapewniają bardzo dobrą szczelność. Pozwolą też na wiele lat zapomnieć o wymianie systemu kominowego.

Czego potrzebujesz do stworzenia komina?

Budowa komina to złożony proces. Wszystkie jego etapy należy wykonać w odpowiedniej kolejności. Nie możesz także pominąć niektórych elementów. Istotne jest również to, aby do danego urządzenia był zastosowany odpowiedni komin.

Przede wszystkim skorzystaj z rur, które połączysz z urządzeniem generującymi spaliny. Mogą być to elementy stalowe lub ceramiczne. Takie rury uszczelnij. W przypadku rur stalowych konieczne jest użycie złączek. Z kolei rury ceramiczne łączysz ze sobą zaprawą.

Do przymocowania komina będziesz potrzebował uchwytów. To one stabilizują konstrukcję i mocują ją do ściany. Im cięższe są rury, tym gęściej należy zamontować uchwyty do nich.

System kominowy wymaga także zadaszenia. W tej kategorii znajdziesz daszki, które chronią przed przedostawaniem się wody do wnętrza rur.

FAQ

Kiedy stawia się kominy?

Budowa komina powinna być wykonana na odpowiednim etapie stawiania budynku. Już w momencie powstawania fundamentów rozpoczyna się stawianie komina wewnętrznego. Bezpośrednio pod kominem powinien znajdować się fundament. Kolejne elementy komina można już budować, gdy są postawione ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku. Oznacza to, że komin powinien być budowany jeszcze przed wykonaniem dachu i na etapie wymurowania ścian. Oczywiście jego lokalizacja musi odpowiadać umiejscowieniu w projekcie architektonicznym.

Jakie są kominy?

Kominy dachowe można podzielić na kilka różnych grup. Przede wszystkim w zależności od ich przeznaczenia wyróżnia się kominy dymowe, które odprowadzają spaliny z kotłów przeznaczonych do paliw stałych. Kominy spalinowe natomiast są przeznaczone do kotłów na paliwa gazowe i płynne. Kominy wentylacyjne zapewniają wymianę powietrza w domu, ale nie biorą udziału w usuwaniu produktów spalania. Kominy dzieli się także ze względu na materiał wykonania. Mogą być stworzone z rur i innych elementów stalowych, z rur ceramicznych, a także pustaków kominowych.

Jaki komin do kominka?

Kominy do kominków powinny przede wszystkim być odporne na działanie wysokich temperatur, a także na osadzanie się sadzy. W tej roli doskonale sprawdzają się kominy stalowe i ceramiczne. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest komin z wkładem powietrznym. Dzięki zastosowanej turbinie komin rozprowadza ciepło po wnętrzu budynku. Z kolei komin z płaszczem wodnym może być wykorzystany do podgrzewania wody użytkowej. Takie kominy pełnią zatem dwojaką funkcję i zapewniają lepsze wykorzystanie kominków.

Sprawdź, co jeszcze możesz znaleźć w tej kategorii, aby sprostać swoim potrzebom.