icon
Najbliższa niedziela 11.06 jest niedzielą niehandlową
icon
Najbliższa niedziela 11.06 jest niedzielą niehandlową

Wentylatory

Jeśli upalne lato daje Ci się we znaki, we wnętrzu panuje zaduch i czujesz, że brakuje Ci kojącego, chłodnego wiatru, koniecznie zajrzyj do naszej oferty! Znajdziesz tutaj szereg urządzeń chłodzących różnego typu - małe, duże, stojące, mocowane na ścianie lub na klips.

Wentylator łazienkowy – niewielki element o ważnej funkcji

Wentylator łazienkowy w budynkach mieszkalnych bądź użytkowych to niezbędny element wyposażenia pomieszczeń sanitarnych. Odpowiedniej wentylacji nie można pominąć już na etapie projektowania. Jest ona tak istotna jak rozprowadzenie instalacji wodnej bądź kanalizacyjnej. Od sprawnego działania przewodów wentylacyjnych zależy prawidłowa praca całego budynku, jego wnętrza i oczywiście zdrowie wszystkich domowników. Jak wpływają na siebie wszystkie wymienione aspekty?

Zaniedbanie prawidłowego wykonania wentylacji niesie ze sobą poważne następstwa. Może nie będą one widoczne od razu, ale po pewnym czasie zaczną być bardzo dostrzegalne. Jakie problemy mogą się pojawić przy niedostatecznej cyrkulacji powietrza? Przede wszystkim należy tu wymienić pojawienie się wilgoci, zwłaszcza w kuchni czy łazience. Brak odpowiedniego ujścia dla zawilgoconego powietrza jest, wbrew pozorom, bardzo groźny. Powoduje powstanie pleśni oraz grzybów, które mają naprawdę zły wpływ na ludzki organizm. Ponadto może negatywnie oddziaływać na ściany i wykorzystane do ich wykończenia materiały. Brak właściwej cyrkulacji nie pozostaje bez znaczenia dla mebli, szczególnie jeśli są one pokryte okleiną, która może zacząć się odklejać.

Do najpopularniejszych metod oczyszczania pomieszczenia należy wentylacja grawitacyjna. Tutaj elementem pochłaniającym zużyte powietrze jest kratka połączona z kanałem. Z kolei wentylator osiowy, kanałowy bądź inny to niezbędna część wentylacji mechanicznej. Jest to alternatywa dla instalacji grawitacyjnej. Koszt wykonania jest niewielki, ale mimo wszystko droższy od tradycyjnej wersji, która wykorzystuje do działania różnicę ciśnień.

Jeżeli okna i drzwi domostwa są szczelne, powietrze – w wyniku nikłej cyrkulacji – staje się zużyte oraz trudne do zniesienia. Pojawia się niekiedy zapach stęchlizny i mieszanki wszystkich woni, które są odczuwane w otoczeniu, co bez wątpienia wpływa na samopoczucie domowników. Wentylator osiowy lub każdy inny pozwoli sukcesywnie oczyszczać pomieszczenie i tym samym zrobi miejsce na nowe, rześkie powietrze, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Gdzie i w jakich sytuacjach wentylatory znajdą zastosowanie?

Wentylator znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie została zaprojektowana instalacja grawitacyjna bądź mechaniczna. Element bowiem służy do tego, by wspomóc jej działanie i sprawić, by była bardziej funkcjonalna. Do jego zalet należy przede wszystkim możliwość swobodnego sterowania – bez uwagi na to, jaka pogoda panuje aktualnie za Twoim oknem. Ponadto nie powoduje strat ciepła, z którymi zapewne wiele razy zdarzyło Ci się walczyć.

Zasada działania wcale nie jest skomplikowana. Owszem, cały mechanizm składa się z kilku elementów, ale ich praca jest zrozumiała i bardzo określona. Do budowy systemu wykorzystywane są kanały wentylacyjne poprowadzone w wyznaczonych do tego miejscach. Innowacyjny wentylator kanałowy umieszczany jest w pomieszczeniu, w którym będzie odpowiadał za poprawną cyrkulację powietrza.

W skład instalacji grawitacyjnej wchodzi także centrala, którą również znajdziesz w tej kategorii. Pozwala ona odzyskać ciepło podczas oddawania do atmosfery zużytego powietrza. W ten sposób straty zostają zmniejszone. Do tego służy także rekuperator kompaktowy, który bez problemu znajdziesz w naszej ofercie. Wszystkie te elementy pozwolą stworzyć funkcjonalny system i tym samym maksymalnie ograniczyć jakiekolwiek straty wynikające z pracy wentylacji.

Jaka jeszcze korzyść wynika z zamontowania wentylacji mechanicznej bądź grawitacyjnej? Podzespoły, do których zaliczają się wentylator osiowy ścienny, kanały, centrala i inne podrzędne elementy, stale dostarczają świeże powietrze. Ponadto przy pomocy panelu możesz dostosować intensywność nawiewu do swoich potrzeb. Instalacja nie generuje uciążliwego hałasu, więc nie musisz martwić się o to, że ceną świeżego powietrza będzie ciągły szum. W razie potrzeby możesz także wyposażyć system w wymiennik ciepła.

Rodzaje wentylatorów i ich dopasowanie do systemu

Prawidłowe skompletowanie wszystkich elementów systemu wymaga odrobiny przygotowania. W naszej ofercie zgromadziliśmy dla Ciebie szereg zróżnicowanych propozycji – to na przykład wentylator kanałowy ścienny, osiowy bądź standardowy. Różnią się one między innymi estetyką wykonania. Wyróżnikiem są także wymiary oraz dodatkowe udogodnienia, które warto znać, jeśli chcesz unowocześnić swoją instalację.

Tutaj znajdziesz wentylatory sufitowe i ścienne, które zostały wyposażone w wiele ciekawych funkcji. To na przykład automatycznie otwierana żaluzja, uruchamiana przy włączeniu. Nasze wentylatory to urządzenia, które wspomagają wentylację grawitacyjną. To przekłada się na skuteczne wymuszenie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach codziennego użytku. Odznaczają się też cichą pracą i niskim zużyciem energii elektrycznej, a także możliwością montażu w każdej pozycji.

Do łazienki albo kuchni sprawdzi się doskonale wentylator kanałowy, który ma możliwość dostosowania prędkości obrotów oraz wyposażony jest w wirnik i silnik. Niektóre modele mają dodatkowe wyłączniki sznurkowe, które ułatwią obsługę urządzenia. Dużym udogodnieniem jest także wbudowany wyłącznik czasowy, który zapewnia automatyzację systemu. Atutem w niektórych modelach jest czujnik wilgoci. Higrometr samoczynnie włączy system wentylacyjny, gdy wartość wilgoci przekroczy dopuszczalne granice.

Przy wyborze wentylatora sprawdź, z jakiego materiału został wykonany. W naszym asortymencie znajdziesz między innymi modele z tworzywa ABS. Materiał ten charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia oraz niewrażliwością na działanie wilgoci, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience. Wentylator do łazienki wykonany z tworzywa sztucznego możesz też sprawnie wyczyścić, ponieważ ma gładką powierzchnię. Oferujemy również wentylatory, których obudowa jest wykonana z blachy i zabezpieczona przed korozją.

Niektóre wentylatory mogą być zamontowane na suficie. Jeśli Ci na tym zależy, sprawdź, czy akcesorium zostało wyposażone w łożysko kulkowe. To właśnie ono umożliwia montaż zarówno na ścianie, jak i suficie. Wentylator do łazienki z łożyskiem kulkowym może być przymocowany w dowolnej pozycji, a poza tym charakteryzuje się długą żywotnością oraz wysoką wydajnością. Może też pracować w sposób ciągły. Zwróć też uwagę, czy wentylator łazienkowy ma element chroniący przed owadami, na przykład siatkę.

Nim zdecydujesz się na wentylator łazienkowy, sprawdź jego głośność. W naszym asortymencie znajdziesz modele, które emitują hałas mniejszy niż 30 dB, dlatego są komfortowe w użytkowaniu.

Kiedy wybierasz wentylator do łazienki, zwróć szczególną uwagę na wydajność podaną przez producenta. Odpowiednio dopasowany do potrzeb model pozwoli Ci uniknąć zaparowanych luster, nieprzyjemnych zapachów i niebezpiecznej wilgoci. Przyjmuje się, że wentylator łazienkowy powinien mieć trzykrotnie większą wydajność od kubatury pomieszczenia. Kubaturę obliczysz jednym prostym działaniem. Wystarczy, że pomnożysz powierzchnię łazienki przez jej wysokość. Otrzymany wynik pomnóż przez trzy, a uzyskasz wydajność, jakiej powinieneś poszukiwać. Wydajność podawana jest w jednostce m3/h.