LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Podgrzewacze wody

Podgrzewacze wody to urządzenia, które służą do szybkiego i efektywnego podgrzewania wody użytkowej w domach mieszkalnych, hotelach, biurach czy innych miejscach publicznych. Dzięki nim można korzystać z ciepłej wody w każdej chwili, niezależnie od pory dnia i temperatury zewnętrznej.

Pojemnościowe podgrzewacze wody – stały dostęp do ciepłej wody użytkowej

W każdym budynku użytkowanym przez ludzi dostęp do ciepłej bieżącej wody jest koniecznością. Sposobów na jej pozyskanie jest wiele. Ich wybór powinien być uzależniony od instalacji obecnych w budynku, a także od wymagań danego obiektu. Niektóre rozwiązania sprawdzą się w hotelach lub miejscach użyteczności publicznej. Z kolei do domów, a także niewielkich pensjonatów korzystniejsze finansowo mogą być inne rozwiązania.

Pojemnościowe podgrzewacze wody to jedne z chętniej wybieranych urządzeń. Ich zadaniem jest zapewnienie stałego dostępu do bieżącej wody. Urządzenia te działają na bazie zbiornika o różnej pojemności. To w nim magazynowana jest woda, która następnie ulega podgrzaniu na różne sposoby.

Pojemnościowe podgrzewacze wody mogą być zasilane w dwojaki sposób. Jednym z nich jest elektryczność. Takie urządzenia są wyposażone w grzałkę, która ogrzewa wodę w zbiorniku. Z kolei pojemnościowe podgrzewacze wody gazowe działają na zasadzie spalania gazu. Emitowane podczas tego procesu ciepło służy do ogrzewania wody w bojlerze.

Pojemnościowe podgrzewacze wody są dostępne w wielu rozmiarach. Dodatkowo mogą być montowane w poziomie lub w pionie w zależności od wybranego modelu urządzenia. Zbiorniki te różnią się także sposobem sterowania. Tym, co je łączy, jest termostat. Utrzymuje on stałą temperaturę wody w zbiorniku i dogrzewa ją, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Ogrzewacze wody pojemnościowe mają za zadanie podgrzać wodę, a następnie utrzymać jej stałą temperaturę. Zapewniają to izolowane termicznie zbiorniki. Skutecznie chronią ciecz przed utratą ciepła i oddawania go do otoczenia.

Jeśli zatem szukasz sposobu na zapewnienie sobie ciepłej wody w budynku, pojemnościowe podgrzewacze wody mogą być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Są ekonomiczne, praktyczne, a przy tym łatwe w użytkowaniu. Przede wszystkim jednak są skuteczne w działaniu.

Podgrzewacz ciśnieniowy i bezciśnieniowy – który wybrać?

Podgrzewacz pojemnościowy, czyli inaczej terma lub bojler, to urządzenie, które występuje w dwóch wariantach. Podgrzewacz bezciśnieniowy jest wykorzystywany do dostarczania ciepłej wody wyłącznie do jednego punktu odbioru, czyli kranu. Taki podgrzewacz będzie charakteryzował się niewielką pojemnością. Może być przy tym wiszący i pionowy lub też rzadziej poziomy.

Podgrzewacz pojemnościowy bezciśnieniowy montuje się nad lub pod umywalką czy też zlewozmywakiem. Pionowe podgrzewacze wody mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym ze stali lub z tworzywa sztucznego. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie możesz pozwolić sobie na duży podgrzewacz pojemnościowy. Dodatkowo modele bezciśnieniowe idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie istniejącej instalacji zasilającej dom w ciepłą wodę.

Podgrzewacz pojemnościowy ciśnieniowy jest przeznaczony do zasilania więcej niż jednego punktu. To zazwyczaj centralne urządzenie, które służy do zaopatrzenia całego budynku w ciepłą wodę użytkową. Taki podgrzewacz może być wykonany ze stali nierdzewnej, ocynkowanej bądź też pokrytej warstwą emalii porcelanowo-szklanej.

Podgrzewacze wody pojemnościowe ciśnieniowe mogą mieć układ poziomy lub pionowy. Nadają się do ustawienia na podłodze i do powieszenia na ścianie.

Obowiązkowym elementem takiego podgrzewacza jest anoda, która chroni przed korozją. Obowiązkowy jest również zawór bezpieczeństwa. Dzięki niemu ciśnienie wewnątrz zbiornika nie przekracza dopuszczalnego poziomu.

Podgrzewacz pojemnościowy wody gazowy lub elektryczny – jakie zasilanie jest ekonomiczniejsze?

Ogrzewacze pojemnościowe do wody mogą być zasilane w dwojaki sposób. Jednym z nich jest energia elektryczna pozyskiwana z domowej sieci energetycznej. Drugim sposobem natomiast będzie gaz ziemny wykorzystywany w instalacjach gazowych doprowadzanych do budynków. Oba rozwiązania mają swoje zalety, dlatego warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Ogrzewacze wody pojemnościowe gazowe składają się z trzech elementów. Jednym z nich jest oczywiście zbiornik, który magazynuje ciepłą wodę i chroni ją przed wystudzeniem. W takich podgrzewaczach obowiązkowym elementem jest również komora spalania wyposażona w palnik gazowy umieszczony na samym dole urządzenia. Dodatkowym niezbędnym elementem jest kanał spalinowy służący do odprowadzania spalin.

Pojemnościowy podgrzewacz wody gazowy pozwala na wykorzystywanie gazu ziemnego i płynnego. Wymaga jednak używania zapalarki. Do wad tego rozwiązania należą przede wszystkim wymogi dotyczące przebudowy instalacji odprowadzającej skutki uboczne procesu spalania. Innymi słowy, taki bojler wymaga odpowiedniego kanału odprowadzającego spaliny. Konieczne jest także doprowadzenie do niego instalacji gazowej. Bez wątpienia jednak pod względem ekonomicznym jest to bardziej opłacalne rozwiązanie niż urządzenie elektryczne.

Gazowe podgrzewacze mają dużą moc i dużą pojemność. Doskonale sprawdzają się w większych obiektach, które mają duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Elektryczne podgrzewacze wody charakteryzują się nieco mniejszą mocą, a także wyższymi kosztami eksploatacji. Ich zaletą jest jednak możliwość podłączenia w każdym obiekcie. Nie wymagają osobnego ciągu wentylacyjnego. Co więcej, można podłączyć je do istniejącej sieci o napięciu 230 V. Jednak podgrzewanie wody z wykorzystaniem energii elektrycznej nie należy do tanich. Pewnym rozwiązaniem mogą być dwuzakresowe elektryczne podgrzewacze wody. Takie urządzenie podgrzewa wodę głównie w nocy, gdy cena za prąd jest niższa. W godzinach wyższej taryfy jedynie dogrzewa wodę do wymaganej temperatury.

FAQ

Ile prądu zużywa podgrzewacz wody?

Zużycie prądu przez podgrzewacz wody jest ściśle uzależnione od jego mocy. Można jednak przyjąć pewne uśrednione wartości, które obrazują skalę kosztów. Dla przykładu – podgrzewacz o mocy 12 kW ma wydajność 5,8 l/min przy przyroście temperatury do 30 stopni Celsjusza. Bazując na tym, można uznać, że zużycie wody podczas średniej długości kąpieli pod prysznicem będzie wiązało się ze zużyciem 2,04 kW energii elektrycznej. Przy czym na koszty użytkowania podgrzewania wody ma również wpływ to, czy jest on pojemnościowy, czy przepływowy, zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę, a także pora roku. 

Czy przepływowy podgrzewacz wody opłaca się bardziej niż bojler?

Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy przepływowy podgrzewacz wody opłaca się bardziej niż bojler. W budynkach, w których chcesz zasilić w ciepłą wodę kilka kranów, bojler będzie niemal zawsze lepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak obiekt jest niewielki, a zapotrzebowanie na ciepłą wodę również nie jest duże, przepływowy podgrzewacz będzie ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim nie dojdzie do utraty ciepła przez ciecz podczas okresów, gdy nie jest ona potrzebna.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem podgrzewacza do wody pojemnościowego?

Podgrzewacze do wody pojemnościowe powinny być dopasowane do charakteru danego budynku. Jeśli możesz pozwolić sobie na dużą ingerencję w instalację i strukturę obiektu, podgrzewacz pojemnościowy gazowy może być lepszym rozwiązaniem. Model elektryczny natomiast wybierz wtedy, gdy w danym obiekcie nie możesz dokonywać dużych zmian. Zwróć także uwagę na pojemność zbiornika oraz to, czy jest to model ciśnieniowy, czy bezciśnieniowy. Duże znaczenie ma również sposób sterowania bojlera i dodatkowe funkcje, które on zapewnia.