Spawanie

Spawanie MIG MAG jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia, wykorzystywaną w ponad 65% przypadków spawań łukowych przemysłowych.

Artykuły spawalnicze – produkty, dzięki którym wykonasz trwałe połączenia

Spawanie to jedna z bardziej trwałych form łączenia ze sobą metalowych elementów. Dobrze wykonane spawy są praktycznie nie do rozerwania. Dlatego też podczas tworzenia konstrukcji metalowych o dużej wytrzymałości wykorzystuje się właśnie spawanie. Sam proces jednak wymaga zaopatrzenia się w narzędzia i artykuły spawalnicze, dzięki którym można skorzystać z tej formy łączenia elementów.

Akcesoria spawalnicze obejmują bardzo szeroko rozumianą grupę produktów. Przede wszystkim znajdziesz wśród nich urządzenia, które umożliwiają spawanie. Są to spawarki i migomaty oraz palniki. W zależności od wybranej metody spawania będziesz także potrzebował nieco innego akcesorium do wykonywania spawów. Możesz zatem wyposażyć się w elektrody, druty lub pręty.

Na tym nie koniec. Prawdziwie trwałe i estetyczne spawy uzyskasz, jeśli zaopatrzysz się dodatkowo w chemię spawalniczą. Ta grupa produktów obejmuje wszelkiego rodzaju pasty, spraye lub smarowidła, dzięki którym Twoja praca wzniesie się na inny poziom.

Akcesoria do spawania to również środki ułatwiające samą pracę lub zapewniające bezpieczeństwo w jej trakcie. Maski, dysze i końcówki to tylko niektóre z takich praktycznych elementów.

Wszystkie zebrane w tej kategorii artykuły spawalnicze są przeznaczone do wykorzystania w czasie spawania. Dzięki nim praca będzie bardziej efektywna. Zyskasz także znacznie bardziej wytrzymałe i trwałe spawy. To natomiast pozwoli Ci na tworzenie konstrukcji o dużej wytrzymałości i bezpieczeństwie korzystania z nich.

Palniki, spawarki i migomaty – jakie narzędzia do spawania będą najlepsze?

Metod spawania jest co najmniej kilka. To, którą wybierzesz, w dużym stopniu wpływa na wybór sprzętu, jakiego powinieneś użyć. Na rynku oferowane są spawarki różnego typu, jednak to dwa narzędzia do spawania zdecydowanie są najchętniej wybierane – spawarki inwertorowe oraz spawarki MIG/MAG.

Spawarka inwertorowa jest przeznaczona do spawania metodą MMA. Jest to zarazem technika o zdecydowanie najdłuższej historii. Podczas korzystania z tej metody spoiny wykonuje się z wykorzystaniem elektrod otulonych oraz łuku elektrycznego, który powstaje w chwili kontaktu elektrody z materiałem.

W czasie pracy elektrody systematycznie się skracają. Tym samym spawacz musi dbać o zachowanie odpowiedniej odległości między elektrodą a spawanym materiałem. Wymaga to precyzji i uwagi. Co więcej, bez doświadczenia naprawdę trudne jest uzyskanie spoiny o zadowalającym wyglądzie.

Podczas pracy jest także wytwarzany żużel. Należy go regularnie usuwać z powierzchni spawu, by można kontynuować pracę. Wbrew pozorom jest to proces, który zajmuje niemało czasu.

Spawarki inwertorowe jako narzędzia do spawania wymagają także regularnego dokupowania elektrod. Bez nich praca z urządzeniem nie jest możliwa. Same elektrody wymagają też suszenia i odpowiedniej konserwacji, by były zdatne do użytku. Dlatego zatem niektórzy decydują się na tego typu narzędzia spawalnicze? Przede wszystkim z powodu niskiej ceny.

Spawarki MIG/MAG, czyli inaczej migotamy, to również bardzo praktyczne narzędzia do spawania. To właśnie one umożliwiają spawanie z wykorzystaniem gazów obojętnych w metodzie MIG i aktywnych w metodzie MAG. Zazwyczaj do pracy wykorzystuje się hel lub argon. Czasem stosuje się także dwutlenek węgla.

Te narzędzia spawalnicze są uważane za bardzo uniwersalne. Nadają się do spawania praktycznie wszystkich stopów i metali. To, co ma znaczenie, to dobór odpowiedniego gazu i drutu.

Dużą zaletą migomatów jest możliwość pracy w różnych pozycjach. Dzięki temu znajdują zastosowanie w warsztatach. Mogą być także przydatne w czasie majsterkowania. Te narzędzia spawalnicze nie są jednak pozbawione wad. Do największych należy ograniczona mobilność urządzenia. Do ich działania jest potrzebna butla z gazem, co ogranicza możliwość transportu migomatu. Dlatego te narzędzia do spawania wykorzystuje się zazwyczaj stacjonarnie.

Spawarki i migomaty to jednak nie wszystkie akcesoria spawalnicze, jakie możesz wykorzystać. Bardzo ciekawą alternatywą są również palniki. Zasilane są gazem, który pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej temperatury płomienia.

Takie narzędzia spawalnicze znajdują zastosowanie również podczas innych prac. Przydają się do wypalania traw, w pracach dekarskich, a także do opalania drewna.

Akcesoria spawalnicze – które wybrać?

Akcesoria spawalnicze przeznaczone do tworzenia spawów charakteryzują się nieco innymi właściwościami. Ich wybór jednak zależy przede wszystkim od urządzenia, którym dysponujesz. Elektrody otulone to akcesoria do spawania, które polega na wykorzystywaniu prądu zmiennego i stałego. Co więcej, podczas pracy otulina elektrody zamienia się substancję chroniąca spoinę przed powietrzem.

Te artykuły spawalnicze wykorzystuje się przede wszystkim podczas spawania stali, stopów aluminium, miedzi, niklu oraz żelaza. Dlatego też takie spawanie stosuje się w przemyśle naprawczym i podczas tworzenia stalowych konstrukcji. Zaletą jest przede wszystkim prostota tego procesu. Same spoiny jednak charakteryzują się dużą porowatością.

Druty rdzeniowe to inne artykuły spawalnicze stosowane w spawaniu metodą podobną do MIG/MAG. Druty są wypełnione topnikiem lub substancją chemiczną, która w czasie spawanie tworzy gazy ochronne. Druty wykorzystuje się w małym rzemiośle, a także to tworzenia konstrukcji stalowych. Jeśli jednak zależy Ci na dużej wydajności i uniwersalności, możesz zdecydować się na takie artykuły spawalnicze.

Chemia spawalnicza – praktyczne substancje do wykorzystania podczas spawania

Chemia spawalnicza to grupa przydatnych produktów, które zapewniają bardziej bezpieczne prace, a także trwalsze spoiny. Warte zakupu artykuły spawalnicze to przede wszystkim różnego rodzaju pasty. Neutralizująca, jak nazwa wskazuje, pozwala na zneutralizowanie toksycznych odpadów powstałych w czasie spawania. Pasta trawiąca usuwa naloty ze spawanej powierzchni i tworzy na niej powłokę antykorozyjną. Na końcowym etapie natomiast przyda Ci się pasta polerska. Jeśli z kolei zależy Ci na większej efektywności spawania, zaopatrz się w pastę antyodpryskową. To ona zapobiega pojawianiu się odprysków i chroni powierzchnię spawu przed zabrudzeniem w czasie pracy.

W zależności od rodzaju pracy może Ci się przydać także inna chemia spawalnicza. Taśma czyszcząca usunie resztki i przebarwienia, miedź lub cynk w sprayu stworzą powłokę antykorozyjną, z kolei zmywacz do spoin ułatwi wykrycie pęknięć i szczelin.

Akcesoria do spawania – w które warto się zaopatrzyć?

Artykuły spawalnicze to również wiele przydatnych akcesoriów. Ich wybór zależy przede wszystkim od urządzenia, które posiadasz. Niektóre spawarki wymagają dodatkowego zakupu nasadek grzejnych.

Aby spawanie było bezpieczne, potrzebujesz jednak czegoś innego. Akcesoria spawalnicze ochronne to przede wszystkim szkło ochronne, a także przyłbice spawalnicze. Chronią one oczy przed uszkodzeniem w czasie spawania. Taka tarcza sprawia, że spawanie nie doprowadzi do ubytków wzroku. Te akcesoria ułatwiają także samą pracę. Pozwalają na obserwowanie jej efektów na bieżąco.