Akcesoria do płytek

Planujesz ułożyć płytki w łazience, kuchni, na schodach albo na tarasie? Potrzebujesz nie tylko odpowiednich kafli, ale także produktów, które umożliwią Ci ich trwałe oraz równe przymocowanie.

Akcesoria do płytek – wszystko, czego potrzebujesz do wykończenia dowolnej powierzchni płytkami

Płytki to od wielu lat bardzo popularny materiał wykończeniowy. Charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością. Jest także produktem, który znajdziesz w wielu wzorach, kolorach, kształtach i rozmiarach. Wszystko to ma wpływ na niesłabnącą popularność płytek jako materiału wykończeniowego do wnętrz i na zewnątrz.

Wykańczanie powierzchni płytkami wymaga jednak sporządzanie dokładnej i kompletnej listy zakupów. Nie wystarczy sama glazura. Równie ważne są akcesoria do płytek. Produkty te obejmują właściwie wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia wykończenia płytkami.

Akcesoria do płytek można podzielić na produkty, które służą do przygotowania powierzchni pod montaż płytek. Drugą grupę stanowią akcesoria do układania płytek przeznaczone do klejenia tego materiału. Kolejną natomiast akcesoria do kafelkowania stosowane do samych płytek, a także do montażu na nich elementów ceramiki łazienkowej.

Kolejną grupę produktów stanowią substancje do czyszczenia i pielęgnacji glazury. Dzięki nim płytki na dłużej zachowają estetyczny wygląd. Będą także dodatkowo wzmocnione przed uszkodzeniami w postaci zarysowań lub ścierania.

Przygotowanie powierzchni do klejenia płytek – co będzie Ci potrzebne?

Płytki przeważnie wykorzystywane są do wykańczania powierzchni w miejscach narażonych na kontakt z wodą lub na działanie dużej wilgoci. Z tego względu powierzchnia pod nimi powinna być odpowiednio zabezpieczona. Przede wszystkim chroni to przed namaczaniem wylewki, co mogłoby doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego też akcesoria do płytek, na które powinieneś najpierw zwrócić uwagę, to wszelkiego rodzaju produkty izolacyjne.

Akcesoria do układania glazury to m.in. taśmy uszczelniające, narożniki, a także folia w płynie. Wszystkie te akcesoria do układania płytek mają za zadanie zapewnić szczelność podłoża pod płytkami. Folia w płynie może być stosowana na praktycznie każdym podłożu. Nakłada się ją z wykorzystaniem pędzla. Po wyschnięciu tworzy warstwę odporną na działanie wody.

Montaż płytek – potrzebny Ci będzie nie tylko dobry klej

Podczas montażu płytek różnego typu niezbędnym produktem będzie oczywiście klej. W zależności od rodzaju wykańczanej powierzchni, samego miejsca, a także specyfiki danych płytek będziesz potrzebował nieco innej substancji. Koniecznie zatem sprawdź jej przeznaczenie i właściwości przed przystąpieniem do klejenia. Szczególnie w przypadku wykańczania powierzchni na zewnątrz upewnij się, że dany produkt jest odporny na mróz i zmienne temperatury. Klej powinien także charakteryzować się wytrzymałością. W miejscach mokrych nie może szkodzić mu woda.

W zależności od rozmiaru płytek również możesz potrzebować innego produktu. Szczególnie do glazury wielkoformatowej potrzebne są substancje o szybszym wiązaniu i większej wytrzymałości.

Inne niezbędne akcesoria do płytek to przede wszystkim krzyżaki. Są to niewielkie plastikowe elementy w kształcie krzyżyków. Te gadżety do układania płytek montuje się w szczelinach pomiędzy układanymi obok siebie płytkami.

Te akcesoria do płytek są dostępne w wielu rozmiarach. Dzięki temu możesz stworzyć fugę o niemal dowolnej szerokości, w tym modne wąskie fugi do płytek rektyfikowanych. Takie gadżety do układania płytek pozwalają na wykonanie równych przerw między płytkami. To niezbędny warunek dla każdego wykończenia tym materiałem. Bez tych przerw płytki uległy nawet skruszeniu. Ruchy budynku, a także zmiany termiczne w budynku powodują nieznaczne zmiany w objętości oraz ułożeniu samych płytek. Cały impet tych zmian biorą na siebie właśnie szczeliny wypełnione fugą.

Równie istotne są listwy i profile. Te akcesoria do glazury wykorzystujesz na praktycznie ostatnim etapie wykończenia. Takie akcesoria do układania glazury pozwalają na zabezpieczenie krawędzi płytek na narożnikach, schodach lub zakończeniach tarasów. Listwy przeważnie są wykonane z tworzywa sztucznego. Możesz jednak natknąć się także na akcesoria do glazury z aluminium.

Listwy i profile nie tylko zapewniają estetyczne wykończenie krawędzi płytek. Te akcesoria do kafelkowania chronią także przed ukruszeniem w wyniku uszkodzeń mechanicznych.

Wykańczanie powierzchni, na której położono płytki

Przyklejone do powierzchni płytki to nie koniec Twojej pracy. Jeśli chcesz zapewnić sobie w pełni funkcjonalne i estetyczne wykończenie, nie zapomnij o fugowaniu. Fuga jest substancją na bazie cementu. Może być dostępna w różnych kolorach, a nawet z domieszką takich dodatków jak brokat. Fugę umieszcza się w szczelinach pomiędzy płytkami już po wyciągnięciu krzyżaków.

To właśnie fugi dzięki swojej częściowej elastyczności biorą na siebie impet naturalnych ruchów budynku, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia gresu. Fuga pozwala na pewną elastyczność w tym zakresie. Równocześnie odpowiednio dobrana spełnia funkcję estetyczną.

Przydadzą Ci się również silikony i akryle. Stosuje się je w rogach pomieszczenia, których nie sposób w inny sposób zabezpieczyć przed wilgocią. Silikony znajdą również zastosowanie w miejscach styku ceramiki łazienkowej ze ścianą wykończoną płytkami. Mowa o umywalkach, wannach, brodzikach i misach WC. Silikon zapewnia szczelne połączenie pomiędzy tymi elementami. Dzięki temu brud i woda nie przedostaje się do szczelin między nimi.

Silikony są dostępne w szerokiej palecie kolorów. Upewnij się jednak, że dany model ma zastosowanie sanitarne. Dzięki temu będzie dobrze znosił trudne łazienkowej warunki.

Jeśli w wykańczanej ścianie znajduje się otwór rewizyjny, będą Ci również potrzebne drzwiczki rewizyjne. Te praktyczne akcesoria do glazury nie tylko zapewniają estetyczne zasłonięcie otworu, ale przede wszystkim gwarantują łatwy dostęp do środka. Możesz zatem z łatwością dosięgnąć zaworu lub sprawdzić stan licznika.

Czyszczenie i pielęgnacja sposobem na większą estetykę

Glazura wprawdzie należy do trwałych materiałów wykończeniowych, jednak nawet ona nie jest niezniszczalna. Może się także brudzić. Z tego powodu przydatne akcesoria do płytek to również środki służące do pielęgnacji wykończonej nimi powierzchni. W pierwszym kroku zaopatrz się oczywiście w substancje czyszczące. Dzięki nim usuniesz kamień, plamy i inne zabrudzenia.

Drugim krokiem jest natomiast zabezpieczenie powierzchni płytek. Pomogą Ci w tym substancje, które tworzą na płytkach dodatkową powłokę. Zapewnia ona odporność na plamy i na ścieranie. Nierzadko też dodatkowo nabłyszcza płytki.