Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Elektronarzędzia

Strzałka w prawo

Opalarki

Strzałka w prawo

Opalarki

Opalarka powinna znajdować się w każdym przydomowym warsztacie. Ma szereg istotnych zastosowań w codziennych pracach wykończeniowych, remontowych czy podczas majsterkowania.

Filtry

Opalarki

Opalarka powinna znajdować się w każdym przydomowym warsztacie. Ma szereg istotnych zastosowań w codziennych pracach wykończeniowych, remontowych czy podczas majsterkowania.

5 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Elektronarzędzia

Wyświetlanie 5 z 5 produktów

OPALARKA – NIEZBĘDNE ELEKTRONARZĘDZIE

Opalarka powinna znajdować się w każdym przydomowym warsztacie. Ma szereg istotnych zastosowań w codziennych pracach wykończeniowych, remontowych czy podczas majsterkowania. Sprawdzi się między innymi podczas usuwania starych powłok lakierniczych, farb. Znajdzie też zastosowanie przy spawaniu bądź też suszeniu mocowanych ze sobą materiałów. Zastosowań jest jednak znacznie więcej, a opalarka może przydać się nawet podczas codziennych prac w ogrodzie.

Wybieraj przede wszystkim urządzenia o dużej mocy, których użytkowanie jest proste i wygodne, a jednocześnie efektywne. Zwracaj także uwagę na dodatkowe rozwiązania, które stosowane są przez producentów. Znaleźć można na przykład modele z wyświetlaczami, gdzie pojawia się między innymi informacja o wytwarzanej temperaturze. Niektóre zestawy wyposażone są w również dodatkowe dysze, które pozwalają na wykonywanie innych prac i czynności. Przed zakupem zastanów się, do czego będzie służyła Ci opalarka i dopiero po takiej analizie dokonaj rozsądnego wyboru.

SZEREG ZASTOSOWAŃ

Podstawowym zastosowaniem, jakie ma każda – nawet najprostsza – opalarka, jest usuwanie powłok lakierniczych, starych farb rozpuszczalnikowych czy w końcu lakierów. Zastosowanie tego urządzenia jest jednak znacznie szersze. Możesz używać go podczas cięcia tworzyw sztucznych. To dzięki wytwarzanej przez opalarkę bardzo wysokiej temperatury. Ta właściwość przydaje się również przy kolejnym zastosowaniu, jakim jest klejenie. Jeśli zastosujesz specjalne topniki, możesz oklejać folią blachy czy szyby samochodowe. Opalarka elektryczna sprawdzi się również podczas montażu instalacji hydraulicznych lub lutowaniu, a także spawaniu tworzyw sztucznych.

Wysoka temperatura wytwarzana przez urządzenie doskonale nadaje się do prac na elementach na przykład z plastiku. Można je po na nagrzaniu formować, a także zgrzewać czy maskować znajdujące się na nich pęknięcia. Opalarka może być również używana podczas codziennych prac ogrodniczych – szczególnie jako szybki sposób do pozbywania się chwastów z trudno dostępnych miejsc. Pamiętaj jednak, że jej stosowanie w takich okolicznościach powinno być ostrożne, ponieważ za jej pomocą łatwo o zniszczenie innych, podatnych na wysokie temperatury elementów otoczenia. Ciekawym zastosowaniem jest również dezynfekcja – na przykład popularna opalarka MacAllister może służyć do oczyszczani ziemi do kwiatów, ale również klatek dla zwierząt.

Wśród zastosowań tego uniwersalnego urządzenia należy również wymienić takie czynności jak obkurczanie kabli, zgrzewanie folii, szlifowanie na mokro, zgrzewanie na zakładkę czy grillowanie gorącym powietrzem.

KUPNO – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Opalarka, jak już zostało wspomniane, jest urządzeniem o bogatym zastosowaniu. Wybierając konkretne urządzenie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych zmiennych, które pozwolą na wybranie najodpowiedniejszego modelu. Istotnym jest na przykład, czy kupujesz to elektronarzędzie jako uniwersalne uzupełnienie swojego zestawu majsterkowicza, czy masz dla niego konkretną rolę. Ważne jest również określenie budżetu, choć opalarki – szczególnie patrząc na ich możliwości – nie mają wygórowanych cen.

Podstawową kwestią jest wygoda użytkowania. Opalarka do farby powinna zostać wyposażona w miękkie uchwyty, dobrze układające się w dłoni – zapewnia to komfort podczas pracy. Ponieważ jest to urządzenie podłączone do prądu, zwróć uwagę również na kabel zasilający. Dobrze, kiedy jest on dłuższy niż dwa metry. Dzięki temu nie będziesz musiał podłączać elektronarzędzia do przedłużacza, którego ciągłe przesuwanie i przerzucanie jest zdecydowanie irytujące i niewygodne.

Dostępna jest opalarka do drewna z wbudowanym zabezpieczeniem przed przegrzaniem. To niezwykle ważne, choć nadal opcjonalne wyposażenie. Urządzenie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, a jego niewłaściwe stosowanie lub defekt mogą spowodować, że użytkownik będzie narażony na poparzenie. Wprowadzenie wspomnianego zabezpieczenia sprawia, że gdy temperatura w urządzeniu jest za wysoka, jest ono automatycznie wyłączane. Gdy będziesz szukał modelu odpowiedniego dla siebie, zwróć uwagę, czy jest wyposażone ono zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Dostępna w sprzedaży opalarka Steinel wyposażona została w dwustopniową regulację temperatury. Jeśli planujesz użytkować urządzenie przy różnych okazjach i z różnymi materiałami, powinieneś rozważyć zakup modelu z takim systemem. Pozwala on bowiem na wskazanie, jaka temperatura będzie generowana przez urządzenie – dzięki temu dobierzesz ją do materiału, z jakim obecnie pracujesz, lub do prac, jakie masz w planie wykonać. To rozwiązanie bezpieczne dla Ciebie, jak i materiału, który jest poddawany przez Ciebie obróbce termicznej.

Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze, które pozwalają na większą kontrolę podczas użytkowania urządzenia. Podstawową prezentowaną informacją jest ta związana z temperaturą – na bieżąco możesz kontrolować, jak duże ciepło generuje opalarka w danej chwili. Ma to szczególne znaczenie podczas prac z delikatnymi materiałami.