Kotły i piece

Kotły i piece to najczęściej spotykane urządzenia, które służą do ogrzewania wody w instalacjach centralnego ogrzewania. W ofercie znajdą Państwo szeroką gamę kotłów i pieców, w różnych rozmiarach i na różne paliwa, co pozwala na znalezienie idealnego urządzenia do każdego domu czy firmy.

Czym jest kocioł i do czego służy?

Piec centralnego ogrzewania to najważniejszy element instalacji. To urządzenie, które służy do spalania różnych paliw stałych lub gazowych. Kotły spalają węgiel, drewno, ekogroszek, pellet, gaz lub olej. Piece podgrzewają wodę, która jest nośnikiem ciepła i krąży w instalacji grzewczej. W ten sposób zasilane są grzejniki ogrzewające pomieszczenia. Praca urządzenia jest prosta, ale szczególnie ważna – instalacja ogrzewania jest standardowym wyposażeniem każdego budynku, bez względu na jego przeznaczenie.

Kotły mają złożoną konstrukcję, która jest uzależniona od rodzaju paliwa. Nowoczesne modele na ekogroszek składają się z podajnika, paleniska, wymiennika cieplnego, systemu do oczyszczania wymiennika, wbudowanego palnika, solidnej izolacji cieplnej, sterowników, sondy i wentylatora. To najważniejsze elementy, które umożliwiają urządzeniu wydajną pracę.

W tej kategorii znajdziesz kotły i piece, które różnią się przede wszystkim rodzajem spalanego paliwa. Dzięki tak dużej różnorodności dobierzesz odpowiedni do swoich potrzeb piec centralnego ogrzewania. To, co wyróżnia urządzenia znajdujące się w sklepie Castorama, to także różnorodność producentów i parametrów technicznych.

Kotły i piece, które ogrzeją Twój dom

Niezależnie od tego, na jaki piec CO się zdecydujesz, zarówno kocioł na pellet, jak i inne urządzenia solidnie ogrzeją Twój dom. Nowoczesne piece są produkowane zgodnie z klasami czystości spalin. To bardzo ważne kryterium, które mówi o tym, jak na jakość powietrza wpływają wydobywające się z niego zanieczyszczenia. Stare uniwersalne piece, często bez wymiennika, produkowały nie tylko ciepło, ale i smog. Obecna technologia pozwala korzystać z opału takiego jak pellet lub ekogroszek, co pozwala na bardzo dużą redukcję emitowanych zanieczyszczeń.


 

Piec gazowy dwufunkcyjny to popularny model, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jego koszt jest większy niż w przypadku tradycyjnych wariantów, ale niesie to za sobą wygodę użytkowania. Piec gazowy nie zajmuje zbyt wiele miejsca, nie wymaga składowania opału i możesz w dowolny sposób rozbudowywać jego system. Korzyści, jakie niesie za sobą piec CO na pellet, to przede wszystkim bardzo niskie koszta eksploatacji.

Piec CO na ekogroszek, pellet lub drewno to nadal popularne rozwiązania, które stosuje się w budynkach jednorodzinnych. Same urządzenia nie kosztują tak wiele jak piec na gaz lub olej. Również opał jest znacznie tańszy. Instalacja centralnego ogrzewania wykonana w prawidłowy sposób będzie bezpiecznie służyć przez długi czas. Dzięki niej ogrzejesz cały budynek. Każdy piec CO wyróżnia się konkretną wydajnością, co ma szczególne znaczenie przy doborze odpowiedniego wariantu do wielkości budynku.

Jak wybrać kocioł?

Szukasz kotła, który pozwoli Ci skutecznie dogrzać Twój dom w okresie zimowym? Najważniejszą kwestię stanowi rodzaj paliwa, którym będziesz zasilać piec centralnego ogrzewania – może to być gaz lub paliwo stałe. Sprawdź naszą ofertę kotłów i pieców – z pewnością znajdziesz tu rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim domu.

Zwróć uwagę na moc, którą cechują się dane kotły CO. Jest to szczególnie istotny parametr, który dedykuje urządzenia do konkretnej kubatury. Co może spowodować nieodpowiedni dobór mocy? Kotły CO zbyt małe w stosunku do metrażu będą generowały niewystarczającą ilość ciepła. Im mniej mają mocy kotły CO, tym niższa jest ich cena, ale w tym przypadku oszczędność będzie tylko pozorna.

Z kolei kotły CO kupione na wyrost, czyli zbyt duże, dostarczą Ci odpowiednią, a nawet o wiele większą ilość ciepła. To niestety marnowanie nie tylko paliwa, ale niewykorzystanej mocy.

Kotły gazowe

Kotły gazowe cieszą się dużą popularnością. Użytkownicy doceniają je przede wszystkim za niski koszt eksploatacji – gaz ziemny lub płynny nie należą do drogich paliw. Większość tego rodzaju systemów jest też w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu ich obsługa nie jest skomplikowana ani czasochłonna.

Gaz jest również substancją ekologiczną – jego spalanie emituje do środowiska mniej szkodliwych substancji niż w przypadku pozostałych paliw. Do wyboru masz modele takie jak piec gazowy kondensacyjny, kocioł gazowy dwufunkcyjny, z zasobnikiem lub bez. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie potrzebujesz klasycznej kotłowni, w której będzie przechowywany opał. Piec gazowy jest bardzo prosty w obsłudze.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, ponieważ do ich eksploatacji możesz wykorzystać węgiel kamienny, miał węglowy, ekogroszek, drewno, zrębki, ziarna zbóż, słomę, pellety, brykiet drewniany i wierzbę energetyczną. Decydując się na ten model, możesz wybierać spośród trzech rodzajów: zasypywanych ręcznie, półautomatycznych i w pełni zautomatyzowanych. Pamiętaj o tym, że starsze modele kotłów na paliwa stałe mogą emitować dużo szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Warto je zatem wymienić na nowsze piece, które cechują się nieco zmienioną konstrukcją i bardziej ekologicznym charakterem.

Jeśli chcesz wybrać piec na ekogroszek, zwróć uwagę na klasę emisji spalin. Najpopularniejszą jest piąta generacja, która jest coraz częstszym wymogiem, jeśli szukasz nowego rodzaju pieca. Dawny piec na drewno często jest nazywany śmieciuchem, w którym można było spalać nie tylko paliwa stałe, ale i śmieci. To powodowało ogromną ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Modele uniwersalne dalej są dostępne w sprzedaży, ale warto pamiętać, by wykorzystywać je do palenia odpowiednich paliw.

Akcesoria do kotłów

Prawidłowe działanie pieców gazowych i na paliwa stałe mogą też zapewnić odpowiednie akcesoria uzupełniające. Jednym z nich jest np. wentylator, który będzie nadmuchiwać powietrze w kotle centralnego ogrzewania. Możesz również uzupełnić go o regulator temperatury – będzie on mierzyć temperaturę w pomieszczeniu i w zależności od niej włączać lub wyłączać kocioł.