Izolacja akustyczna

Podczas budowy domu pamiętamy o odpowiedniej elewacji, wybraniu funkcjonalnej i dobrze prezentującej się podłogi czy solidnych fundamentach. Często jednak zapominamy o kwestii tak ważnej jak izolacja akustyczna ścian.

Izolacja akustyczna – gwarancja komfortu domowników

Uciążliwe odgłosy samochodów czy głośne rozmowy osób przechodzących obok Twojego domu skutecznie utrudniają odpoczynek. W mieszkaniu położonym w zatłoczonym centrum dużej aglomeracji może być Ci trudno się zrelaksować. Odgłosy trąbienia i silników samochodów, a także głośne rozmowy telefoniczne osób zmierzających do pracy czy szkoły przerwą sen niejednego. Nie musisz jednak wyprowadzać się na obrzeża, żeby cieszyć się spokojem.

Nawet w samym centrum miasta odpoczniesz w komfortowych warunkach. Żeby tak się stało, potrzebne są nie tylko odpowiednio szczelne okna, lecz także skuteczna izolacja akustyczna. To dzięki niej będziesz cieszyć się ciszą!

Właściwie dopasowane do potrzeb materiały staną się barierą dla dźwięków pochodzących z zewnątrz. Izolacja akustyczna ścian powoduje również, że hałas pochodzący z Twojego domu nie jest tak słyszalny dla innych.

Ograniczenie dźwięków z zewnątrz jest ważne zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. To też niezbędne rozwiązanie w biurach, gdzie można zastosować między innymi maty akustyczne na ścianę. W miejscu pracy szczególnie istotne są przecież komfortowe warunki – cisza pozwala skoncentrować się na obowiązkach. Hałas natomiast powoduje, że łatwo się zdekoncentrować.

Izolacja akustyczna ścian w bloku sprawia, że każdy z domowników będzie cieszyć się spokojem. Możesz również ograniczyć nieprzyjemne odgłosy związane z krokami i upadaniem przedmiotów na podłogę. Najlepsza izolacja akustyczna pod panele jest w stanie skutecznie stłumić tego typu dźwięki. To szczególnie przydatne w bloku, ale zwiększa też komfort rodziny mieszkającej w budynku jednorodzinnym.

Maty akustyczne na ścianę znajdują zastosowanie w szczególnych sytuacjach. Przy ich pomocy wnętrze może wyciszyć osoba, która jedno z pomieszczeń przeznaczyła do grania na instrumencie lub trenowania śpiewu. To też dobre rozwiązanie do pokojów graczy. Często znajdują oni chwilę na rozgrywkę online dopiero późnym wieczorem. Dzięki odpowiedniej izolacji akustycznej ścian nie będą przeszkadzać pozostałym domownikom.

W naszym asortymencie znajdziesz produkty, dzięki którym izolacja akustyczna stropu czy ścian będzie skuteczna. Wybieraj spośród propozycji znanych marek – Rockwool, Isover, Diall. Zadbaj nie tylko o wysokiej jakości materiał, lecz także fachowy montaż. Dzięki temu zyskasz pewność, że izolacja akustyczna będzie przez wiele lat prawidłowo spełniała swoją funkcję.

Izolacje akustyczne – rodzaje produktów

Żeby stłumić dźwięki, wykorzystaj wełnę mineralną. Produkt jest przeznaczony do stosowania na konstrukcjach dachowych czy ścianach działowych. Możesz zamontować go na poddaszu użytkowym. Przy pomocy wełny wygłuszysz podłogi legarowe. Izolacje akustyczne są też wykonywane z płyt. To materiał wyprodukowany z aluminium i EPDM.

W naszej ofercie dostępne są różne warianty produktów, przy pomocy których wygłuszysz pomieszczenie. Izolacja akustyczna ścian może być wykonana z wełny o grubości 50, 70 czy 100 mm.

Izolacja akustyczna z wełny – co warto o niej wiedzieć?

Dokuczliwe dźwięki pozwoli Ci ograniczyć izolacja akustyczna z wełny mineralnej. Produkt nie tylko skutecznie minimalizuje hałas, lecz także dba o właściwą izolację termiczną. Dzięki temu nie musisz martwić się szybkim wychładzaniem pomieszczeń. To z kolei przełoży się na mniejsze potrzeby dotyczące ogrzewania i tym samym będzie generowało oszczędności.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wełny mineralnej – skalną oraz szklaną. Tworzą nieco inne izolacje akustyczne. W składzie skalnej znajduje się przede wszystkim bazalt. Szklana natomiast zawiera stłuczkę szklaną i piasek kwarcowy.

W naszym asortymencie znajdziesz skalne produkty, które zwiększają ochronę przeciwpożarową w budynku. Sprawdzą się między innymi jako izolacja akustyczna stropu. Możesz zastosować wełnę w przypadku ścian trójwarstwowych. To też najlepsza izolacja akustyczna pod panele stosowane jako elewacja w ścianach o konstrukcji szkieletowej. Produkt o otwartej, porowatej konstrukcji sprawdzi się jako izolacja akustyczna dachu – zredukuje odgłosy deszczu nawet o połowę! Dzięki temu ulewa nie przerwie Twojego snu.

Gdy wybierasz wełnę, zwróć uwagę na współczynnik pochłaniania dźwięku. Ten parametr oznacza się symbolem (αw). Im wyższy, tym izolacja akustyczna lepiej spełnia swoją funkcję. Współczynnik pochłaniania dźwięku może wynosić od 0 do 1.

W naszym asortymencie znajdziesz materiały, które otrzymały wysoką klasę pochłaniania dźwięków. Dzięki temu skutecznie zatrzymują hałasy zewnętrzne – są one głównie generowane przez środki transportu. W dużych miastach pochodzą również od jeżdżących po torach tramwajach. Przy tak dużym natężeniu hałasu właściwa izolacja akustyczna budynku jest niezwykle ważna. 

To jednak tylko część dźwięków, jakie mogą Ci przeszkadzać na co dzień. Istnieje również tak zwany hałas powietrzny budynku. W tym przypadku dźwięki przenoszą się pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami. To odgłosy rozmów, urządzeń takich jak odkurzacz czy mikser, a także sprzętów audio. Dzięki skalnej wełnie mineralnej powstrzymane zostaną również odgłosy generowane przez wyposażenie techniczne budynku. Źródłem uciążliwego hałasu są między innymi winda czy system wentylacyjny.

Produkt skalny dobrze radzi sobie z powstrzymywaniem dźwięków pochodzących z różnych źródeł. To też produkt, który zwiększa ochronę przeciwpożarową. Oferujemy materiały z klasą A1 reakcji na ogień. Jest to produkt niepalny, który nie rozprzestrzenia ognia.

W naszym asortymencie znajdziesz też szklaną wełnę mineralną. Została stworzona z myślą o systemach lekkiej zabudowy. To produkt, który doskonale sprawdzi się w przypadku ścian działowych i sufitów. Podobnie jak skalne wełny te szklane również otrzymały klasę A1 odporności ogniowej.

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych ze specjalnych płyt – czy warto wybrać?

W biurze lub mieszkaniu sprawdzi się izolacja akustyczna ścian wewnętrznych z płyt wykonanych z aluminium i EPDM. Tego typu produkt możesz zamontować samodzielnie lub zlecić pracę fachowcom. Zastosujesz go podczas remontu w mieszkaniu lub biurze. Izolacja akustyczna ścian w formie płyt ma tę zaletę, że nie wymaga skomplikowanych prac remontowych, żeby działała skutecznie.

Za sprawą płyty powstanie w pomieszczeniu skuteczna przegroda akustyczna. Produkt pozwoli Ci ograniczyć dźwięki dobiegające do pokoju, w którym pracujesz. Dzięki temu będzie Ci się łatwiej skoncentrować na zadaniach, a izolacja akustyczna ścian wewnętrznych spełni swoją funkcję.

Poznaj inne produkty, które izolują akustycznie!

Skuteczna izolacja akustyczna stropu i ścian wykonana z wełny przekłada się na komfort domowników. Pamiętaj, że ważne jest również, aby wygłuszyć podłogę. W naszym asortymencie, w innej kategorii znajdziesz przeznaczone do tego produkty. Są to podkłady, które pełnią jednocześnie kilka funkcji – tłumią odgłosy kroków i upadających przedmiotów, termoizolują, redukują nierówności. Zminimalizowanie hałasu kroków przydaje się w piętrowych domach jednorodzinnych, blokach oraz biurowcach.

Jednym z urządzeń wydających uciążliwe dźwięki w pomieszczeniu jest pralka. Istnieje sposób, żeby ograniczyć hałas, który się z niej wydobywa. Wystarczy, że zastosujesz pod pralkę specjalną matę redukującą drgania.