Strona główna

Strzałka w prawo

Elektryka i elektronika

Strzałka w prawo

Instalacje elektryczne

Strzałka w prawo

Rozdzielnice

Strzałka w prawo

Rozdzielnice

W niniejszej kategorii możesz zaopatrzyć się w odpowiednią rozdzielnicę modułową. Przyjrzyj się parametrom poszczególnych modeli i dowiedz się, ile rozdzielnica powinna mieć modułów, faz i w jaki sposób może być zamontowana. W ten sposób wybierzesz najlepiej dopasowany produkt.

Filtry

Rozdzielnice

W niniejszej kategorii możesz zaopatrzyć się w odpowiednią rozdzielnicę modułową. Przyjrzyj się parametrom poszczególnych modeli i dowiedz się, ile rozdzielnica powinna mieć modułów, faz i w jaki sposób może być zamontowana. W ten sposób wybierzesz najlepiej dopasowany produkt.

53 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Instalacje elektryczne

Wyświetlanie 24 z 53 produktów

Załaduj więcej

Rozdzielnice – czym właściwie są?

Rozdzielnice to specjalne elementy obecne w instalacji elektrycznej danego zabudowania. Ich zadaniem jest uporządkowanie wszystkich obwodów elektrycznych w połączeniu z innymi urządzeniami. Mogą one służyć do pomiarów, regulacji, ochrony lub sterowania instalacjami. Rozdzielnice mogą zarówno łączyć obwody, jak i je rozdzielać oraz przerywać. Wszystko po to, aby instalacja elektryczna działała w sposób bezpieczny i mało awaryjny. Dodatkowo montaż rozdzielnicy pozwala na stworzenie swego rodzaju centrum zarządzania instalacjami. To ułatwia naprawę usterek.

Aby rozdzielnice mogły działać prawidłowo, muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zazwyczaj wchodzą w skład jednej instalacji z takimi elementami jak np. wtyczki trójfazowe. Dotyczy to zwłaszcza budynków i przestrzeni gospodarczych, np. osobnych budynków, garaży. Rozdzielnice stosowane są we wszystkich budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym, biurowym czy innym użytkowym. Spotyka się je również w dużych zakładach przemysłowych. Zależnie od lokalizacji, mają inne kształty i rozmiary.

Rozdzielnice warto wybierać już na etapie planowania instalacji w domu. W ten sposób będą one miały odpowiednie rozmiary dopasowane do potrzeb danego zabudowania. Proste rozdzielnice na jeden czy dwa układy możesz zamontować samodzielnie, jeśli masz odpowiednią wiedzę i narzędzia. Z kolei rozbudowane systemy warto pozostawić do montażu specjaliście. W ten sposób chronisz cały budynek przed ewentualną awarią, która może wiązać się ze zwarciem i ryzykiem pożaru.

Rozdzielnice – co warto o nich wiedzieć?

Rozdzielnica jest charakterystyczną instalacją w formie wielu gniazd, do których można podłączyć np. wtyczki siłowe. Rodzaje tych elementów obejmują również rozdzielnice przystosowane np. do podpięcia instalacji multimedialnych czy innych na specjalnie usytuowanych, zabezpieczających szynach. Niektóre modele łączą oba te rodzaje, dając możliwość zamontowania podzespołów na szynie oraz dodatkowo wtyczek.

Rozdzielnice dzielą się w zależności od sposobu montażu. Niektóre wymagają zastosowania obudowy, podczas gdy inne mają je już w zestawie. Część można instalować już po zakończeniu prac budowlanych, w gotowych i wykończonych wnętrzach. W zależności od tego mogą być przykręcane do ściany – to modele naścienne. Alternatywę stanowią wersje podtynkowe, które zazwyczaj wymagają, abyś zrobił na nie miejsce w trakcie prac wykończeniowych. Po zakończonym montażu drzwiczki rozdzielnicy znajdują się na poziomie ściany, nie odstają od niej.

Kolejnym sposobem podziału jest ten dotyczący możliwości przenoszenia. Część modeli jest przenośna lub przesuwna. Sprawdza się w przypadku prac tymczasowych, np. budowlanych czy porządkowych. Z kolei montowane w domach i budynkach na stałe rozdzielnice są przykręcane zazwyczaj do ściany na odpowiedniej wysokości. Takie stacjonarne modele stanowią większość spośród wybieranych do zabudowań mieszkalnych czy użytkowych. Mogą występować też w wersji wolnostojącej, choć dotyczy to zwykle budynków o dużej liczbie pomieszczeń.

Rozdzielnice w odpowiednim rozmiarze

Rozmiar rozdzielnicy, na którą się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od liczby układów, które musisz podłączyć do instalacji elektrycznej. Im więcej ich jest, tym większa powinna być rozdzielnica. Dotyczy to również obudowy – zbyt mała będzie wymagała po prostu wymiany. Zaplanuj więc najpierw rozmiar instalacji lub skonsultuj się z elektrykiem, aby pomógł Ci w tej kwestii.

Rozdzielnice natynkowe

Jeśli zdecydujesz się na rozdzielnicę natynkową, musisz pamiętać o zakupie obudowy. Powinna ona umożliwiać łatwy dostęp do całej instalacji. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się wersje ze specjalnymi szybkami. Są one przyciemnione, dlatego wnętrze instalacji nie rzuca się w oczy. Jednocześnie można je uchylić, aby skontrolować stan układów i ich podłączenia.

Rozdzielnice podtynkowe

Rozdzielnice podtynkowe zwykle zamykane są w specjalnej skrzynce. Pamiętaj, że musi ona pasować rozmiarem do liczby układów i podłączeń. Z tego powodu warto zaplanować miejsce na nią już na etapie prac budowlanych czy wykończeniowych. Tego typu elementy zazwyczaj są metalowe. W niektórych przypadkach obudowy mają w sobie niezbędne wyposażenie do podłączenia instalacji – sprawdź przed zakupem, jak jest w wybranym przez Ciebie modelu. Choć z zasady rozdzielnice nie powinny być zamykane na klucz, to jednak większość skrzynek jest przystosowanych do plombowania. Sprawdza się to np. w budynkach użyteczności publicznej.

Co znajduje się w rozdzielnicy?

Rozdzielnicą nazywa się zazwyczaj cały układ, do którego podłączana jest instalacja. Standardowy model zawiera obudowę w jednym z opisanych wyżej typów. Następnie na szynie montuje się listwy zaciskowe lub bloki listew rozdzielniczych. W ten sposób możliwe jest wygodne zamocowanie całego układu. Po zakończonym montażu wszystkie elementy zabezpieczane są maskownicami. Chronią one przed przypadkową ingerencją, ale również dostępem wody czy kurzu do wnętrza układu. Od wyboru modelu rozdzielnicy zależy, czy wszystkie elementy musisz kupić osobno, czy też są dostępne w zestawie.

FAQ

Jak podłączyć rozdzielnicę?

Do podłączenia rozdzielnicy będziesz potrzebować podstawowych narzędzi. Są to śrubokręt, obcęgi, kołki rozporowe, śruby, szczypce, wiertarka, a także dopasowane przewody. Najpierw montowana jest obudowa, a w niej właściwa rozdzielnica. Przed podłączeniem przewodów musisz określić sposób ich rozmieszczenia oraz liczbę modułów. Nie zapomnij też o zamocowaniu odpowiednich zabezpieczeń chroniących przed skutkami groźnych awarii. Są to ograniczniki czy wyłączniki różnicowoprądowe. Jeśli nie znasz się na elektryce, zleć prace specjaliście.

Jaki kabel do rozdzielnicy?

Do rozdzielnicy podłącza się zazwyczaj przewody typu linka. W jednym kablu znajdują się cztery różne przewody widoczne po usunięciu izolacji. Są to – kabel neutralny zwykle oznaczony kolorem niebieskim, a także żółty lub żółto-zielony, czyli przewód ochronny. Do tego wyróżnia się przewody fazowe. Istotne jest również to, jakie przekroje mają przewody. Zależy to m.in. od wytrzymałości mechanicznej, a także maksymalnego poziomu długotrwałego obciążenia, spadków napięć oraz ochrony przeciwpożarowej. Jeśli nie wiesz, jak dobrać przewody, zwróć się o pomoc do specjalisty.