Nawadnianie ogrodu
Nawadnianie ogrodu to jedna z najważniejszych czynności, które powinny być przeprowadzane przez każdego ogrodnika. Dobrze nawodnione rośliny to nie tylko piękny widok, ale także dobry wzrost, kwitnienie i plonowanie.
Nawadnianie ogrodu – zadbaj, aby Twój ogród zawsze prezentował się pięknie
Spełniłeś swoje marzenie i stworzyłeś wyjątkowy ogród wokół swojego domu lub na działce rekreacyjnej. W takim razie wykonałeś dopiero pierwszą część pracy. Do utrzymania każdego ogrodu niezbędne jest nawadnianie i pielęgnacja posadzonych w nim roślin, w tym kwiatów i trawy. To natomiast wymaga regularnego podlewania ich szczególnie w okresach suszy.
Nawadnianie ogrodu jest niezbędne niezależnie od stylu, w jakim wykonałeś swój ogród. Te o bardziej naturalnym wyglądzie, ale też idealnie przycięte angielskie trawniki wymagają regularnego podlewania. Trudno jednak wyobrazić sobie kogoś, kto cały ogród nawadnia z wykorzystaniem konewki. Z tego powodu nawadnianie ogrodu możesz wykonać z użyciem wielu dostępnych produktów.
Akcesoria nawadniające ogród to szeroka grupa dostępnych produktów. Wśród nich znajdziesz automatyczne i gotowe do montażu systemy zapewniające automatyczne nawadnianie ogrodu. Produkty te obejmują również węże do wody, a także dopasowane do nich końcówki. Nawadnianie ogrodu możesz również wykonać z użyciem ręcznych narzędzi, np. opryskiwaczy i konewek.
Niezależnie od tego, w jaki sposób chcesz nawodnić ogród, będziesz potrzebował do tego wody. Dlatego w ramach tej kategorii zgromadzone są produkty, które pozwolą Ci zasilić w każdy system i zestaw do nawadniania trawnika.
W jaki sposób pozyskać wodę do nawadniania ogrodu?
Każdy sposób na nawadnianie ogrodu wymaga pozyskania do wody. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest oczywiście podłączenie całego systemu do sieci wodno-kanalizacyjnej. Takie rozwiązanie bez wątpienia należy do bardzo wygodnych. Masz w końcu gwarancję, że system nawadniania ogrodu będzie działał, o ile tylko nie wystąpi jakaś zewnętrzna awaria sieci. Właściwie wystarczy podłączyć wąż do zaworu znajdującego się na fasadzie budynku i odkręcić go wedle potrzeb.
Nawadnianie ogrodu z użyciem wody z sieci jest jednak bardzo kosztowne. Z tego powodu coraz częściej odchodzi się od podobnego rozwiązania lub stosuje źródła uzupełniające. Będzie nim np. własna studnia lub większe oczko wodne czy też staw. Aby jednak korzystać z takiej formy zasilania systemu w wodę, potrzebujesz pompy.
Pompy wodne to urządzenia, które zasysają wodę ze zbiorników. Następnie wypychają ją pod ciśnieniem do podłączonych węży. Ta forma nawadniania wymaga wprawdzie nieco pracy przede wszystkim podczas kopania studni. Z drugiej jednak strony, za tak uzyskaną wodę nie musisz dodatkowo płacić. Sprawia to, że nawadnianie trawnika staje się dużo tańsze.
Podczas wyboru pompy zwróć uwagę na jej rodzaj. Niektóre są przeznaczone do studni. Takie pompy głębinowe nie sprawdzą się z kolei, jeśli wodę pozyskujesz ze stawu.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wykopanie stawu lub studni, pozostaje Ci ostatnie rozwiązanie. Zbiorniki na deszczówkę służą do gromadzenia wody deszczowej. Takie rozwiązanie możesz wykorzystać w każdym miejscu. Nie wymaga ingerencji w ukształtowanie terenu.
Zbiorniki na deszczówkę mają jednak względnie małe pojemności. W okresach suszy na pewno nie zapewnią Ci wystarczającej ilości wody do podlania całego ogrodu. Nie sprawdzą się także, jeśli w ogrodzie masz bardziej rozbudowany system nawadniania trawnika.
Systemy nawadniania ogrodu – co potrzebujesz do ich budowy
Systemy nawadniania ogrodu to bardzo wygodne rozwiązania. Wprawdzie wymagają nieco wysiłku podczas ich tworzenia, jednak ostateczny efekt jest tego wart. Przede wszystkim takie systemy doskonale nadają się podlewania nawet bardzo dużych terenów. Dzięki temu nie musisz tracić czasu na zasilenie w wodę każdej rabaty czy też obszaru w Twoim ogrodzie.
Aby zbudować takisystem nawadniania ogrodu, przede wszystkim potrzebne Ci będą odpowiednio długie węże. Możesz je ze sobą łączyć dzięki szybkozłączkom. W odpowiednich miejscach do węży powinny być podłączone elementy dozujące wodę. Takie akcesoria to np. zraszacze, ale też kroplowniki. Te drugie są mało inwazyjne, dlatego nadają się do podlewania delikatniejszych roślin.
Zraszacze jako zakończenia zapewniają duży zasięg podlewania. Jeśli zatem nie planujesz poprowadzenia dziesiątek węży, kilka dobrze umieszczonych i połączonych ze sobą zraszaczy skutecznie Cię przed tym uchroni i zapewni skuteczne nawadnianie ogrodu.
Niezbędnym elementem są również produkty, dzięki którym system nawadniania trawnika może być sterowany. Sterowniki te zazwyczaj są dostępne w formie elektrycznych paneli. Możesz na nich ustawić godziny i dni podlewania. Z łatwością też zaprogramujesz nawadnianie trawnika – długość samego procesu dozowania wody czy też ilość litrów na metr kwadratowy.
Kiedy stosować ręczne narzędzia do podlewania ogrodu?
Nie w każdej sytuacji automatyczne systemy nawadniania ogrodu będą najlepszym rozwiązaniem. Są to dość kosztowne zestawy. Nawet jeśli postawisz na systemnawadniania ogrodu do samodzielnego montażu, nadal jego cena może wykraczać poza założony budżet. Z tego względu w pewnych okolicznościach znacznie lepiej jest wybrać akcesoria, którymi podlejesz wybrane rośliny.
Do takich ręcznych akcesoriów należą pistolety do węży ogrodowych. Te zakończenia znajdą zastosowanie nie tylko podczas podlewania roślin. Możesz je również wykorzystać do umycia samochodu na podjeździe.
Chcesz podlewać określone rabaty kwiatowe lub rośliny w doniczkach? W takim razie w zupełności wystarczy Ci konewka. Produkty te są dostępne w wielu rozmiarach. Mogą być także wykonane z różnych materiałów. Każda jednak jest zakończona w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić podlewanie roślin.
Większość konewek kończy sitko, które rozprasza strumień wody. Znajdziesz jednak także modele bez podobnego udogodnienia.
Podczas pielęgnacji roślin przydadzą Ci się także opryskiwacze. To niewielkie pojemniki z wodą wykonane z tworzywa. Na ich czubku umieszczona jest pompka ze zraszaczem. Dzięki temu opryskiwacz może posłużyć Ci do rozpylenia delikatnej mgiełki na kwiaty. Nadaje się także do domowych oprysków na mszyce lub inne szkodniki.
Opryskiwacze są bardzo delikatne dla roślin. Znajdziesz je w wielu rozmiarach. Ich największą zaletą jest kompaktowy rozmiar i łatwość stosowania. Do tego opryskiwacze zapewniają dużą precyzję działania, dlatego sprawdzają się również w przypadku domowych upraw roślin.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z tej kategorii.