Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Narzędzia pomiarowe

Strzałka w prawo

Niwelatory

Strzałka w prawo

Niwelatory

Jeśli chcesz wykonać prace budowlane z jak największą precyzją, powinieneś zadbać o to, aby wszystkie pomiary zostały wykonane wyjątkowo dokładnie. Pomogą Ci w tym niwelatory.

Filtry

Niwelatory

Jeśli chcesz wykonać prace budowlane z jak największą precyzją, powinieneś zadbać o to, aby wszystkie pomiary zostały wykonane wyjątkowo dokładnie. Pomogą Ci w tym niwelatory.

1 produkt

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Narzędzia pomiarowe

Wyświetlanie 1 z 1 produktów

Niwelatory – dla jak najdokładniejszych pomiarów

Jeśli chcesz wykonać prace budowlane z jak największą precyzją, powinieneś zadbać o to, aby wszystkie pomiary zostały wykonane wyjątkowo dokładnie. Pomogą Ci w tym niwelatory. Szeroki wybór takich narzędzi znajdziesz w marketach Castorama – sprawdź to!

DO CZEGO SŁUŻY NIWELATOR?

Jak sama nazwa wskazuje, niwelator jest urządzeniem pomiarowym służącym do niwelowania, czyli do wyznaczania różnicy wysokości pewnych punktów pomiarowych. Urządzenie ma dość prostą budowę: składa się ze statywu oraz lunety z celownikiem i pewnego rodzaju poziomicą.

Choć ze względu na swoje zastosowanie z niwelatora najczęściej korzystają profesjonalni geodeci (jest to tzw. niwelator terenu), warto też sięgnąć po niego podczas budowy domu. Dzięki wykorzystaniu niwelatora wylane fundamenty i stropy będą równe, a ściany czy filary idealnie prostopadłe do nich.

JAK DZIAŁA NIWELATOR?

Niwelator laserowy emituje wiązkę światła, którą możesz ustawić pod różnymi kątami. Nie tylko pionowo i poziomo, ale także pod skosem. Wystarczy, że przekręcisz korpus urządzenia i zablokujesz go w pożądanej pozycji. Niwelator może jednocześnie emitować dwie linie – pionową oraz krzyżująca się z nią linię poziomą. W taki sposób otrzymasz kształt krzyża, który usprawni Twoja pracę przy np. kładzeniu płytek. Zasięg emisji wiązki laserowej niwelatora wynosi 360°, co oznacza, że wyświetla ją dookoła swojego korpusu.

Zupełnie inaczej działa niwelator optyczny. W przeciwieństwie do modelu laserowego wymaga „współpracy” oczu użytkownika. Praca z niwelatorami optycznymi przypomina trochę robienie zdjęć aparatem lustrzanym. Musisz przyłożyć oko do okularu, ustawić ostrość i dopiero wówczas odczytać pomiar wysokości z laty.

Pracę z niwelatorem, bez względu na to, czy jest to model optyczny, czy laserowy, należy rozpocząć od stabilnego ustawienia statywu na pożądanej wysokości. Regulowane nogi statywu pozwalają postawić go także na nierównej powierzchni, np. schodach.

NIWELATOR OPTYCZNY CZY LASEROWY?

Decydując się na zakup niwelatora, możesz wybierać spośród jego dwóch rodzajów – modeli optycznych i laserowych. Pierwsze z nich cechują się wyjątkowo prostą obsługą i z tego powodu są najczęściej stosowane. Przed przystąpieniem do pomiaru wystarczy jedynie ustawić libelkę niwelacyjną w położeniu środkowym i narzędzie jest gotowe do pracy.

Niwelator laserowy z kolei jest doceniany za to, że działa szybciej niż jego poprzednik. Wszystko za sprawą zastosowania wiązki laserowej, której nie trzeba ustawiać ręcznie. Dlatego też świetnie sprawdzi się w miejscach, w których wykonuje się dużo pomiarów w krótkich odstępach czasu – przede wszystkim na placach budowy.

GDZIE WYKORZYSTASZ NIWELATOR?

Niwelatory służą do wyznaczania ponów i poziomów, a więc zapewniania, by fundamenty, sufity i stropy były poziome, a ściany stały prostopadle do sufitu.

Niwelator laserowy to rodzaj laserowej poziomicy zasilanej energią z baterii. Wyświetla równą wiązkę światła laserowego, która przyjmuje na powierzchni postać prostej linii. W taki sposób szybko ocenisz pion i poziom ścian, a także usprawnisz proces ich dekorowania. Już nigdy nie będziesz narzekać na krzywo położoną tapetę.

Niwelator laserowy świetnie sprawdza się zarówno podczas pracy w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Laser nie reaguje negatywnie na promienie słonecznych. Zachowuje tak samo wyraźną barwę oraz kształt, jak wewnątrz pomieszczeń.

Te same czynności dasz radę wykonać z użyciem niwelatora optycznego. Będziesz jednak potrzebować dodatkowych narzędzi, np. łaty pomiarowej.

JAK WYBRAĆ DOBRY NIWELATOR?

Zanim skierujesz swoje kroki do sklepu, zastanów się, jakich parametrów oczekujesz od swojego niwelatora i jaki rodzaj wybierasz.

Jeśli zdecydujesz się na model optyczny, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na średnicę obiektywu. Zasada jest prosta. Im jest większa, tym dokładniejszy obraz w obiektywie. Dzięki optymalnej średnicy otrzymujesz obraz bardzo dobrej jakości, a w konsekwencji jesteś w stanie wykonać dokładniejsze pomiary nawet z dużej odległości.

Następnie zdecyduj, do czego potrzebujesz niwelatora. Jeśli wyłącznie do prac budowlanych (a nie np. geodezyjnych), wystarczy Ci urządzenie wyposażone w lunetę o 20- lub 24-krotnym powiększeniu.

Pamiętaj także o zakupie niezbędnych akcesoriów – statywu oraz łaty pomiarowej. Im dłuższa łata, tym więcej pomiarów możesz wykonać. Dlatego wybierz narzędzie o długości przynajmniej czterech metrów, chyba że pracujesz w niskich pomieszczeniach.

JAKIE RODZAJE NIWELATORÓW ZNAJDZIESZ NA CASTORAMA.PL?

Asortyment sieci sklepów budowlanych Castorama obejmuje szeroki wybór niwelatorów o różnych parametrach technicznych. Z łatwością znajdziesz tu zatem produkt odpowiadający Twoim potrzebom – niezależnie od tego, czy potrzebujesz narzędzia nadającego się do prywatnego użytku, czy też takiego, które sprawdzi się w profesjonalnych pracach. Proponujemy Ci np. niwelator optyczny ze zintegrowanym sprzęgłem poślizgowym. Dzięki temu płynnie ustawisz na nim potrzebny kąt. Już dziś zobacz pozostałe niwelatory laserowe i optyczne!