Materiały opałowe i paliwa

W dzisiejszych czasach bardzo istotne jest dostarczanie wysokiej jakości materiałów opałowych oraz paliw, które muszą spełniać określone wymagania w zakresie środowiska oraz czystości. Kategoria "Materiały opałowe i paliwa" obejmuje wszelkie elementy, które są wykorzystywane do zapewnienia energii cieplnej oraz napędu różnych urządzeń.

MATERIAŁY OPAŁOWE I PALIWA DO OGRZEWANIA DOMU

Sezon grzewczy w naszym klimacie trwa nawet przez połowę roku. Do ogrzewania domów stosuje się obecnie wiele rodzajów pieców oraz kotłów. Każdy z nich wymaga innego rodzaju paliwa lub materiału opałowego. W zależności od konstrukcji może być to pellet, ekogroszek, węgiel, gaz bądź paliwo w formie płynnej. Jednak materiały opałowe nie służą wyłącznie do dużych kotłów stacjonarnych, które ogrzewają cały budynek. Do mniejszych urządzeń można zaliczyć nagrzewnice oraz piecyki, które sprawdzają się w biurze, magazynie bądź wolnostojącym warsztacie, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania.

Różnorodność pieców pokrywa się także z rodzajem opału. Kiedyś tradycyjną metodą było spalanie drewna lub węgla. Dzisiaj na szczęście gama produktów i możliwości jest dużo szersza. To z kolei przekłada się na wydajność, koszty i dowolność wyboru zgodnie z możliwościami oraz usytuowaniem domu lub miejsca pracy.

WYBIERZ ODPOWIEDNI MATERIAŁ OPAŁOWY I PALIWO

Nie ma jednego materiału, który pasowałby do wszystkich urządzeń grzewczych. W tej kategorii zgromadziliśmy wszystkie propozycje, które wykorzystasz nie tylko w warunkach domowych, ale także poza nimi. Jeżeli wybierasz się na wakacje pod namiot lub do domku letniskowego wybierz pojemnik z butanem. Dzięki temu samodzielnie zagotujesz wodę na kawę oraz przyrządzisz posiłek. Artykuły są bezpieczne i proste w użyciu. Wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, które chronią przed rozszczelnieniem i wybuchem.

Z kolei do kotłów o większej mocy przeznaczony jest popularny węgiel w formie groszku. Popularnym produktem, który zasila także kuchenki jest gaz w butli, który podłączysz w bezpieczny i szybki sposób. Oprócz tego znajdziesz wszelakie zawory, uszczelki i reduktory, które będą zamiennikiem zużytych już części w instalacjach. W szerokiej ofercie sklepów Castorama znajdziesz także biopaliwa do coraz popularniejszych biokominków.

CZYM PALIĆ W BIOKOMINKU?

Biokominki to przyjazna środowisku i nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych źródeł ogrzewania. Paliwo opałowe do tego rodzaju urządzeń występuje w formie płynnej, ale istnieje również żelowa forma. W biokominku należy stosować specjalnie przeznaczone do tego celu biopaliwa. Ponieważ ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje otwarty ogień, ważne jest, by paliwo nie zawierało szkodliwych dla zdrowia substancji, które podczas spalania mogłyby przedostawać się do pomieszczenia. Biopaliwo produkowane jest na bazie alkoholu etylowego. Jego zaletą jest brak dymu oraz pozostałości w postaci popiołu.

Atutem tego rozwiązania jest także to, że nie jest potrzebna do niego instalacja kominowa. W każdej chwili możesz zmienić pozycje kominka. W ten sposób ciepło nie jest wydzielane przez komin, tylko zostaje w pomieszczeniu. Paliwo do biokominka nie brudzi i nie pozostawia śladów wewnątrz pomieszczeń. Ponadto w sprzedaży dostępny jest szereg perfumowanych biopaliw. Można wybierać między takimi zapachami jak błękitna laguna, kwiat lotosu czy nuta cynamonu.

Ogrzewanie GAZowe NA KAŻDĄ KIESZEŃ

Jednym z najpopularniejszych sposobów uzyskiwania ciepła jest wciąż ogrzewanie gazowe, które uważane jest za stosunkowo tani opał. Gaz płynny propan-butan jest produktem niezwykle wydajnym, pozwalającym na długotrwałe użytkowanie, przy czym nie wymaga częstego napełniania. W naszej ofercie znajdziesz butle z gazem o różnych pojemnościach. W ten sposób dobierzesz odpowiedni opał zarówno do warunków domowych, jak i na wyjazd.

Wykorzystanie butli gazowych wiąże się jednak z koniecznością uważnej konserwacji, gdyż ich nieszczelność może okazać się wyjątkowo niebezpieczna dla życia lub zdrowia. Pod tym względem przy użytkowaniu butli gazowych muszą być zachowane wszystkie warunki bezpieczeństwa i szczelności. W kontroli stanu takiego produktu może pomóc na przykład reduktor do butli z gazem, który znajdziesz w Castoramie.

Pojemniki z butanem, oprócz funkcji ogrzewania domu lub zasilania kuchenek gazowych, z powodzeniem mogą służyć także jako kuchenki turystyczne. W ofercie Castoramy znajdziesz poręczne i wygodne butle turystyczne, które możesz zabrać ze sobą na kemping.

WYDAJNE KOTŁY NA WĘGIEL

Jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań na ogrzewanie domu jest zasilanie kotłów za pomocą węgla. W sklepach Castorama zaopatrzysz się w ekologiczną wersję tego materiału opałowego. Tak zwany ekogroszek, dzięki specyficznej granulacji, pozwala na wypełnienie podajnika w piecu na długi czas pracy oraz zawiera niewielką ilość siarki, co z kolei zwiększa jego przyjazność dla środowiska. Ten rodzaj opału nie pozostawia także dużej ilości popiołu, co znacząco ułatwia czyszczenie i konserwację kotła.

Zapakowany materiał opałowy nie jest podatny na wilgoć, która znacznie zmniejsza wydajność podczas palenia. Każdy dostępny rodzaj wyróżnia się inną wartością opałową, która określana jest również jako kaloryczność. Dobierzesz je w zależności od klasy kotła i zaprogramujesz tak, aby węgiel był podawany w regularnych odstępach czasowych. Taka forma opału jest również łatwiejsza w przechowywaniu i czystsza.