Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Węże elastyczne

Węże elastyczne to elementy, które stanowią nieodzowny element w układach hydrauliki przemysłowej, jak i domowej. Zbudowane są z elastycznej gumy lub tworzywa sztucznego, które pozwala na dopasowanie węża do kształtu oraz wymiarów miejsca, w którym ma zostać zastosowany.

Popularne w kategorii

Węże elastyczne – praktyczne przyłącza dla wody i gazu

Podłączenie baterii kuchennych i łazienkowych, a także gazu wymagają zastosowania elementów o dużej wytrzymałości i trwałości. Jedynie wtedy masz pewność, że wykonane przyłącza będą szczelne, a także oprą się większości uszkodzeniom mechanicznym.

Węże elastyczne to produkty, które składają się z kilku elementów. Jednym z nich jest elastyczny, wykonany z gumy wąż. Dla wzmocnienia go stosuje się metalowy oplot, który nie ogranicza jego elastyczności. Równocześnie chroni on wąż przed uszkodzeniami mechanicznymi. Węże elastyczne mają również zakończenia w postaci odpowiednich nakrętek. Ich średnica może być różna w zależności od danego typu produktu.

Węże elastyczne służą do wykonywania przyłączeń elementów do instalacji wodnej oraz gazowej. Oznacza to, że znajdują zastosowanie podczas montażu baterii kuchennych i umywalkowych. Dodatkowo elastyczne węże służą również do podłączenia kuchenki gazowej lub piecyka do ogrzewania wody do istniejącej instalacji gazowej. Innymi słowy pozwalają one na wykonanie sprawnego i szczelnego przyłącza elementów wieńczących dane instalacje.

Węże elastyczne charakteryzują się pewnym stopniem giętkości. O ile ich rdzeń jest w pełni elastyczny, o tyle stalowy oplot w pewnym stopniu ogranicza możliwość wyginania węży. Równocześnie chroni je przed złamaniem lub zgięciem, które ograniczałoby przepływ wody bądź gazu. Stalowy oplot jest jednak w wystarczającym stopniu elastyczny, aby podłączenie kuchenki, piecyka lub gazu nie było problemem.

Węże elastyczne to również wężyki przeznaczone do podłączenia pralki do wody oraz umożliwiające odpływ wody. Różnica polega na tym, że wężyki do odprowadzania brudnej wody nie są umieszczane w stalowym oplocie. Ze względu na niskie ciśnienie są one przeważnie wykonane z giętkiego tworzywa.

Wężyki elastyczne do wody – do ciepłej i zimnej cieczy

Wężyki elastyczne do wody to elementy, które najczęściej służą do podłączenia baterii zlewozmywakowej i umywalkowej. Ich specyficzna budowa sprawia, że nie jest możliwe podłączenie baterii bezpośrednio do zaworu. Aby stworzyć stabilne przedłużenie, wykorzystuje się elastyczne węże do wody. Ich wybór natomiast należy uzależnić od kilku parametrów.

Przede wszystkim zwróć uwagę na długość wężyka. Zbyt krótki wąż stalowy elastyczny będzie napięty, co grozi szybkim rozszczelnieniem instalacji. Duże znaczenie ma także to, czy dane wężyki są przeznaczone do ciepłej, czy zimnej wody. Możesz natknąć się na uniwersalne elementy, jednak lepiej wybierać te przeznaczone do określonego zakresu temperatur.

Przewody elastyczne do wody powinny także mieć odpowiednie nakrętki. Oznacza to, że muszą pasować do instalacji wodnej i zaworów w budynku, a także do zakończenia stosowanego w danej baterii.

Takie węże elastyczne do wody przydadzą Ci się podczas wykonywania przyłączy baterii lub pralki. W przypadku tego ostatniego urządzenia powinieneś także zaopatrzyć się w elastyczny wąż bez oplotu. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego ułożonego w harmonijkę. Dzięki temu zachowuje dużą elastyczność. Taki wąż elastyczny doskonale sprawdza się do odprowadzania brudnej wody z pralki do kanalizacji.

Wąż elastyczny do gazu – wysoki poziom szczelności

Pozornie elastyczne węże od wody i gazu wyglądają tak samo. Oba są umieszczone w stalowym oplocie i zakończone nakrętkami. Różnice dotyczące jednak poziomu ich szczelności. O ile węże elastyczne do wody mają zatrzymywać ciecz w instalacji, o tyle wąż elastyczny do gazu musi zapobiegać przedostawaniu się gazu poza instalację.

Przewody elastyczne do gazu mogą być wykonane z innych materiałów. Dotyczy to przede wszystkim ich oplotu, który jest stworzony z elastycznej gumy. W gumie może być zatopiona siatka ze stali nierdzewnej. Dzięki temu przewody elastyczne do gazu są odporne na zerwanie, a przy tym bardzo szczelne. Takie elastyczne przewody powinny być również odporne na wyższe temperatury. Dzięki temu mogą być stosowane w miejscach, w których temperatura otoczenia jest zazwyczaj wysoka.