LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Systemy wentylacji

Systemy wentylacji to niezbędne urządzenia, które zapewniają cyrkulację świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu wentylowaniu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury powietrza, co wpływa pozytywnie na jakość życia.

Systemy wentylacji – dlaczego trzeba o nie zadbać?

Systemy wentylacji to podstawowe wyposażenie w domach jednorodzinnych czy innych budynkach samodzielnych. Zapewniają wymianę powietrza: odprowadzają powietrze ze środka na zewnątrz, a także wprowadzają je do środka budynku. W efekcie instalacje wentylacyjne umożliwiają usunięcie z budynku nieprzyjemnych zapachów, a także powietrza z dużą ilością dwutlenku węgla. Zamiast niego wprowadzają powietrze z zewnątrz – zwykle czystsze. To wpływa na poprawę samopoczucia mieszkańców i użytkowników budynków.

Zwykły kanał wentylacyjny z zewnątrz do środka budynku nie zda egzaminu. Dlaczego? Powietrze z zewnątrz również bywa zanieczyszczone, a niekiedy ma też inne niepożądane cechy, np. jest bardzo zimne. Z tego powodu instalacje wentylacyjne jednocześnie służą oczyszczaniu powietrza, a także jego ogrzewaniu albo schładzaniu, zależnie od wybranego systemu i jego cech, np. dostępności klimatyzacji.

System wentylacji grawitacyjnej – co go wyróżnia?

Jednym z najprostszych systemów służących wymianie powietrza w budynku jest system wentylacji grawitacyjnej. Polega on na zastosowaniu pionowych kanałów, których zadaniem jest wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Wszystko odbywa się na podstawie praw fizyki, o ile zachodzą pewne warunki atmosferyczne. System wentylacji grawitacyjnej działa na zasadzie wytwarzania ciągu powietrza.

Jest to najtańszy w wykonaniu system, ale ma on swoje wady. Należy do nich m.in. niedostosowanie do nowoczesnych domów pasywnych i energooszczędnych. Takie systemy wentylacji warto zlecić zarówno w zaprojektowaniu, jak i wykonaniu profesjonalistom. Nieprawidłowa praca elementów mogłaby bowiem sprawić, że nie tylko powietrze nie jest wyprowadzane na zewnątrz, ale również negatywnie wpływa na zdrowie, np. powodując rozwój pleśni w budynku.

System wentylacji mechanicznej – jakie są jego cechy?

Alternatywą dla powyższych rozwiązań jest system wentylacji mechanicznej. Może przyjmować on trzy formy – nawiewną, wywiewną lub łączącą obie. Przykładem na instalację wywiewną są zazwyczaj instalacje wentylacyjne w łazienkach. Oznacza to, że powietrze jest wyprowadzane mechanicznie, natomiast do wnętrza wpływa swobodnie, jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Z kolei systemy wentylacji nawiewne działają na zasadzie odwrotnej. W ich przypadków powietrze nawiewane jest mechanicznie, a z niego wypływa grawitacyjnie. Systemy łączone oznaczają mechaniczne wprowadzanie i wyprowadzanie powietrza z wnętrza.

Co więcej, system instalacji mechanicznej często zawiera w sobie systemy rekuperacji. Polegają one na odzyskiwaniu ciepła i wykorzystywaniu go do ogrzewania powietrza z zewnątrz. Dodatkowo systemy rekuperacji zazwyczaj mają również wbudowane filtry, które można wymieniać. To wpływa na dobrą jakość powietrza, które znajduje się we wnętrzu budynku, a także przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Anemostat czy kratka wentylacyjna?

Systemy wentylacji składają się zwykle z kilku elementów. Ich podstawą jest przewód wentylacyjny, którym powietrze się porusza. Nazwa ta może odnosić się do dwóch elementów. Zwyczajowo przewód jest utożsamiany z kanałem wentylacyjnym. Według innych definicji kanał to miejsce, w którym przebiega przewód wentylacyjny, np. w formie rury. To jednak nie wszystko! W niektórych rozwiązaniach, na przykład tych zastosowanych w łazienkach czy kuchniach, montuje się też wentylator kanałowy. Jego zadaniem jest skuteczne usuwanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci wraz z zużytym powietrzem. Często jego element stanowią również rozmaite tłumiki, które nieco redukują hałas wytwarzany podczas pracy instalacji.

Każdy wylot przewodu zakończony jest jedną z kilku dostępnych końcówek. Najpopularniejszą wśród nich jest kratka wentylacyjna. Sprawdza się ona w większości pomieszczeń, w których instalacja działa poprawnie. Współczesne kratki są estetyczne, jednak mimo to kanał jest dość dobrze widoczny. Alternatywę dla kratki stanowi anemostat. To proste rozwiązanie nie tylko zasłania kanał, oferując odpowiedni przepływ powietrza. Dodatkowo można w nim sterować poziomem otwarcia, co przydaje się np. w okresie grzewczym. Anemostaty są estetycznym rozwiązaniem, polecanym zwłaszcza w przypadku systemów rekuperacyjnych.