LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Osłony i mocowania do rur

Akcesoria przeznaczone do mocowania rur pozwolą Ci nie tylko skutecznie wykonać rozmaite instalacje w Twoim mieszkaniu, lecz również estetycznie je wykończyć.

Osłony i mocowania do rur – praktyczne i estetyczne aspekty hydrauliki

Jednym z etapów budowy domu są prace hydrauliczne, których efektem jest zamontowanie w pomieszczeniach instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz grzewczej. W ich trakcie niezbędne są mocowania do rur, a także osłony do rur – bez nich trwałe i estetyczne rozprowadzenie instalacji po lokalu byłoby mocno utrudnione. W tej kategorii produktów znajdziesz zarówno uchwyty mocujące rury, które posłużą Ci do ich unieruchomienia, jak i osłony na rury w mieszkaniu, które pełnią funkcję estetyczną.

Mocowanie rury umożliwia wykonanie bezpiecznej i odpornej na uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zastosowanie dobrze dobranych produktów pozwoli Ci na dokładne rozprowadzenie rurek wzdłuż ścian czy poprowadzenie ich pod sufitem. Mocowania do rur odpowiadają także za stabilność konstrukcji, która jest odpowiednio podparta, a jej ciężar równomiernie rozłożony. 

Podczas prac hydraulicznych istotne znaczenie mają także osłony do rur. To one umożliwiają bowiem osiągnięcie estetycznego efektu, który polega na umiejętnym schowaniu rur i rurek. Elementy instalacji widoczne w wielu miejscach mieszkania nie są atrakcyjnym widokiem. Osłona rur nie tylko je maskuje, ale dodatkowo pełni też funkcję dekoracyjną, wpisując się przy tym w stylistykę pomieszczenia.

Uchwyty – praktyczne mocowania do rur

Mocowania do rur w formie uchwytów to proste rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez hydraulików. W asortymencie Castoramy znajdziesz wiele rodzajów uchwytów, które różnią się między sobą parametrami technicznymi takimi jak materiał wykonania czy średnica. To, które z nich wybierzesz, zależy od Twoich preferencji oraz od czynników technicznych związanych z instalacją.

Uchwyty mocujące rury miedziane nadają się do systemów wodnych, gazowych, a także grzewczych. Są one wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz działanie wody. Plastikowe mocowanie na rurę wybierz także wtedy, gdy będzie ono podtrzymywało lekką rurę z tworzywa sztucznego. W przypadku rur o dużej masie znacznie lepiej sprawdzi się metalowe mocowanie na rurę, które jest pewniejszym i stabilniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli zależy Ci z kolei na tym, aby w przyszłości mieć możliwość wymiany konkretnego elementu instalacji, zdecyduj się na otwarte mocowanie na rurę. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też podwójny uchwyt do mocowania rur. Wybierz go w przypadku doprowadzania do łazienki zimnej i ciepłej wody. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i energię, które wykorzystasz na dalszych etapach budowy.

Rozety – gdy liczy się estetyka instalacji

Szczególnym rodzajem mocowań do rur są rozety, które maskują znajdujące się w ścianie otwory instalacyjne. To z tych otworów rury są rozprowadzane po mieszkaniu, aby ostatecznie trafić do umywalki czy grzejnika. Mocowanie rurek z pomocą rozety nie tylko zabezpieczy je tuż przy ścianie, ale przede wszystkim zakryje nieestetycznie wyglądający otwór.

To, na jaki rodzaj rozety się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji stylistycznych oraz parametrów technicznych rur. Do wyboru masz rozety płaskie i wypukłe oraz te przeznaczone tylko do rur miedzianych. Podobnie jak w przypadku uchwytów dostępne są także rozety podwójne, z pomocą których ukryjesz rury doprowadzające zimną i ciepłą wodę do baterii kuchennej. Elegancko wykonane, chromowane mocowanie rury znajdujące się przy armaturze pełni też istotną rolę dekoracyjną.

Osłony do rur – zabezpieczenie i ozdoba w jednym

Jeśli widoczność rur od centralnego ogrzewania w mieszkaniu spędza Ci sen z powiek, zdecyduj się na osłony do rur, które znacząco poprawią estetykę pomieszczenia. To rozwiązanie jest szczególnie pomocne w sytuacji, gdy kształt pokoju czy kuchni nie pozwala na ukrycie rur w inny sposób. Osłona rur pełni także dodatkową funkcję zabezpieczającą elementy instalacji przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj jedynie, aby osłona była skonstruowana w sposób zapewniający Ci dostęp do instalacji w razie potrzeby.

Na rynku są dostępne różne rodzaje osłon. Bardzo wytrzymałe są metalowe osłony na rury. Dostaniesz je w wielu kolorach, co ułatwia dobranie ich zgodnie z preferencjami estetycznymi. Jeśli z kolei potrzebujesz rozwiązania subtelniejszego niż metalowe osłony na rury, zdecyduj się na produkty wykonane z płyt MDF lub też z bambusa. Osobom dbającym o każdy detal aranżacji wnętrza polecana jest osłona ozdobna na rury. Tego typu produkty mają nieszablonowe wzory – do wyboru masz m.in. ażurowe lub kratkowane maskownice. Nie tylko chowają one rury znajdujące się w pomieszczeniu, ale same w sobie stanowią stylowy element dekoracyjny.