LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Wentylacja i klimatyzacja

Strzałka w prawo

Osuszacze powietrza

Strzałka w prawo

Osuszacze powietrza

Jest wiele sytuacji, w których osuszacze powietrza stają się niezwykle przydatne i pomocne. To specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pozwalają pozbyć się z powietrza niechcianej wilgoci, gdy zwykła wentylacja grawitacyjna nie daje sobie z tym rady.

Filtry

Osuszacze powietrza

Jest wiele sytuacji, w których osuszacze powietrza stają się niezwykle przydatne i pomocne. To specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pozwalają pozbyć się z powietrza niechcianej wilgoci, gdy zwykła wentylacja grawitacyjna nie daje sobie z tym rady.

6 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Wentylacja i klimatyzacja

Wyświetlanie 6 z 6 produktów

Osuszacze – ratunek na wilgoć

Jest wiele sytuacji, w których osuszacze powietrza stają się niezwykle przydatne i pomocne. To specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pozwalają pozbyć się z powietrza niechcianej wilgoci, gdy zwykła wentylacja grawitacyjna nie daje sobie z tym rady. Jest to istotne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu oraz utrzymania w dobrym stanie materiałów wykończeniowych, z których został zbudowany dom. Jak działają osuszacze? Ich praca wcale nie jest tak bardzo skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

W zależności od rodzaju urządzenia można wyróżnić dwie zasady działania. Osuszacz powietrza adsorpcyjny składa się z rotatora, którego składnikiem jest higroskopijna substancja przeznaczona do pochłaniania wilgoci. Powietrze trafia właśnie w to miejsce. Woda ulega skraplaniu i zbierana jest w specjalnym zbiorniku. Następnie do pomieszczenia wraca osuszone i cieplejsze powietrze. Proces jest dokładnie przemyślany i bardzo efektywny.

Drugim rodzajem urządzenia jest model kondensacyjny. W tym przypadku wilgoć zbierana jest za pomocą wbudowanego wentylatora. Następnie powietrze zostaje przepuszczone przez filtr. Po oczyszczeniu trafia do układu chłodniczego, gdzie para wodna zostaje skroplona podobnie jak w poprzednim urządzeniu. Osuszone powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczenia już bez pary wodnej. Przy okazji omówienia zasady działania warto zwrócić uwagę także na budowę osuszaczy, które biorą udział w poszczególnych etapach niwelowania wilgoci.

Elektryczny osuszacz powietrza znajdzie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych czy nawet przemysłowych. W zależności od konkretnego przeznaczenia dostępne modele wyróżniają się konkretną temperaturą pracy oraz innymi parametrami technicznymi. W tej kategorii zgromadziliśmy dla Ciebie szereg propozycji, spośród których wybierzesz model spełniający oczekiwania.

Niezawodne urządzenie w każdym pomieszczeniu

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne, warto korzystać z osuszaczy. To niezwykle istotne, bo wraz ze wzrostem poziomu wilgotności podnosi się ryzyko zachorowania na przeziębienie albo inne choroby układu oddechowego. Pamiętaj, że w warunkach wysokiej wilgotności bakterie i grzyby pleśniowe mają świetne warunki do rozwoju. Te toksyny są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu!

W jakiej sytuacji zacząć stosować domowy osuszacz powietrza? Wbrew pozorom jest wiele czynników, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu zawilgocenia powietrza w domu. Owszem, para wodna jest naturalnie potrzebna, ale w umiarkowanym stopniu. Gdy jej poziom zaczyna niebezpiecznie wzrastać, należy zacząć działać. Większość czynników, które przyczyniają się do takiego stanu rzeczy, wynika z zaniedbań na etapie projektowo-budowlanym. Tutaj należy wymienić przede wszystkim brak uwzględnionych mostków termicznych.

Istotna jest także odpowiednia izolacja budynku. Wszelkie braki w zabezpieczeniu przed deszczem, źle wykonana konstrukcja dachu oraz okrojona ochrona cieplna ścian to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemy zaczynają się, gdy do wnętrza budynku zaczyna dostawać się woda oraz wilgoć. Z biegiem lat ich usunięcie będzie coraz trudniejsze i bardziej problematyczne. Brak odpowiedniego zabezpieczenia to jeden problem, ale drugim jest zbyt mocne uszczelnienie ścian.

Szczelnie zabezpieczone okna i drzwi co prawda przyczyniają się do zwiększenia efektywności cieplnej, ale jednocześnie nie pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zawsze ważne jest pozostawienie marginesu nieszczelności, który nie spowoduje nadmiernego uciekania ciepła, ale pozwoli pomieszczeniom oddychać. Pojawienie się wilgoci to częsty wynik wymiany stolarki okiennej i drzwiowej z modeli drewnianych na plastikowe, które odznaczają się bezkonkurencyjną szczelnością.

Jaki model osuszacza powietrza wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo istotny. Choć to dość trywialne słowa, to dopiero w praktyce można zobaczyć, czy model – zakupiony do domu jednorodzinnego, małego mieszkania czy biura – działa wydajnie i sprawdza się w stu procentach. Na co więc zwrócić uwagę? Tutaj liczy się przede wszystkim specyfikacja. Nie bez znaczenia jest też waga urządzenia i jego dodatkowe funkcje.

Jednym z kryterium wyboru jest pobór mocy, od którego uzależnione są koszty wynikające z eksploatacji. Im większa moc, tym działanie jest bardziej efektywne, ale w kontekście bardzo długiego użytkowania może generować duże rachunki.

Ważna jest także obecność higrometru, który samodzielnie wyłącza osuszacz, gdy zostanie osiągnięta optymalna wilgotność powietrza. Taka funkcja pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji urządzenia. Nie ma konieczności pilnowania urządzenia – to wyłączy się samo, kiedy poradzi sobie ze zbyt wysokim poziomem wilgoci w pomieszczeniu.

Udogodnieniem są wskaźniki pokazujące aktualny poziom wilgoci oraz poziom hałasu. To, na co warto zwrócić uwagę, to także zakres wilgotności, w którym urządzenie jest w stanie pracować. Niekiedy takie parametry mogą znacząco ograniczać działanie osuszacza. Zwróć też uwagę na funkcję automatycznego wyłączenia, kiedy zbiornik na wodę ulegnie napełnieniu. Dzięki temu nie istnieje ryzyko przelania się zbiornika i zalania pomieszczenia.

Oprócz tego zwróć uwagę na zakres temperatur, w którym urządzenie może pracować. Przy wyborze osuszacza sprawdź, czy jest odporny na mróz. To ważna cecha, jeśli planujesz wykorzystywać urządzenie w pomieszczeniu nieogrzewanym, na przykład podczas prac remontowo-budowlanych. Sprzęt do osuszania powietrza pozwoli uniknąć długich przerw pomiędzy kolejnymi etapami remontu.

Sprawdź, czy osuszacz jest wyposażony w filtr przeciwpyłowy. Akcesorium to służy do usuwania z powietrza większych drobinek zanieczyszczeń, na przykład kurzu, sierści czy włosów. Zwróć uwagę na to, czy filtr jest wielokrotnego użytku. Takie modele można szybko wyczyścić i użyć ponownie, co zmniejsza koszty eksploatacji osuszacza.

Zwróć uwagę na wagę osuszacza. Urządzenia potrafią zmniejszyć wilgoć na określonej powierzchni. Być może przyda Ci się możliwość łatwego przenoszenia osuszacza z jednego pomieszczenia do drugiego. Stanie się to bezproblemowe, jeśli wybierzesz model na kółkach i wyposażony w uchwyt – w tym przypadku waga nie ma większego znaczenia.

Zazwyczaj osuszacze powietrza – zwłaszcza te, które mają bardzo pojemny zbiornik na wodę – wyróżniają się dość dużymi rozmiarami. Urządzenia nie pozostają więc bez wpływu na aranżację pomieszczenia. W naszej ofercie znajdziesz uniwersalne, białe modele, które pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Na koniec pozostaje wydajność osuszania. Ten parametr określa przede wszystkim przeznaczenie urządzenia. Oczywiście im wyższa wartość tego parametru sprawia, tym lepiej sprzęt sprawdza się na dużej powierzchni. Przykładowo: jeśli szukasz kompaktowego urządzenia do przestronnej sypialni, zwróć uwagę na model o wydajności około 400 ml/h. Taki sprzęt do osuszania powietrza świetnie poradzi sobie w pokoju o wielkości około 20 m2.

Do dużych domów jednorodzinnych warto wybrać znacznie bardziej wydajne modele, które osiągają nawet 1000 ml/h, co pozwala na wydajne usuwanie wilgoci z pomieszczenia o wielkości 55 m2. Zwróć uwagę na łatwość przenoszenia osuszacza, żeby móc zastosować go we wszystkich pomieszczeniach.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym spektrum produktów związanych z tą kategorią.