Wodomierze
Wodomierze to urządzenia niezbędne w każdym budynku, pozwalające na dokładne pomiarowanie zużytej wody. Dzięki nim możemy kontrolować nasze wydatki na wodę oraz monitorować jej zużycie.
Wodomierze
Wodomierze to urządzenia niezbędne w każdym budynku, pozwalające na dokładne pomiarowanie zużytej wody. Dzięki nim możemy kontrolować nasze wydatki na wodę oraz monitorować jej zużycie.
Zobacz więcej Hydraulika
Wyświetlanie 13 z 13 produktów
Polecane kategorie produktów:
Dopasowany wodomierz i jego charakterystyka
Jednym z niezbędnych przyrządów w każdym domu jest wodomierz. To właśnie dzięki niemu możesz regularnie kontrolować zużycie wody i rozliczać się jedynie za wykorzystaną jej ilość. Urządzenie to należy zamontować w każdym lokalu – zarówno mieszkalnym, jak i użytkowym – do którego doprowadzana jest woda z lokalnej stacji wodociągowej. Zazwyczaj każdy dom ma swój własny licznik wody, podobnie jak każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Warto tutaj dodać, że w takich miejscach montowane są też liczniki główne.
Szukasz dobrego wodomierza? Sprawdź, jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży oraz który z nich będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.
Licznik do wody – korzyści z montażu
Wodomierz pozwala określić konkretne zużycie wody w danym obiegu instalacji. Z tego powodu w budynkach wielorodzinnych montowane są zazwyczaj liczniki osobne dla lokali mieszkalnych, a także dodatkowy, główny, który mierzy sumę zużytej wody. W ten sposób każdy z lokatorów płaci za własne zużycie, a ilość cieczy zużytej na przykład do prac konserwacyjnych jest dzielona między wszystkie lokale jako wspólna.
Wodomierz może być montowany również dodatkowo w danym budynku przez samego jego właściciela, za zgodą lokatorów i, zależnie od sytuacji prawnej, również stacji wodociągowej. Służy wówczas do określania zużycia wody na przykład na piętrze, na którym wynajmowane są pomieszczenia biurowe lub lokale mieszkalne. To rozwiązanie jest popularne wśród osób, które na przykład wynajmują piętro domu jednorodzinnego.
Sprawny, dobrze działający licznik jest gwarancją tego, że nie płacisz za wodę, której nie zużywasz. Pozwala również szybciej zauważyć ewentualne straty wody wynikające na przykład z niewidocznej awarii lub przecieku. Dzięki temu możesz szybciej przystąpić do wykrycia miejsca usterki, a następnie jej naprawy.
Wodomierz – jak wybrać najlepszy?
Licznik do wody powinien być dobierany ze względu na przepływ, który jest obecny w instalacji. Dostępne modele różnią się ze względu na tzw. przepływ nominalny wyrażany w metrach sześciennych na godzinę. Urządzenie z przepływem nominalnym 1-1,5 m3/h będzie odpowiednie do mieszkania, natomiast z przepływem wyższym, osiągającym około 2,5 m3/h, sprawdzi się raczej w domu jednorodzinnym czy niewielkim biurze.
Tradycyjne wodomierze mechaniczne, wyposażone w wirnik oraz liczydło, to modele wybierane najczęściej – wyróżniają się dobrą jakością oraz przystępną ceną. Aby taki model dobrze Ci służył, podczas zakupu pamiętaj o kilku aspektach. Poza podstawowymi parametrami zwróć uwagę na pozycję, w jakiej wodomierz będzie pracował – dostępne są liczniki odpowiednie do pracy w pionie oraz w poziomie. Każdy tego typu przyrząd powinien posiadać także plombę, która ochroni go przed ingerencją osób trzecich.
Wodomierz będzie różnił się w zależności od tego, czy stosujesz go do pomiaru zużycia wody ciepłej, czy zimnej. W przypadku, gdy chcesz wybrać wodomierz do wody zimnej, możesz liczyć się z mniejszym kosztem urządzenia. Wynika to z faktu, że do jego produkcji używa się tańszych materiałów, bo nie muszą być one odporne na działanie wysokich temperatur. Takie urządzenie ma zwykle kolor niebieski, by odróżnić je w czasie kontroli. Z kolei wodomierz do ciepłej wody ma kolor czerwony i jest droższy z uwagi na użycie przy produkcji materiałów, które muszą wytrzymać stały, wieloletni kontakt z gorącą wodą.
Jeszcze jednym kryterium doboru wodomierzy jest ich konstrukcja, a dokładniej materiały zastosowane do ich budowy. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu mosiądz oraz tworzywo, co powoduje, że wodomierze są w pełni zabezpieczone przed korozją oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobry wodomierz może być również wyposażony w kamień szafirowy, który zwiększa czułość urządzenia, a także ośmiobębenkowe liczydło, które ułatwia odczytanie wskazań.
Ważnym parametrem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru wodomierza, jest średnica przewodu, na którym może zostać zamontowany wodomierz. Wodomierz ½ cala używany jest zazwyczaj w mieszkaniach, jednakże obecnie równie popularny jest wodomierz ¾ cala. Zróżnicowanie to opiera się przede wszystkim na średnicy rur oraz zaworów, które są na nich zamontowane. Pamiętaj, że licznik powinien być umiejscowiony w odpowiednim fragmencie instalacji, aby zamknięcie zaworu głównego wody było zauważalne również w odczytach. W innym przypadku możesz być zmuszony do płacenia za wodę, której nie zużyłeś w czasie zamknięcia zaworu.
Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie było dłużej bezawaryjne i rzadziej musiało przechodzić przeglądy, wybierz wodomierz suchobieżny. Jest on mniej narażony na kontakt z wodą i zanieczyszczeniami, przez co rzadziej ulega awarii i ma dłuższy czas prawidłowej pracy bez konieczności wymiany.
W instalacjach mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych zaleca się zwykle urządzenia skrzydełkowe wielostrumieniowe, które charakteryzują się wydajniejszą pracą. Z kolei na urządzenie centralne, na przykład przy głównym zaworze wody w budynku, wybiera się zwykle wodomierz jednostrumieniowy. Związane jest to z ciśnieniem – w pojedynczych lokalach jest mniejsze, więc kilka strumieni działa wydajniej. Przy głównym przewodzie instalacji wodnej jest duże i nagłe, dlatego jeden strumień jest wystarczający.