LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Zaprawy budowlane
Zaprawy budowlane to nieodłączny element każdej budowy, dzięki którym tworzone są solidne i trwałe konstrukcje. Zaprawy są specjalnymi mieszankami, składającymi się z różnych składników, takich jak woda, piasek, cement, tynk czy wapno, i służą do łączenia elementów budowlanych oraz do wypełniania spoin oraz nierówności.
Zaprawy budowlane – niezbędne spoiwo dla materiałów budowlanych
Budowa jakiegokolwiek obiektu wymaga skorzystania z materiałów różnego typu. Sam budulec ścian nie wystarcza. Równie ważne jest wykorzystanie czegoś, co wypełni szczeliny, a także stworzy stabilne połączenie pomiędzy np. cegłami lub pustakami. Zaprawy budowlane, bo o nich mowa, są właśnie rodzajem takiego spoiwa.
Najogólniej rzecz ujmując, zaprawy budowlane to mieszanki kruszyw ze spoiwami, a także różnymi dodatkami uszlachetniającymi. Są one w stanie nadać określone właściwości zaprawie na etapie korzystania z niej, a także po jej wyschnięciu. Zaprawy budowlane wymagają odpowiedniego przygotowania. Obejmuje ono najczęściej wymieszanie z określoną ilością wody. Wtedy to powstaje jednorodna mieszanina. Jej konsystencja często przypomina błoto, jednak na tym kończą się podobieństwa.
Zaprawy budowlane pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim jednak wypełniają szpary i szczeliny. Zapewniają także trwałe połączenie elementów konstrukcyjnych w postaci bloczków cementowych, cegieł, pustaków i im podobnych. Innym zadaniem zapraw jest wygładzenie, a także ochrona powierzchni elewacyjnych przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Niektóre zaprawy budowlane zapewniają dodatkowe właściwości wykańczanej powierzchni. Mogą nadać jej wodoszczelności, ogniotrwałości, a także zapewnić izolację przed promieniowaniem cieplnym.
Duża różnorodność zapraw budowlanych sprawia, że z łatwością możesz dopasować produkt odpowiedni do każdego przeznaczenia. Dzięki temu mury są wytrzymałe, a ściany idealnie wygładzone.
Zaprawy cementowe – powszechne i wytrzymałe materiały
Jednymi z najczęściej wybieranych zapraw są zaprawy cementowe. Ich popularność wynika przede wszystkim z dużej wytrzymałości i względnie krótkiego czasu schnięcia. Takie zaprawy w większości składają się z cementu portlandzkiego. Jest on bardzo wytrzymały na ściskanie. Dlatego też zaprawa budowlana cementowa nadaje się do tworzenia wylewek narażonych na bardzo duże obciążenia mechaniczne.
Zaprawy do materiałów budowlanych cementowe są również odporne na wilgoć i niskie temperatury. Z tego względu możesz stosować je podczas wykonywania murów czy też wnoszenia fundamentów. Jeśli zatem zależy Ci na stworzeniu konstrukcji o dużej wytrzymałości, możesz śmiało postawić na zaprawy cementowe. Pamiętaj jednak, że charakteryzuje je również trudne rozdrabnianie i nie mniej kłopotliwa aplikacja. Używanie tych zapraw wymaga doświadczenia. Możesz ewentualnie zdecydować się na zaprawę z dodatkiem plastyfikatorów, które nieco zmieniają specyfikę pracy z tym produktem.
Zaprawy do murowania cementowe znajdą zastosowanie podczas wielu prac. Możesz skorzystać z nich do stawiania murów lub wykonywania prac tynkarskich. Nadają się również do wykonywania wylewek. Wśród tych zapraw znajdziesz też wylewki samopoziomujące oraz wyrównujące. Fugi do klinkieru również powstają na bazie zapraw cementowych.
Zaprawy cementowo-wapienne – łatwiejsza w użyciu alternatywa
Chociaż zaprawy do murowania cementowe charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami, praca z nimi jest jednak dużym wyzwaniem. Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu zalet zapraw cementowych, a przy tym łatwiejszej aplikacji i rozrabianiu, możesz wybrać zaprawy cementowo-wapienne. Te zaprawy do materiałów budowlanych są stosunkowo łatwe w urabianiu. Charakteryzują się także większą plastycznością i szybkim wiązaniem. Dodatkowo wyróżnia je wysoka odporność mechaniczna, a także dobrze znoszą długotrwałą ekspozycję na wilgoć.
Zaprawy do murowania cementowo-wapienne znajdą zastosowanie w tych miejscach, w których korzysta się z zapraw cementowych. Przy czym ostateczny efekt ze stosowania ich będzie nieco mniej trwały, niż wówczas, gdy jest zastosowana czysta zaprawa budowlana cementowa.
Zaprawy gipsowe – dla gładkich i równych ścian
Zaprawy gipsowe są przeważnie stosowane do wyrównywania ścian wewnętrznych. Wynika to z właściwości gipsu, który jest bardzo elastyczny, a przy tym łatwy do wygładzania. Co bardzo ważne, gips szybko wiąże. Nadaje się również do szlifowania po zaschnięciu. Wszystko to sprawia, że z zapraw gipsowych możesz skorzystać podczas wyrównywania ścian, mocowania wykładzin, przygotowywania powierzchni pod malowanie lub tapetowanie. Dodatkowo zaprawy gipsowe przydadzą Ci się, jeśli planujesz murować ściany wykonane z materiałów ceramicznych.
W powierzchni ściany powstało uszkodzenie? W takiej sytuacji również przyda Ci się zaprawa budowlana gipsowa. Idealnie nadaje się do wypełniania ubytków lub naprawy uszkodzonych powierzchni ścian czy stropów. Niektóre zaprawy gipsowe możesz wykorzystać także podczas łączenia ze sobą płyt gipsowo-kartonowych.
Zaprawy budowlane i oznaczenia, które warto znać
Zaprawy budowlane są dostępne w wielu wariantach. Wybór odpowiedniego materiału nie musi być jednak trudny. Dla ułatwienia powstały uniwersalne oznaczenia, które od razu wskazują na przeznaczenie danej zaprawy. GP jest oznaczeniem zapraw tynkowych ogólnego przeznaczenia. LW zapraw tynkarskich lekkich, z kolei CR zapraw tynkarskich barwionych. Oznaczenie OC dotyczy zapraw tynkarskich jednowarstwowych przeznaczonych do stosowania na zewnątrz. Natomiast zaprawy R są renowacyjnymi. Oznaczenie T jest przeznaczone dla zapraw tynkarskich izolujących cieplnie.