icon
Najbliższa niedziela 4.06 jest niedzielą niehandlową
icon
Najbliższa niedziela 4.06 jest niedzielą niehandlową

Systemy wentylacji

Systemy wentylacji to niezbędne urządzenia, które zapewniają cyrkulację świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu wentylowaniu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury powietrza, co wpływa pozytywnie na jakość życia.

NIEZAWODNE SYSTEMY WENTYLACYJNE

Bez właściwej wentylacji wymiana powietrza w całym budynku działa nieprawidłowo. Jest ona bardzo ważna, aby na ścianach nie osadzała się wilgoć i mieszkańcy domu żyli w komfortowych warunkach. Pojawiające się zmiany na powierzchni ściennej mogą mieć także duży wpływ na zdrowie pracowników oraz domowników. Ma to znaczenie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Prawidłowo skonstruowane systemy wentylacyjne składają się z kilku ważnych elementów.

Należą do nich przede wszystkim kanały oraz kratki wentylacyjne, które stanowią zakończenie. Tego typu rozwiązanie powinno być obecne w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, czyli w kuchni oraz łazience. Nie ma jednak przeszkód, by również w pokojach wykonać odpowiednie ujście dla zużytego powietrza, zwłaszcza gdy wcześniej miała miejsce wymiana okien na bardziej szczelne. W tym dziale Castoramy znajdziesz przewody i akcesoria niezbędne do założenia w budynku wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej.

KRATKI WENTYLACYJNE

Kratki wentylacyjne to bardzo ważny element systemu wentylacji grawitacyjnej. Od ich drożności zależy efektywna praca całej instalacji. Wybór jest szeroki, więc łatwo znajdziesz elementy dopasowane nie tylko do systemu, ale też do wystroju wnętrza. Większość produktów wykonanych jest z tworzywa sztucznego, ale nie brakuje również kratek metalowych. Każda z dostępnych opcji wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Kratki wentylacyjne są przeważnie białe, aby nie wyróżniały się na tle jasnej ściany.

Oprócz prostych modeli z tworzywa sztucznego, możesz wybrać modele stylizowane na dawne kratki w kolorze srebra lub miedzi. Siatka wbudowana w element ochroni instalację przed owadami. Żaluzje kratek są regulowane manualnie lub elektrycznie. Systemy wentylacyjne w domu mogą obecnie przybierać różną formę. Dlatego w zależności od wymagań takiej instalacji i jej sprawności, kratki dzielą się ze względu na przeznaczenie. Znajdziesz w naszej ofercie rodzaj do montażu na ścianie lub suficie. Niektóre modele mają także możliwość regulacji oraz dodatkowy kołnierz, który sprawia, że element jest bardziej funkcjonalny.

PRZEWODY WENTYLACYJNE

Dzięki przewodom wentylacyjnym możliwa jest bieżąca wymiana powietrza w budynku. To rury wentylacyjne umożliwiają prawidłowy obieg powietrza w domu. W tej kategorii znajdziesz elementy do budowy wydajnego kanału wentylacji. Wykonane są z trwałego PCV, które jest odporne na uszkodzenia powstałe na skutek długotrwałej eksploatacji. Dostępne są w wersji okrągłej bądź prostokątnej, co umożliwi Ci wykonanie dowolnej konstrukcji.

Innowacyjnym rozwiązaniem są także elastyczne przewody wentylacyjne także wykonane z tworzywa sztucznego. Ich zadaniem jest dopasowanie się do trudno dostępnych miejsc, w których ciężko przeprowadzić montaż standardowych rur.  Oprócz przewodów dostępne są też kolanka, łączniki i inne kształtki potrzebne do połączenia odcinków systemu. Uchwyty pozwolą solidnie zainstalować kanał. Kołnierze przyścienne zamaskują w estetyczny sposób jego zakończenie.

NIEZAWODNE WENTYLATORY

Wentylator to urządzenie wspierające wentylację grawitacyjną. W Castoramie masz ogromny wybór produktów do cyrkulacji powietrza. Wentylatory wyciągowe są przeznaczone do montażu w kanale w miejscu kratki wentylacyjnej – zwiększają siłę ciągu kominowego. Wśród nich wyróżnić można wentylatory osiowe i promieniowe. Oprócz tego niektóre modele mają także wbudowany czujnik wilgoci, który sprawnie rozpoznaje jakość powietrza w domowym otoczeniu.

Urządzenia są ciche i funkcjonalne. W tej kategorii znajdziesz także bardziej zaawansowane rekuperatory, które są wyposażone w dwa biegi pracy oraz centralę wentylacyjną. Dopasujesz je także ze względu na rozmiar rury wentylacyjnej oraz wybrany kształt. W ten sposób będą one estetycznym zakończeniem obiegu w pomieszczeniu.  Szukasz wentylatora do gabinetu lub domu, który można postawić na biurku lub podłodze? Sprawdź naszą ofertę i wybierz pomocnicze urządzenie w sam raz na letnie upały!

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE ELEMENTY SYSTEMU WENTYLACYJNEGO?

Jeżeli wiesz już, z czego składają się funkcjonalne instalacje wentylacyjne, możesz dobrać odpowiednie komponenty. W naszej ofercie znajdziesz szereg modeli kanałów wentylacyjnych, które różnią się parametrami. Zmienna jest ich średnica oraz wielkość, którą dopasujesz do długości całego systemu. Oprócz tego kanały wentylacyjne cechują się także zróżnicowanym kształtem. W zależności od ilości miejsca dopasuj przewód okrągły bądź prostokątny. Do każdego z nich w ofercie znajdziesz wszelkiego rodzaju łączniki oraz rozgałęziacze, które pozwolą dowolnie modyfikować drogę instalacji.

Z kolei w bardzo trudnych miejscach swoje zadanie mogą spełnić przewody elastyczne. Elementem, który będzie widoczny jest kratka bądź wentylator. Pierwszy rodzaj dostępny jest w różnych rozmiarach, kolorystyce oraz kształtach, które dopasujesz do ściany. Wentylatory mają wbudowane różnorodne dodatkowe funkcje. Oprócz wyglądu zwróć uwagę na udogodnienia, do których należą wyłączniki lub czujniki wilgoci.